Hardeeville results 2001-09-15

Hardeeville Motor Speedway Race Results from Saturday, September 15, 2001 Make-up Features from August 18th: O.C. Welch Ford-Lincoln-Mercury Late Models Feature (40 laps): 1. Dusty Williams (Savannah, Ga.), 2. Tom Haidon (Hilton Head, S.C.), 3.

Hardeeville Motor Speedway Race Results from Saturday, September 15, 2001

Make-up Features from August 18th:

O.C. Welch Ford-Lincoln-Mercury Late Models Feature (40 laps): 1. Dusty Williams (Savannah, Ga.), 2. Tom Haidon (Hilton Head, S.C.), 3. Skeeter Godbee (Sylvania, Ga.), 4. Mickey Carter (Savannah, Ga.), 5. Leland Prewitt (Savannah, Ga.), 6. #27 Bubba Jones (Savannah, Ga.), 7. Bruce Taylor (Savannah, Ga.), 8. Corey Hendrix (Statesboro, Ga.), 9. Neal Jordan (Pelion, S.C.), 10. Bill Marburger (Beaufort, S.C.), DNS - Charlie Chinner (Ridgeville, SC).

Mini Stock Feature (20 laps): 1. Stephen Moore (St. George, S.C.), 2. Mark Terry (Rincon, Ga.), 3. Johnny Brown (Bluffton, S.C.), 4. Danny Bagwell (Lexington, S.C.), 5. Jack Jordan (Pelion, S.C.), 6. Randy Day (Beaufort, S.C.), 7. Bobby Duncan (Ludowici, Ga.), 8. Richard Terry (Rincon, Ga.), DNS - Doug Butler (Hardeeville, S.C.).

Xtreme Stock Car Feature (20 laps): 1. Don Dean (Sheldon, S.C.), 2. Chuck Johnson (Dublin, Ga.), 3. Ray Smith (Early Branch, S.C.), 4. Scott Thorne (Hardeeville, S.C.), 5. Tim Dasher (Bluffton, S.C.), 6. Jonathan Jones (Savannah, Ga.), 7. Andy Stallings (Pembroke, Ga.), 8. Randy Crews (Estill, Ga.), 9. Jeff McWaters (Ridgeland, S.C.), 10. Eugene Vaughn (Ladson, S.C.), 11. Keith Sanchez (Hardeeville, S.C.).

Regularly Scheduled Features for Fall Shoot-Out Week #2:

O.C. Welch Ford-Lincoln-Mercury Late Models Feature (40 laps): 1. Tom Haidon (Hilton Head, S.C.), 2. Chris Beach (Hardeeville, S.C.), 3. Dusty Williams (Savannah, Ga.), 4. Leland Prewitt (Savannah, Ga.), 5. Bubba Jones (Savannah, Ga.), 6. Andrew Claske (Beaufort, S.C.), 7. Mickey Carter (Savannah, Ga.), 8. Skeeter Godbee (Sylvania, Ga.), 9. Bruce Taylor (Savannah, Ga.), 10. Neal Jordan (Pelion, S.C.), DNS - Charlie Chinner (Ridgeville, SC) and Corey Hendrix (Statesboro, Ga.).

Street Stock Feature (20 laps): 1. Glenn Mappus (Ridgeville, S.C.), 2. Hubert Into (Bloomingdale, Ga.), 3. David Huggins (Richmond Hill, Ga.), 4. Payton Prewitt (Savannah, Ga.), 5. Jason Stephens (Hardeeville, S.C.), 6. Rick Hunter Jr. (Savannah, Ga.), 7. Robert Myers (Ridgeville, S.C.).

Mini Stock Feature (20 laps): 1. Stephen Moore (St. George, S.C.), 2. Mark Terry (Rincon, Ga.), 3. Johnny Brown (Bluffton, S.C.), 4. Danny Bagwell (Lexington, S.C.), 5. Jack Jordan (Pelion, S.C.), 6. Randy Day (Beaufort, S.C.), 7. Bobby Duncan (Ludowici, Ga.), 8. Richard Terry (Rincon, Ga.), DNS - Doug Butler (Hardeeville, S.C.).

Xtreme Stock Car Feature (20 laps): 1. Don Dean (Sheldon, S.C.), 2. Scott Thorne (Hardeeville, S.C.), 3. Ray Smith (Early Branch, S.C.), 4. Tim Dasher (Bluffton, S.C.), 5. Jonathan Jones (Savannah, Ga.), 6. Chuck Johnson (Dublin, Ga.), 7. Keith Sanchez (Hardeeville, S.C.), 8. Eugene Vaughn (Ladson, S.C.), 9. Jeff McWaters (Ridgeland, S.C.), 10. Andy Stallings (Pembroke, Ga.), 11. Randy Crews (Estill, Ga.).

Legends Cars Feature (25 laps): 1. Corey Fletcher (Bloomingdale, Ga.), 2. Garrett Shurling (Ellabell, Ga.), 3. Kevin O'Brien (Burton, S.C.), 4. Tommy Wrape (Heath Springs, S.C.), 5. Steve Desimone (Hilton Head, S.C.), 6. Walter Reardon (Savannah, Ga.), 7. Thomas Coburn III (Tillman, S.C.), 8. Andy Logan (West Palm Beach, Fl.), 9. Jeff Johnson (West Palm Beach, Fl.), 10. Jason Colson (Rincon, Ga.), 11. Bruce Sasser (Lake Wales, Fl.), 12. Darren Gordon (Hilton Head, S.C.), 13. Jeremiah Dennen (Beaufort, S.C.), 14. Ray Sasser (Loxahatchee, Fl.), 15. Johnny Gnann, Jr. (Springfield, Ga.), 16. Jim Reyburn (Charleston, S.C.), 17. Adam Congrove (Hilton Head, S.C.), 18. Jonathan Haidon (Hilton Head, S.C.), 19. James Rodriguez (West Palm Beach, Fl.), 20. Billy Tysinger (Hardeeville, S.C.), 21. Dave Sondles (Johns Island, S.C.), 22. Matt Harter (Jesup, Ga.), DQ - Andrew Smith (Savannah, Ga.).

Legends Cars - Young Lions Division Feature (15 laps): 1. Zack Tysinger (Hardeeville, S.C.), 2. Billy Schilling (Hilton Head, S.C.), 3. Danny Efland (Irmo, S.C.).

Legends Cars - Lady Legends Division Feature (15 laps): 1. Wanda Sondles (Johns Island, S.C.), 2. Laura McKenzie (Hardeeville, S.C.), 3. Tish Mock (Ridgeland, S.C).

-hms

Write a comment
Show comments
About this article
Series Stock car
Drivers Andrew Smith
Teams Williams