Atlanta Thursday Thunder results 2001-07-12

<pre> HAMPTON, GA (July 12, 2001) -- Results Thursday from Atlanta Motor Speedway's Newsradio 640 WGST Thursday Thunder double feature night. THURSDAY THUNDER RESULTS (ppd. From week 4) MASTER 1. Lloyd Wittenburg (Griffin) 2. Skip...

<pre>

HAMPTON, GA (July 12, 2001) -- Results Thursday from Atlanta Motor Speedway's Newsradio 640 WGST Thursday Thunder double feature night.

THURSDAY THUNDER RESULTS (ppd. From week 4) MASTER 1. Lloyd Wittenburg (Griffin) 2. Skip Nichols (Albany) 3. Mark Wallace (Griffin) 4. Johnny East (Dallas) 5. Sam McCullough (Snellville) 6. Ricky Godfrey (Jonesboro) 7. Larry Friddle (Greenville, SC) 8. Rusty Lanier (Concord) 9. Michael Pitts (Mobile, AL) 10. George Kiricenkor (Montgomery, AL) 11. Geoff Barnes (Griffin).

JASPER ENGINES AND TRANSMISSIONS YOUNG LIONS 1. Michelle Theriault (Alpharetta) 2. Doug Ludwig (Fayetteville) 3. Andrew Smith (Pooler) 4. Jimmy Lang (Bluffton, SC) 5. Chris Waters (Augusta) 6. Toby Kempson (Zebulon) 7. Les Law (Alpharetta) 8. Ricky Godfrey Jr.(Jonesboro) 9. Tyler Austin (Covington) 10. Doc Lee (Hampton) 11. Chris Dilbeck (Hampton).

ALLEN VIGIL FORD SEMI-PRO A 1. Brandon Brilliant (McDonough) 2. Bubba Pollard (Senoia) 3. Brian Meredith (Morrow) 4. Tim Varnadoe (Griffin) 5. Bill Close (Duluth) 6. Peter Horne (Athens) 7. Brandon McElroy (Newnan) 8. Chip Reid (Winston) 9. Chris Vaughn (Williamson).

PRO 1. Doug Stevens (McDonough) 2. Reed Sorenson (Peachtree City) 3. Andy James (Jonesboro) 4. Walt Brannon (Unidilla) 5. Beau Slocumb (Juliet) 6. James Inscoe (Douglasville) 7. Jeff Haynie (Rex) 8. Jonathan Davenport (Blairsville).

SEMI-PRO B 1. Cindy Anderson (Concord) 2. Grant Enfinger (Fairhope, AL) 3. Ron Johnson (Griffin) 4. Myron Guyton (McDonough) 5. Brad Horne (Bogart) 6. Sean Davis (McDonough) 7. Jason Jorgensen (McDonough) 8. Mike Sims (Fayetteville) 9. Michael Herrington (Tyrone) 10. Tim Varnadoe (Griffin) 11. Brian Snider (Jonesboro) 12. Craig Zoellner (Fayetteville).

ROADSTERS 1. David Moore (Jonesboro) 2. Bob Monette (Dunwoody) 3. Don Snyder (Knoxville) 4. Will Monette (Dunwoody) 5. Lloyd Wittenburg (Griffin).

THURSDAY THUNDER RESULTS (WEEK 6) ZAXBY'S BANDITS 1. Joey Logano (Alpharetta) 2. John Wes Townley (Athens) 3. Hunter Robbins (Montgomery, AL) 4. Travis Pennington (Winston) 5. Austin Allison (Phenix City, AL) 6. Jason Magagna (Auburn) 7. Devan Hall (Leesburg) 8. Kyle Mitchell (Hampton) 9. Bre Sharp (Fayetteville) 10. Matt Cox (Faytteville) 11. Adam Gay (Dublin) 12. Will Sazare (Morrow) 13. John William Lee (Hampton) 14. Brad Moore (Forest Park).

MOORE MACHINERY MOVERS YOUNG GUNS 1. Justin Smith (Mt. Olive, AL) 2. Chris Cable (Griffin) 3. Chris Dilbeck (Hampton) 4. Kyle Daniel (Forsyth) 5. Trey Mauchan (Peachtree City) 6. Jeremy Kalina (Griffin) 7. Rick Godfrey, Jr. (Jonesboro) 8. Heather Wittenburg (Griffin) 9. Zach Monette (Dunwoody) 10. Trent Mayo (Stone Mountain) 11. Ryan Bowman (Lilburn) 12. Brian Miskovsky (Alpharetta) 13. Franklin Futrelle (Augusta)

MASTERS 1. Skip Nichols (Albany) 2. Mark Wallace (Griffin) 3. Lloyd Wittenburg (Griffin) 4. Johnny East (Dallas) 5. Ricky Godfrey (Jonesboro) 6. George Kiricenkor (Montgomery, AL) 7. Sam McCullough (Snellville) 8. Rusty Lanier (Concord) 9. Michael Pitts (Mobile, AL) 10. Geoff Barnes (Griffin) 11. Larry Friddle (Greenville, SC).

JASPER ENGINES AND TRANSMISSIONS YOUNG LIONS 1. Michelle Theriault (Alpharetta) 2. Doug Ludwig (Fayetteville) 3. Chris Waters (Augusta) 4. Chris Dilbeck (Hampton) 5. Toby Kempson (Zebulon) 6. Andrew Smith (Pooler) 7. Bubba Harry (Griffin) 8. Jimmy Lang (Bluffton, SC) 9. Les Law (Alpharetta) 10. Tyler Austin (Covington) 11. Doc Lee (Hampton) 12. Ricky Godfrey (Jonesboro) 13. L.J. Cover (Douglasville).

OUTLAWS 1. Sean Cassidy (Martinez) 2. Jeff South (Mt. Olive, AL) 3. Rick Godfrey (Jonesboro) 4. Brett Hedger (Norcross) 5. William Lane ().

ALLEN VIGIL FORD SEMI-PRO A 1. Brandon Brilliant (McDonough) 2. Brandon McElroyn (Newnan) 3. Brian Meredith (Morrow) 4. Bubba Pollard (Senoia) 5. Bill Close (Duluth) 6. Peter Horne (Athens) 7. Chip Reid (Winston) 8. Tim Varnadoe (Griffin) 9. Chris Vaughn (Williamson) 10. Chase Miller (Canton).

SEMI-PRO B 1. Grant Enfinger (Fairhope, AL) 2. Brad Horne (Bogart) 3. Craig Zoellner (Fayetteville) 4. Jim Drummond (Alpharetta) 5. Michael Herrington (Tyrone) 6. Myron Guyton (McDonough) 7. Mike Sims (Fayetteville) 8. Ron Johnson (Griffin) 9. Cindy Anderson (Concord) 10. Jason Jorgensen (McDonough) 11. Brian Snider (Jonesboro) 12. Sean Davis (McDonough)

PRO 1. Reed Sorenson (Peachtree City) 2. Doug Stevens (McDonough) 3. Walt Brannen (Elko) 4. Jonathan Davenport (Blairsville) 5. Andy James (Morrow) 6. James Inscoe (Douglasville) 7. Beau Slocumb (Juliet) 8. Jeff Haynie (Rex)

ROADSTERS 1. Lloyd Wittenburg (Griffin) 2. David Moore (Jonesboro) 3. Will Monette (Dunwoody) 4. Robert Monette (Dunwoody) 5. Don Snyder (Knoxville, TN).

-AMS

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series Stock car
Drivers Justin Smith , Doug Stevens , Andrew Smith , Reed Sorenson , Chase Miller , Joey Logano , Kyle Mitchell , John Wes Townley , Michelle Theriault , Zach Monette , Will Monette , Grant Enfinger , Bob Monette , Trent Mayo , Ron Johnson
Teams Williams