Indianapolis Speedrome results 2001-07-14

Saturday - July 14, 2001 - - - -It was a night for new faces in the Indianapolis Speedrome Winners Circle as 5 of 6 feature wins were claimed by racers so far winless this season. Wanamaker's "Dangerous" Danny Turner was first in Victory Lane...

Saturday - July 14, 2001 - - - -It was a night for new faces in the Indianapolis Speedrome Winners Circle as 5 of 6 feature wins were claimed by racers so far winless this season. Wanamaker's "Dangerous" Danny Turner was first in Victory Lane taking the oval main for the Bryant's 76 Racing Fuels Late Models with second place finisher Donnie Garrigus Jr. going for a wild ride sideways across the line with help from Wayne Arnold and Steve Frost. Jeff Hizer rounded out the top five.  Later in the program R.J. Norton Jr. powered to the win in the Late Model Figure-8 over Rodney Sizemore, Turner, Bill Tunny Jr. and points leader Bruce Tunny.  The Chuck's Race Car Parts Stocks 25-Lap oval went to Tim "Scott" Mink over Larry Hahn, Eddie Snapp Jr. and points leader Jack Smith and Speedy Teepe.  The rough-and-tumble Sunshine Cafe Roadrunners were claimed by Dale Roys for his first career win in the "A" main; Ronnie Hale for his first win in his first time on the track in the "B" main and David Lee Byrd in the "C" ; the only repeat winner of the night.  The Pepsi Kids Bicycle races hit the asphalt for the 8 & 9 year-olds with Amanda Tabor winning for the girls and Brandon Jones for the boys.

<pre>

------------------- Results 7/14/2001

Bryant's 76 Late Models Fast Qualifier - R.J. Norton Jr. - 13.965 Trophy Dash - Danny Turner Heats - Kenny Stewart, Donnie Garrigus Sr., Steve Frost, Country Brown Last Chance Race - Bobby Whitaker 50-Lap Figure-8----- 1.    R.J. Norton 2.    Rodney Sizemore 3.    Danny Turner 4.    Bill Tunny Jr. 5.    Bruce Tunny 6.    Bobby Douthitt 7.    Kenny Stewart 8.    Curtis McMurtrey 9.    Fred Bear Jr. 10.    Steve Prine 11.    Chris Green 12.    Keith Richee 13.    George Sutton 14.    Donnie Garrigus Jr. 15.    Bobby Whitaker 16.    Jeff Hizer 17.    Robert Downey Jr. 18.    Bill Ellis 19.    Manny Aguilar 20.    Casey White 21.    Steve Frost 22.    Jimmy Mays 23.    Wes Spillers 24.    David Reel 25.    Country Brown 26.    Wayne Arnold 27.    Donnie Garrigus Sr. ----- 25-Lap Oval----- 1.    Danny Turner 2.    Donnie Garrigus Jr. 3.    Wayne Arnold 4.    Steve Frost 5.    Jeff Hizer 6.    R.J. Norton 7.    Rodney Sizemore 8.    Bill Tunny Jr. 9.    Kenny Stewart 10.    George Sutton 11.    Bruce Tunny 12.    Fred Bear Jr. 13.    Bobby Whitaker 14.    Manny Aguilar 15.    Country Brown 16.    Bobby Douthitt 17.    Chris Green 18.    Donnie Garrigus Sr. 19.    Jimmy Foster -----

------------------- Chuck's Race Car Parts Stocks Fast Qualifier - Joe Sheedy - 14.743 Heats - Jack Smith, Brad Kendall, Tim Miller, Mike Adams Last Chance Race - Charlie Hargraves 25-Lap Oval----- 1.    Tim Mink 2.    Larry Hahn 3.    Eddie Snapp Jr. 4.    Jack Smith 5.    Speedy Teepe 6.    Gregory Jines 7.    Charlie Hargraves 8.    Tim Miller 9.    Joe Sheedy 10.    Dennis Sloan 11.    Brad Kendall 12.    Gary Wray 13.    Spike Brickley 14.    Chris Shrum I 15.    Mark Waugh Sr. 16.    Mike Adams 17.    Joey Mackey 18.    Bill Montag 19.    Jimmy Kirby 20.    Scott McGill 21.    Roy Roberts 22.    Joe Axsom 23.    Don Miller 24.    Al Fullenkamp -----

------------------- Sunshine Cafe Roadrunners Heats - Kerry Wright, Barry White, Mark Waugh Jr., Jesse Cothron 20-Lap "A"----- 1.    Dale Roys 2.    Mark Waugh Jr. 3.    James Eads 4.    Mark Harrison 5.    Duane Gullion 6.    Scott Cothron 7.    James Swatts 8.    Dean Smith 9.    Jimmy Hardcastle 10.    Jim Knifely 11.    Barry White 12.    Jesse Cothron 13.    Scott Tabor 14.    Ron Payne 15.    D.J. Rhodes 16.    Jerry Givens 17.    Brian Canter 18.    Kerry Wright 19.    James Huffman 20.    Chuck McGinnis 21.    Michael McDougalle 22.    Skip Reddy 23.    Steve Still 24.    Jason Napier ----- 15-Lap "B" #1----- 1.    Ronnie Hale 2.    Jack Orebaugh 3.    Cliff Turpin 4.    Paul Calven 5.    Chad Kerr 6.    Joe Fowler 7.    Ronnie Richardson 8.    William Alderson 9.    Chris Gordon 10.    Michael Smith 11.    Greg Wendel 12.    Cheryl Johnson 13.    Kevin Woodsmall 14.    Teddy Monroe ----- 15-Lap "B" # 2----- 1.    David Lee Byrd 2.    Doug Watt 3.    Barry Tabor 4.    Rick Gillespie 5.    Darryl Rhodes 6.    Steve Barton 7.    Don Katchel 8.    Jerry Green 9.    Randy Allen 10.    Jeff Gullion 11.    Vernon Schmidt II 12.    Brian Brown 13.    Nick Moore 14.    Mister "X" -----

------------------- Special Races

Boys 8 & 9 Year-olds Bicycle Race----- 1.    Brandon Jones 2.    Brandon Russell 3.    Jacob Patterson 4.    Christopher Whitaker 5.    Justin Jackson ----- Girls 8 & 9 Year-olds Bicycle Race----- 1.    Amanda Tabor 2.    Alex Gerdt 3.    Tierney Mull 4.    Ruby Howard 5.    Chelsea Jaynes -----

Upcoming Events

Sunday, July 15 - Round #2 of the Red, White & Blue Series sponsored by Hutchison Signs featuring the Outlaw Stocks from tracks throughout Indiana, The Roadrunners have their own championship series and the Chuck's Race Car Parts Powder Puff Challenge wraps up the show

Thursday, July 19 - The NAMARS midgets return with the Kenyon Midgets

Friday, July 20 - Modifieds, Legend Cars, Roadrunners, Bomber Figure-8's and Bandoleros

Saturday - Sonny Thompson Memorial/Hall of Fame Night with the Stocks, Roadrunners and late Models with a full oval program and the 20th Annual Sonny Thompson Memorial 100-Lap Figure-8

Spectator gates open at 5:00, First race at 7:00 for all events.

-IS

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series Stock car
Drivers Michael Smith , Chris Green , Justin Jackson , Brian Brown , Dean Smith , Jack Smith