RegM: Anderson results 2008-06-11

USAC REGIONAL MIDGET CAR SERIES RACE RESULTS: June 11, 2008 -- Anderson, Indiana -- Anderson Speedway -- "Open Wheel Extravaganza" presented by The Richard Petty Driving Experience "DAVE OLIVER" FIRST HEAT: (8 laps) 1. Dallas Melby ( ...

USAC REGIONAL MIDGET CAR SERIES RACE RESULTS: June 11, 2008 -- Anderson, Indiana -- Anderson Speedway -- "Open Wheel Extravaganza" presented by The Richard Petty Driving Experience

"DAVE OLIVER" FIRST HEAT: (8 laps)
1. Dallas Melby (#51 Melby)
2. Sammy Imel (#35 Gardner)
3. Stephanie Mockler (#6 East)
4. Dakoda Armstrong (#7 C & A)
5. Joe Liguori (#28 Owen)
6. Justin Overfelt (#78 Zephyr)
7. Hunter Scheurenberg (#27 Clauson)
8. Danielle Dickson (#54x Perona/Cunningham). NT

"BILLY BETTERIDGE" SECOND HEAT: (8 laps)
1. James Robertson (#42 Hargitt)
2. Mike Murgoitio (#10 Murgoitio)
3. Travis Young (#11 Young)
4. Mario Marietta (#85 Marietta)
5. Zach Daum (#33D Daum)
6. Kevin Studley (#57 Studley)
7. Danny Williams Jr. (#80 Hoosier Racing)
8. Parker Klingerman (#44 Perona/Cunningham). NT

"CHET MORTIMER" THIRD HEAT: (8 laps)
1. Chase Barber (#90 Barber)
2. Alison MacLeod (#4 East)
3. Chris Windom (#97 Windom)
4. Brent Beauchamp (#112 Beauchamp)
5. Chris Phillips (#64 Phillips)
6. Dave Fuhrman (#32 Fuhrman)
7. Nick Wagner (#93 Wagner)
8. Charlie Bushor (#54 Bushor). NT

"BOB SWANSON" FOURTH HEAT: (8 laps)
1. Jon Laski (#01 Laski)
2. Zach Schiff (#5 East)
3. Brian Olson (#77 Olson)
4. Jeremy Warren (#57x Ultimate Welding)
5. David Byrne (#20D
Byrne)
6. Bryan Clauson (#47 Clauson)
7. Charley Judd (#75x Judd)
8. Adam Schuyler (#56s Schuyler). NT

"EDDIE HADDAD" SEMI: (10 laps)
1. Byrne
2. Ligouri
3. Clauson
4. Overfelt
5. Schuyler
6. Studley
7. Daum
8. Phillips
9. Fuhrman
10. Klingerman
11. Williams
12. Dickson. NT

"TED & GENE HARTLEY" FIRST FEATURE: (25 laps)
1. Chris Windom
2. Stephanie Mockler
3. Dakoda Armstrong
4. Brian Olson
5. Jeremy Warren
6. Bryan Clauson
7. Brent Beauchamp
8. Travis Young
9. Alison MacLeod
10. Joe Liguori
11. Mario Marietta
12. Justin Overfelt
13. David Byrne
14. Jon Laski
15. Sammy Imel
16. Chase Barber
17. Dallas Melby
18. James Robertson
19. Mike Murgoitio
20. Zach Schiff.

"RALPH PRATT/NEAL CARTER" SECOND FEATURE: (20 laps)
1. Bryan Clauson
2. Stephanie Mockler
3. Chris Windom
4. Brent Beauchamp
5. Travis Young
6. Dakoda Armstrong
7. Mario Marietta
8. Alison MacLeod
9. Zach Schiff
10. Zach Daum
11. Joe Liguori
12. Justin Overfelt
13. Chase Barber
14. Adam Schuyler
15. Chris Phillips
16. Dave Fuhrman
17. Dallas Melby
18. Brian Olson
19. Jeremy Warren
20. Parker Klingerman
21. Sammy Imel. NT

FIRST FEATURE LAP LEADERS: Laps 1-19 Imel, Laps 20-25 Windom.

SECOND FEATURE LAP LEADERS: Laps 1-20 Clauson.

NEW REGIONAL MIDGET STANDINGS: 1-D.Armstrong-210; 2-Young-196; 3-MacLeod-175; 4-Liguori-157; 5-Beauchamp-152; 6-Robertson-148; 7-Daum-143; 8-Olson-141; 9-Mockler-120; 10-Windom-120.

NEXT REGIONAL MIDGET RACE: -- June 14 -- Morris, IL -- Grundy County Speedway

-credit: usac

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series USAC
Drivers Richard Petty , Brian Olson , Justin Overfelt , Mario Marietta , David Byrne , Bryan Clauson , Mike Murgoitio , Kevin Studley , Stephanie Mockler , Chris Phillips , Zach Schiff , Zach Daum , Alison MacLeod , Dakoda Armstrong , Nick Wagner , Chris Windom , Brent Beauchamp
Teams Williams , HART