Hardeeville results 2002-07-27

Hardeeville Motor Speedway Race Results from Saturday, July 27, 2002 Make-up Legends Cars A-Main Feature from July 13 (30 Laps): 1. Jimmy Lang (Bluffton, SC), 2. Andrew Smith (Pooler, GA), 3. Jonathan Haidon (Hilton Head, SC), 4. Billy Tysinger...

Hardeeville Motor Speedway Race Results from Saturday, July 27, 2002

Make-up Legends Cars A-Main Feature from July 13 (30 Laps): 1. Jimmy Lang (Bluffton, SC), 2. Andrew Smith (Pooler, GA), 3. Jonathan Haidon (Hilton Head, SC), 4. Billy Tysinger (Hardeeville, SC), 5. Tommy Jordan (Hartsville,SC), 6. Darren Gordon (Hilton Head, SC), 7. Steve Desimone (Hilton Head, SC), 8. John Metts (Cordova, SC), 9. Tommy Wrape (Heath Springs, SC), 10. Jim Reyburn (Charleston, SC), 11. Billy Schilling (Hilton Head, SC), 12. Jerimiah Dennen (Beaufort, SC), 13. Jason Colson (Rincon, GA), 14. Zach Tysinger (Hardeeville, SC), 15. Brent Crapse (Estill, SC), 16. Heywood Barton, Jr. (Guyton, GA).

Legends Cars A-Main Feature - Double Points (30 Laps): 1. Smith, 2. Kevin Eves (Guyton, GA), 3. Haidon, 4. Gordon, 5. Jordan, 6. B. Tysinger, 7. Desimone, 8. Kevin O'Brien (Burton, SC), 9. Dennen, 10. Russ Brown (Beaufort, SC), 11. Jason Colson (Rincon, GA), 12. Reyburn, 13. Schilling, 14. Z. Tysinger, 15. Tom Oliva (Port Royal, SC), 16. Barton, Jr., 17. Wrape, 18. Jason McDowell (Bluffton, SC), 19. Lang, 20. Metts, 21. Crapse, 22. Steve Johnson (Hampton, SC); Fastest Qualifier: Jimmy Lang (16.618 seconds.)

Xtreme Stock Car Feature - Double Points (20 Laps) : 1. Don Dean, (Sheldon, SC), 2. Tim Dasher, (Bluffton, SC), 3. David Taschner (Summerville, SC), 4. Bob Gossett, (Hilton Head, SC), 5. Jim Swanson, (Hilton Head, SC), 6. Joe Wright (Summerville, SC).

Make-up Street Stock Feature from July 13 (20 Laps): 1. Glenn Mappus (Ridgeville, SC), 2. James Beckett (Ridgeland, SC), 3. Fred Alexander (Ridgeville, SC), 4. Scott Russell (Charlotte, NC), 5. Robert Myers (Ridgeville, SC).

Street Stock Feature - Double Points (20 Laps): 1. Hubert Into (Bloomingdale, GA), 2. Glenn Mappus (Ridgeland, SC), 3. James Beckett (Ridgeland, SC), 4. Billy Gorman, 5. Fred Alexander (Ridgeville, SC), 6. Kelly Scott (Cottageville, SC), 7. Scott Russell (Charlotte, NC), 8. Robert Myers (Ridgeville, SC)

Road Warrior Feature #1: Flagpole Race (8 Laps): 1. Andrew Blaske, (Hardeeville, SC), 2. Mike Figeroua (Hardeeville, SC), 3. Chelsea Carr (Martinez, GA),

Road Warrior Feature #2: ½ Asphalt / ½ Dirt Race (8 Laps): 1.Peter Frank (Bluffton, SC), 2. Todd Harvey (Hardeeville, SC) 3. Figueroa.

O.C. Welch Ford Lincoln Mercury Late Model Race - Double Points (50 Laps): 1. Tommy Porter, Jr. (Savannah, GA), 2. Shane Jenkins (Statesboro, GA), 3. A.J. Frank (Bluffton, SC), 4. Corey Fletcher (Bloomingdale, GA), 5. Randy Cook (Guyton, GA), 6. Garrett Shurling (Ellabell, GA), 7. Corey Hendrix (Statesboro, GA), 8. Mark Terry (Rincon, GA), 9. Hubert Into (Bloomingdale, GA), 10. Walter Reardon (Savannah, GA) DQ: Tom Haidon (Hilton Head, SC); Fastest Qualifier: Haidon (14.951 seconds).

Make-up Mini Stock Feature from July 13 (20 Laps): 1. Steven Moore (St. George, SC), 2. Johnny Brown (Bluffton, SC), 3. Joseph Duncan (Ludowici, GA), 4. David Carr, Jr. (Martinez, GA), 5. Doug Butler (Hardeeville, SC), 6. James Groover (Bluffton, SC), 7. Bobby Duncan (Ludowici, GA), 8. Randy Day (Beaufort, SC).

Mini Stock Feature - Double Points (20 Laps): 1. Moore, 2. Brown, 3. J. Duncan, 4. Carr, Jr., 5. B. Duncan, 6. Butler, 7. Groover, 8. Day.

-hms-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series Stock car
Drivers David Carr , Scott Russell , Andrew Smith , Steve Johnson , A.J. Frank