NSCA: Crawford County results 2002-09-07

<pre> Nebraska Sprint Car Association Crawford County Speedway Official Results: Results from Saturday's 20-lap Nebraska Sprint Car Association (NSCA) Ethanol E-10 Sprint Series "A" feature race at Crawford County Speedway (Denison,...

<pre> Nebraska Sprint Car Association Crawford County Speedway

Official Results:

Results from Saturday's 20-lap Nebraska Sprint Car Association (NSCA) Ethanol E-10 Sprint Series "A" feature race at Crawford County Speedway (Denison, Iowa), showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver, hometown, sponsor, owner/engine/chassis, laps completed and reason out (if any):

1. (2) 40 Clint Garner, Sioux Falls, S.D., Midwest Excavating, Garner/Wesmar/Twister, 20. 2. (8) 11X Greg Bakker, Sioux Falls, S.D., Lund Truck Accessories, Bakker/Keck/Eagle, 20. 3. (6) 57X Jake Peters, Sioux Falls, S.D., Folkens Bros. Trucking, Peters/Burch/WolfWeld, 20. 4. (9) 3 Brian Brown, Higginsville, Mo., American Compressed Steel, Lasoski/Kistler/Eagle, 20. 5. (1) 24J Josh Higday, Des Moines, Iowa, Ostrich Racing Engines, Higday/Ostrich/Eagle, 20. 6. (7) 11L Larry Pinegar III, Des Moines, Iowa, Brady Truck Equipment, Pinegar/JR Motorsports/Eagle, 20. 7. (4) 7A Johnny Lightning, Indianola, Iowa, G&D Electric & Radiator, Anderson/Gaerte/Eagle, 20. 8. (14) 22 Billy Alley, Lincoln, Neb., Red Rock Masonry, Alley/Spanel/Eagle, 20. 9. (15) 24B Chad Meyer, Sioux Falls, S.D., Gary's Auto Sales, Swenson/Salina/Schnee, 20. 10. (10) 45X C.J. Johnson, Quinter, Kan., Johnson Enterprises, Johnson/Ream/Maxim, 20. 11. (5) 7S Tim St. Arnold, Des Moines, Iowa, Kinney Racing, St. Arnold/Bunce/Maxim, 20. 12. (11) 4 Mike Chadd, Lincoln, Neb., Rainbow Homes, A-C Motorsports/H of H/Eagle, 20. 13. (19) 05 Bill Boles, Harris, Iowa, Pork, The Other White Meat, Boles Motorsports/Weseman/Eagle, 20. 14. (18) 9 Matt Spies, Spirit Lake, Iowa, Top Notch Truck Accessories, Spies-Netsch/Trondson/Eagle, 20. 15. (22) 71R Ryan Anderson, Charter Oak, Iowa, Lyle & Maureen Meseck, Anderson/RPM-Ostrich/Eagle, 20. 16. (24) 82 Jason Danley, Lincoln, Neb., Cubby's Truck Stop, C&S Ent./Lewis/Stealth, 20. 17. (16) 7 Jamie Ferrell, Des Moines, Iowa, Twister Chassis, Breeze/Moyle/Twister, 20. 18. (12) 5B Rick Ideus, Roca, Neb., Sign-Mobile, Ideus/Wallen/Schnee, 20. 19. (13) 28 Ken Klabunde, Omaha, Neb., Klabunde Detail, Klabunde/Weseman/Stevenson, 20. 20. (23) 5J Larry Ball Jr., Knoxville, Iowa, Slide Ways Kartin Center, L&J Ent./Weseman/Maxim, 20. 21. (17) 00 Greg Bolte, Lincoln, Neb., Shaker's, Bolte/Vonderfecht/Mirage, 20. 22. (21) 2D Mitchell Moore, Edgerton, Kan., Weld Wheels, Beers/Singer/Eagle, 19. 23. (3) 98 J.D. Johnson, Goddard, Kan., Evans Building Co., Johnson/Johnson/Maxim, 18, mechanical. 24. (20) 7R Toby Chapman, Lincoln, Neb., Chapman Painting, Chapman/Lewis/Stevenson, 17, engine.

Race Statistics: Did not start: Rodney Droud. Alternate starter: Chapman. Lap leaders: Higday 1-3, Garner 4-20. Hard charger: Danley (started 24th, finished 16th). Cautions: 1 (laps 13). Entries: 44. Next race: season completed.

First High Plains Qualifier (8 laps): 1. Peters; 2. Chadd; 3. Higday; 4. Meyer; 5. Moore; 6. Danley; 7. Frankie Heimbaugh, Des Moines, Iowa; 8. Joe Beaver, Knoxville, Iowa; 9. Terry Ledger, Omaha, Neb. (top five finishers advanced to the "A" feature)

Second High Plains Qualifier (8 laps): 1. Pinegar, 2. Ideus; 3. Garner; 4. Ferrell; 5. Anderson; 6. Kerry Grabill, St. Joseph, Mo.; 7. Mark Schmidt, Lincoln, Neb.; 8. Rod Richards, Runnels, Iowa (DNF); 9. Seth Brahmer, Wisner, Neb. (DNF). (top four finishers advanced to the "A" feature)

Third High Plains Qualifier (8 laps): 1. Bakker; 2. Klabunde; 3. J. Johnson; 4. Bolte; 5. Ball; 6. Mike Gabelhouse, Lincoln, Neb.; 7. Bill Mulder, Lincoln, Neb.; 8. Chris Roseland, Carter Lake, Iowa; DNS - Jerry Crabb, Des Moines, Iowa. (top four finishers advanced to the "A" feature)

Fourth High Plains Qualifier (8 laps): 1. Brown; 2. Droud, Lincoln, Neb.; 3. Lightning; 4. Spies; 5. Chapman; 6. Brett Golick, Newton, Iowa; 7. Jeff Lowery, Lincoln, Neb.; 8. Kenny Lange, Lincoln, Neb.; 9. Bruce Rossman, Atkinson, Neb. (top four finishers advanced to the "A" feature)

Fifth High Plains Qualifier (8 laps): 1. C. Anderson; 2. Alley; 3. St. Arnold; 4. Boles; 5. Steve Wares, Knoxville, Iowa; 6. Jim Cruise, Central City, Iowa; 7. Dan Kage, LaVista, Neb.; 8. Seth McCown, Fairbury, Neb. (DNF). (top four finishers advanced to the "A" feature)

TaxPlusNE.com Dash (6 laps): 1. Bakker; 2. Brown; 3. Pinegar; 4. Lightning; 5. Chadd; 6. Alley; 7. C. Johnson; 8. Garner; DNS - Droud, Klabunde.

First "B" Feature (10 laps): 1. Moore; 2. Ball; 3. Wares; 4. Beaver; 5. Lowery; 6. Heimbaugh; 7. Rossman; 8. Lange; 9. Grabill; 10. Schmidt (DNF); 11. McCown (DNF); DNS - Crabb. (top two finishers advanced to the "A" feature)

Second "B" Feature (10 laps): 1. Anderson; 2. Danley; 3. Gabelhouse; 4. Brahmer; 5. Ledger; 6. Roseland; 7. Mulder; 8. Kage; 9. Cruise; 10. Richards (DNF); 11. Golick (DNF). (top two finishers advanced to the "A" feature)

-nsca-

Write a comment
Show comments
About this article
Series Sprint
Drivers Brian Brown , Kenny Lang , C.J. Johnson
Teams JR Motorsports