UTE: Mallala Saturday results

<pre> Results (Round 7, Qualifying) Australian Nations Cup Championship GT class/Outright 1. Paul Stokell Vic. Lamborghini Diablo 1:08.31 2. James Brock Vic. Holden Monaro 1:09.39 3.

<pre> Results (Round 7, Qualifying)

Australian Nations Cup Championship GT class/Outright 1. Paul Stokell Vic. Lamborghini Diablo 1:08.31 2. James Brock Vic. Holden Monaro 1:09.39 3. Peter Hackett Vic. Lamborghini Diablo 1:09.83 4. Allan Simonsen Den. Ferrari 360 Challenge 1:10.05 5. David Stevens NSW Porsche GT2 1:10.29 6. Ian Palmer Qld Brabham Honda NSX Turbo 1:11.73 Trophy class 1. Allan Simonsen 2. John Teulan Qld Ferrari 360 Challenge 1:12.77 3. Ted Huglin Vic. Ferrari 360 Challenge 1:17.03

Australian GT Performance Championship (presented by Bizmail Broadband) 1. Garry Holt NSW Mitsubishi Lancer Evo 8 1:14.72 2. Beric Lynton Qld BMW M3 1:15.28 3. Steve Knight SA Mitsubishi Lancer Evo 8 1:15.39 4. Tim Leahey NSW Volkswagen Golf R32 1:15.49 5. Peter Floyd Vic. Holden GTS 1:15.47 6. Gary Young Vic. Mitsubishi Lancer Evo 8 1:15.68

Australian Production Car Championship Outright 1. Chris Alajajian NSW Subaru Liberty GT 1:20.97 2. David Ryan NSW Ford Falcon XR6 Turbo 1:21.01 3. Derek Hocking NSW Holden Commodore SS 1:22.67 4. Ian Luff NSW Honda Integra Type R 1:11.54 5. Nick Dunkley NSW Ford Falcon XR6 Turbo 1:11.59 6. Colin Osborne NSW Toyota Celica 1:11.89 Class A -- Chris Alajajian Class B -- Ian Luff Class C -- Leanne Ferrier Vic. Toyota Corolla Sportivo 1:13.23 Class D -- David Russell NSW Proton Satria GTi 1:13.85

V8 BRutes Series 1. Marcus Zukanovic Vic. Ford Falcon XR8 1:21.82 2. Gary Baxter SA Holden SS 1:22.24 3. Damien White NSW Holden SS 1:22.66 4. Ryal Harris Qld Ford 1:22.76 5. Luke May NSW Ford 1:22.85 6. Adam Bressington NSW Ford 1:22.90 Pole position ballot -- David Griffin NSW Holden

CHAMPIONSHIP STANDINGS (after qualifying, round 7)

Nations Cup:

GT class/Outright 512 Paul Stokell 415 Nathan Pretty 247 David Stevens 160 James Brock 156 Peter Brock 141 Ian Palmer.

Trophy class 291 Theo Koundouris 266 James Koundouris 240 John Teulan.

GT Performance: 379 Justin Hemmes 304 Paul Stokell 270 Ric Shaw 240 Garry Holt 217 Steve Knight 216 Beric Lynton.

V8 BRutes: 439 Damien White 353 Jack Elsegood 262 Dave Griffin 240 Gary Baxter 221 Charlie Kovacs 215 Kim Jane.

Production Cars:

Outright 307 Chris Alajajian 222 Scott Loadsman 219 David Russell 203 Leanne Ferrier 165 David Ratcliff 158 Ian Luff.

Class A 359 Chris Alajajian Class B 266 Ian Luff Class C 318 Leanne Ferrier Class D 285 David Russell.

-procar.au-

Write a comment
Show comments
About this article
Series Supercars
Drivers Steve Knight , Nathan Pretty , Tim Leahey , Allan Simonsen , Peter Brock , Peter Floyd , James Koundouris , John Teulan , Ric Shaw , Paul Stokell , Peter Hackett , Theo Koundouris , Ian Palmer , Beric Lynton , Scott Loadsman , Ian Luff , Charlie Kovacs , James Brock , Colin Osborne , Garry Holt , Gary Young , David Ratcliff , Marcus Zukanovic , Dave Griffin , Jack Elsegood , Chris Alajajian , Damien White , David Ryan , David Russell
Tags AUSUTE