UTE: Wakefield race results, points

<pre> Results Donut King Australian Nations Cup Championship Race 1 (13 laps) Group One/Outright 1. John Bowe Vic. Ferrari 360GT 2. Paul Stokell Vic. Lamborghini Diablo GTR 3. Nathan Pretty Vic. Holden ...

<pre> Results

Donut King Australian Nations Cup Championship Race 1 (13 laps) Group One/Outright 1. John Bowe Vic. Ferrari 360GT 2. Paul Stokell Vic. Lamborghini Diablo GTR 3. Nathan Pretty Vic. Holden Monaro 4. Anthony Tratt Vic. Lamborghini Diablo GTR 5. Peter Brock Vic. Holden Monaro 6. Martin Wagg Vic. Porsche GT3 RS Group Two 1. James Koundouris ACT Porsche GT3 2. VJ Angelo NSW BMW Z3 GT 3. Sam Newman Vic. Lamborghini Diablo SVR Lap record -- Bowe 58.93 sec./134.39 kmh

Race 2 (16 laps) Group One/Outright 1. John Bowe Vic. Ferrari 360GT 2. Paul Stokell Vic. Lamborghini Diablo GTR 3. Nathan Pretty Vic. Holden Monaro 4. Anthony Tratt Vic. Lamborghini Diablo GTR 5. Peter Brock Vic. Holden Monaro 6. Martin Wagg Vic. Porsche GT3 RS Group Two 1. Sam Newman Vic. Lamborghini Diablo SVR 2. VJ Angelo NSW BMW Z3 GT 3. James Koundouris ACT Porsche GT3

Race 3 (22 laps) Group One/Outright 1. John Bowe Vic. Ferrari 360GT 2. Paul Stokell Vic. Lamborghini Diablo GTR 3. Nathan Pretty Vic. Holden Monaro 4. Anthony Tratt Vic. Lamborghini Diablo GTR 5. Peter Brock Vic. Holden Monaro 6. Martin Wagg Vic. Porsche GT3 RS Group Two 1. VJ Angelo NSW BMW Z3 GT 2. James Koundouris ACT Porsche GT3 3. Sam Newman Vic. Lamborghini Diablo SVR

Championship points -- Group One/Outright, 1 J. Bowe 230, 2 P. Stokell 185, 3 N. Pretty 146, 4 G. Crick (Viper 86, 5 P. Brock 80, 6 S. Newman 777. Group Two, 1 J. Koundouris 154.

Australian GT Performance Championship, presented by Strathfield Race 1 (14 laps) 1. Mark King Qld Mitsubishi Lancer Evo VII 2. Garry Holt NSW Mitsubishi Lancer Evo VII 3. Bob Hughes NSW Mitsubishi Lancer Evo VI 4. Robert Ogilvie ACT Mitsubishi Lancer Evo V 5. Graham Alexander Vic. Mitsubishi Lancer Evo VII 6. Justin Hemmes NSW Subaru STi Lap record -- Holt 1 min. 05.30 sec./121.27 kmh

Australian GT Performance Championship, presented by Strathfield Race 2 (14 laps) 1. Mark King Qld Mitsubishi Lancer Evo VII 2. Garry Holt NSW Mitsubishi Lancer Evo VII 3. Bob Hughes NSW Mitsubishi Lancer Evo VI 4. Steve Knight SA Mitsubishi Lancer Evo VI 5. Robert Ogilvie ACT Mitsubishi Lancer Evo V 6. Justin Hemmes NSW Subaru STi

Australian GT Performance Championship, presented by Strathfield Race 3 (12 laps) 1. Mark King Qld Mitsubishi Lancer Evo VII 2. Justin Hemmes NSW Subaru STi 3. Robert Ogilvie ACT Mitsubishi Lancer Evo V 4. Ian Box Vic. Subaru Impreza STi 5. Wayne Boatwright NSW Subaru Impreza STi 6. Steve Cramp SA BMW M Coupe

Championship points -- 1 M. King 190, 2 W. Boatwright 154, 3 Justin Hemmes 91, 4 R. Pearson (Mazda RX-7) 87, 5 G. Alexander 86, 6 B. Morcom (Holden GTS) 72.

Exide Australian Production Car Championship Race 1 (12 laps) 1. David Russell NSW Proton Satria GTi 2. Craig Bradshaw NSW Ford Falcon XR8 3. Scott Loadsman NSW Holden Commodore SS 4. Steve Grocl Vic. Volkswagen Beetle RSi 5. David Ratcliff NSW Toyota Celica 6. Colin Osborne NSW Toyota Celica Class A: Craig Bradshaw Class B: Steve Grocl Class D: David Russell

Race 2 (10 laps) 1. Scott Loadsman NSW Holden Commodore SS 2. Craig Bradshaw NSW Ford Falcon XR8 3. Steve Grocl Vic. Volkswagen Beetle RSi 4. David Russell NSW Proton Satria GTi 5. David Ratcliff NSW Toyota Celica 6. Colin Osborne NSW Toyota Celica Class A: Scott Loadsman Class B: Steve Grocl Class D: David Russell Lap record -- C. Bradshaw 1 min. 11.24 sec./111.17 kmh Championship points -- Outright, 1 S. Loadsman 155, 2 S. Grocl 115, 3 D. Russell 94, 4 D. Ratcliff 68, 5 C. Bradshaw 63, 6 C. Alajagian (BMW 323i) 49. Class A, 1 S. Loadsman 179. Class B, 1 S. Grocl 186. Class D, 1 D. Russell 156.

Poolrite V8 BRutes Series Race 1 (9 laps) 1. Warren Luff NSW Ford Falcon XR8 2. James Brock Vic. Holden SS 3. Gary Baxter SA Holden 4. Kim Jane Vic. Holden 5. Gary MacDonald NSW Holden 6. Grant Denyer NSW Ford

Race 2 (12 laps, reverse grid) 1. Charlie Kovacs SA Holden SS 2. Damien White NSW Ford Falcon XR8 3. Warren Luff NSW Ford 4. James Brock Vic. Holden SS 5. Gary MacDonald NSW Holden 6. Kim Jane Vic. Holden

Race 3 (12 laps) 1. Warren Luff NSW Ford Falcon XR8 2. James Brock Vic. Holden SS 3. Gary MacDonald NSW Holden 4. Steve Robinson Qld Holden 5. Kim Jane Vic. Holden 6. Damien White NSW Ford Lap record -- J. Brock 1 min. 10.64/112.11 kmh

Championship points -- 1 W. Luff 127, 2 C. Kovacs 116, 3 G. Baxter 100, 4 G. Denyer 87.5, 5 G. MacDonald 72.5, 6 D. White 70.5.

-www.procar.com.au-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series Supercars
Drivers Steve Knight , Nathan Pretty , John Bowe , Anthony Tratt , Peter Brock , Grant Denyer , James Koundouris , Paul Stokell , Steve Cramp , Mark King , Wayne Boatwright , Graham Alexander , Bob Hughes , Scott Loadsman , Charlie Kovacs , James Brock , Colin Osborne , Garry Holt , David Ratcliff , Warren Luff , Damien White , Craig Bradshaw , David Russell
Tags AUSUTE