Hardeeville Speedway results 2002-09-22

Hardeeville Motor Speedway Race Results from Saturday, September 22, 2001 O.C. Welch Ford-Lincoln-Mercury Late Models Feature (40 laps): 1. Chris Beach (Hardeeville, S.C.), 2. Dusty Williams (Savannah, Ga.), 3. Tom Haidon (Hilton Head, S.C.), 4.

Hardeeville Motor Speedway Race Results from Saturday, September 22, 2001 O.C. Welch Ford-Lincoln-Mercury Late Models Feature (40 laps): 1. Chris Beach (Hardeeville, S.C.), 2. Dusty Williams (Savannah, Ga.), 3. Tom Haidon (Hilton Head, S.C.), 4. Bubba Jones (Savannah, Ga.), 5. Leland Prewitt (Savannah, Ga.), 6. Andrew Blaske (Beaufort, S.C.), 7. Bruce Taylor (Savannah, Ga.), 8. Josh Waring (Concord, N.C.), 9. Neal Jordan (Pelion, S.C.), DNS - Jeff Knight (West Columbia, S.C.); Heat Winners: Haidon and Williams.

Street Stock Feature (20 laps): 1. Hubert Into (Bloomingdale, Ga.), 2. David Huggins (Richmond Hill, Ga.), 3. Bob Gossett (Hilton Head, S.C.), 4. Payton Prewitt (Savannah, Ga.), 5. Glenn Mappus (Ridgeville, S.C.), 6. Rick Hunter (Savannah, Ga.), 7. Rick Hunter Jr. (Savannah, Ga.), 8. Jimmy Morris (Eden, Ga.), 9. Dave Wallace (Goose Creek, S.C.), 10. Robert Myers (Ridgeville, S.C.); Heat Winners: Into and Huggins.

Mini Stock Feature (20 laps): 1. Stephen Moore (St. George, S.C.), 2. Mark Terry (Rincon, Ga.), 3. Johnny Brown (Bluffton, S.C.), 4. Danny Bagwell (Lexington, S.C.), 5. Jack Jordan (Pelion, S.C.), 6. Richard Terry (Rincon, Ga.), 7. Bobby Duncan (Ludowici, Ga.), 8. Doug Butler (Hardeeville, S.C.), DNS - Marshall Strickland (Summerville, S.C.); Heat Winners: Terry and Moore.

Xtreme Stock Car Feature (20 laps): 1. Don Dean (Sheldon, S.C.), 2. Chuck Johnson (Dublin, Ga.), 3. Scott Thorne (Hardeeville, S.C.), 4. #27, 5. Doc Leggett (Bloomingdale, GA), 6. Randy Crews (Estill, Ga.), 7. Keith Sanchez (Hardeeville, S.C.), DNS - Andy Stallings (Pembroke, Ga.); Heat Winners: Johnson.

Legends Cars Pro/Masters Feature (25 laps): 1. Craig Goess Jr. (Greenville, N.C.), 2. Eric King (Hartsville, S.C.), 3. Chase Pistone (Charlotte, N.C.), 4. Clay Hair (Mt. Pleasant, N.C.), 5. Tommy Jordan (Hartsville, S.C.), 6. Nick Pistone (Charlotte, N.C.), 7. Tommy Wrape (Heath Springs, S.C.), 8. Kevin O'Brien (Burton, S.C.), 9. Glenn Jamieson (Concord, N.C.), 10. Dave Sondles (Johns Island, S.C.), 11. Larry Friddle (Greenville, S.C.), 12. Jeremiah Dennen (Beaufort, S.C.), 13. Randy Forehand (Sylvania, Ga.), 14. Bill Werkheiser (Glennville, Ga.), 15. Bill Mathers (Charlotte, NC); Heat Winners: Pistone and King.

Legends Cars Feature (25 laps): 1. . Jonathan Haidon (Hilton Head, S.C.), 2. John Metts (Cordova, S.C.), 3. Garrett Shurling (Ellabell, Ga.), 4. Walter Reardon (Savannah, Ga.), 5. Thomas Coburn III (Tillman, S.C.), 6. 2. Andrew Smith (Savannah, Ga.), 7. Justin Forehand (Sylvania, Ga.), 8. Matt Harter (Jesup, Ga.), 9. Darren Gordon (Hilton Head, S.C.), 10. Billy Tysinger (Hardeeville, S.C.), 11. Johnny Gnann, Jr. (Springfield, Ga.), 12. Brett Werkheiser (Glennville, Ga.); Heat Winners: Haidon and Shurling.

Legends Cars - Young Lions Division Feature (15 laps): 1. Billy Schilling (Hilton Head, S.C.), 2. Danny Efland (Irmo, S.C.), 3. Zack Tysinger (Hardeeville, S.C.); Heat Winner: Tysinger.

Legends Cars - Lady Legends Division Feature (15 laps): 1. Tish Mock (Ridgeland, S.C.), 2. Wanda Sondles (Johns Island, S.C.), 3. Laura McKenzie (Hardeeville, S.C.), 4. Michelle Oaks (Hilton Head, S.C); Heat Winner: Oaks.

Bandolero Cars Feature (15 laps): 1. Brad Moore (Jonesboro, Ga.), 2. Brent Hedger (Norcross, Ga.), 3. Adam Akridge (Lilburn, Ga.), DNS - Nicholas Haidon (Hilton Head, S.C.); Heat Winner: Hedger.

Thunder Roadster Feature #1 (20 laps): 1. Nick Hutchins (Columbia, S.C.), 2. Philip Pittman (Lizella, GA), 3. Mickey Lawson (Charlotte, N.C.), 4. David Moore (Jonesboro, Ga.), 5. Bob Jarvis (Greenville, S.C.), 6. Don Snyder (Knoxville, Tn.), 7. Dale Akridge (Lilburn, Ga.), 8. Thomas Von Canon (Charlotte, N.C.), 9. Roger Simons (Davidson, N.C.).

Thunder Roadster Feature #2 (20 laps): 1. Nick Hutchins (Columbia, S.C.), 2. Philip Pittman (Lizella, GA), 3. Mickey Lawson (Charlotte, N.C.), 4. Roger Simons (Davidson, N.C.), 5. Don Snyder (Knoxville, Tn.), 6. Bob Jarvis (Greenville, S.C.), 7. Dale Akridge (Lilburn, Ga.), 8. Thomas Von Canon (Charlotte, N.C.), DNS - David Moore (Jonesboro, Ga.).

Thunder Roadster Feature #3 (20 laps): 1. Nick Hutchins (Columbia, S.C.), 2. Philip Pittman (Lizella, GA), 3. . Bob Jarvis (Greenville, S.C.), 4. Mickey Lawson (Charlotte, N.C.), 5. Roger Simons (Davidson, N.C.), 6. Don Snyder (Knoxville, Tn.), 7. Dale Akridge (Lilburn, Ga.), 8. Thomas Von Canon (Charlotte, N.C.), DNS - David Moore (Jonesboro, Ga.).

Thunder Roadster Triple Crown Final Point Standings: 1. Nick Hutchins (Columbia, S.C.): 300 pts., 2. Philip Pittman (Lizella, GA): 291 pts., 3. Mickey Lawson (Charlotte, N.C.): 279 pts., 4. Bob Jarvis (Greenville, S.C.): 268 pts., 5. Don Snyder (Knoxville, Tn.): 260 pts., 6. Roger Simons (Davidson, N.C.): 259 pts., 7. Dale Akridge (Lilburn, Ga.): 252 pts., 8. Thomas Von Canon (Charlotte, N.C.): 246 pts., 9. David Moore (Jonesboro, Ga.): 91 pts..

-HMS-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series Stock car
Drivers Andrew Smith , Danny Efland , Craig Goess
Teams Williams