RACE: Mid-Ohio Runoffs Friday notes #7

Runoffs Notes - 22 - Friday copyright 1996 John P. M. Dillon ========================================================= These are summary results (top 5) for Friday's races, derived from the original timing output ...

Runoffs Notes - 22 - Friday copyright 1996 John P. M. Dillon

========================================================= These are summary results (top 5) for Friday's races, derived from the original timing output files =========================================================

FINAL RESULTS FOR - RACE NUMBER - 1 DSR Number of starters: 22 Number of Finishers: 21

    #  Driver/Hometown/SCCA Division/SCCA Region          Qual Laps   Fast
       Sponsor                                           Pos. Comp Lap Time
1   65 David Kaiser/Newark/CA/SP/Ariz              
       Hoosier/Red Line/Wirth Engines    LeGrand MK25D       1    19  1:29.380
       Wild Signs Inc/Spudco Eng         Fox                 2    19  1:30.130
3   99 Nancy James/Fremont/CA/SP/ArzB              
       T & N Enterprises                 AMac TJ             5    19  1:29.662
4   35 Bruce Sunseri/Campbell/CA/NP/SanF           
       Omni Fab/Red Line/Hoosier         Cheetah SR1         4    19  1:28.495
5   28 Bill Lomenick/Simi Valley/CA/SP/CSCC        
       Delta Tau Data Systems            Msagro CV-3         14   19  1:32.047

Margin of Victory: 6.581 seconds 96.712 MPH Average Lap Speed Fastest Race Lap: 01:28.495 by Bruce Sunseri in car # 35

=========================================================

FINAL RESULTS FOR - RACE NUMBER - 2 F440 Number of starters: 28 Number of Finishers: 21

    #  Driver/Hometown/SCCA Division/SCCA Region          Qual Laps   Fast
       Sponsor                                           Pos. Comp Lap Time
1   37 Jack Bennett/Ann Arbor/MI/CE/Det
       Auto Metrics Inc                  Zink Z19            11   19  1:35.381
       Sidewinder Hoosier                Sidewinder          10   19  1:35.308
3   71 Howell Jones III/Sheldon/SC/SE/Bucc
       2 Stroke Int'l/Reflex Fibergls    Reflex KBS          12   19  1:34.755
4   24 Seth Mote/Pleasan Hill/IA/CE/Iowa
       DAOU/Computer Support Systems     KBS MK7             3    19  1:35.931
5   61 Jim Hale/Lebanon/NH/NE/NEng
                                         KBS MK7             1    19  1:35.416

Margin of Victory: 3.303 seconds 91.316 MPH Average Lap Speed Fastest Race Lap: 01:34.318 by Ramon Partida in car # 93

=========================================================

PROVISIONAL RESULTS FOR - RACE NUMBER - 3 T1  won't be final till Saturday
Number of starters: 19   Number of Finishers: 14

# Driver/Hometown/SCCA Division/SCCA Region Qual Laps Fast Sponsor Pos. Comp Lap Time

1   94 David Schardt/Dayton/OH/CE/WOh
       Wheel Source/Momo/Forgeline       PontiacFirebird     4    19  1:44.140**
       Kumho Tires/Red Line Oil          Pontiac Formula     1    19  1:44.609
3   85 Don Mills/Mansfield/OH/CE/OhV
       Hawk Brakes/Goodyear/Redline      Chevy Camaro        5    19  1:44.205**
4   15 Kerry Alexander/Indianapolis/IN/CE/Indy
       LAC Mtrspts/Valvoline/AAK/LWR     Chevy Camaro        2    19  1:44.839
5   8  Chris Perrotti/Poughquag/NY/NE/NY
       God Guaranteed Overnight Deliv    PontiacFirebird     8    19  1:45.275

Margin of Victory: 3.142 seconds 84.056 MPH Average Lap Speed Fastest Race Lap: 01:44.140 by David Schardt in car # 94 Fast time establishes a new Runoffs lap record for this group

=========================================================

FINAL RESULTS FOR - RACE NUMBER - 4 S2 Number of starters: 18 Number of Finishers: 17

    #  Driver/Hometown/SCCA Division/SCCA Region          Qual Laps   Fast
       Sponsor                                           Pos. Comp Lap Time
1   87 Andrea Kasiewicz/Carol Stream/IL/CE/Det     
       KDS Controls/Cannon Veh Sec Sy    Lola 88/90          6    19  1:28.706
       Quaker State/Nat'l Auto Care      Lola T89/90         3    19  1:28.377**
3   94 Owen Trinkler/Nashville/TN/SE/Atl           
       NuMail Information Exchange       Shannon 93SP        2    19  1:30.104
4   79 Chris Thomas/Bath/OH/CE/NeOh                
       BET on Racing/CT Powerwashing     Lola T88/90         5    19  1:29.976
5   65 Al Fisher/Grosse Pointe/MI/CE/Det           
       Kenwal Steel/Suburan Olds-Cadd    Lola 88/90          9    19  1:29.490

Margin of Victory: 1.268 seconds 97.401 MPH Average Lap Speed Fastest Race Lap: 01:28.377 by David Downey in car # 14

=========================================================

PROVISIONAL RESULTS FOR - RACE NUMBER - 5 SSA won't be final till Saturday Number of starters: 19 Number of Finishers: 17 # Driver/Hometown/SCCA Division/SCCA Region Qual Laps Fast Sponsor Pos. Comp Lap Time 1 99 Mark Youngquist/Maple Grove/MN/CE/LOL BFG/Smartcheck Oil Analysis Volkswagen Corr(93) 2 19 1:49.214 BFG/Red Line Oil/Rhino boy Volkswagen Corr(93) 1 19 1:49.259 3 30 Jerry Spangler/Columbus/OH/CE/OhV BCR Racing/Midwestern BWM BMW 325is (93) 10 19 1:49.663 4 22 Bill Fenton/Keene/NH/NE/NEng Kumho Tires/Kendall Oil Honda Prelude S(94) 5 19 1:50.122 5 14 Bob Beede/W Flamouth/MA/NE/NEng Honda Prelude (94) 4 19 1:50.074

Margin of Victory: .005 seconds 73.986 MPH Average Lap Speed Fastest Race Lap: 01:49.214 by Mark Youngquist in car # 99

=========================================================

FINAL RESULTS FOR - RACE NUMBER - 6 FA Number of starters: 21 Number of Finishers: 17

    #  Driver/Hometown/SCCA Division/SCCA Region          Qual Laps   Fast
       Sponsor                                           Pos. Comp Lap Time
1   84 Steve Forrer/Mequon/WI/CE/Milw
       Forrer Supply Co/Olsson Eng       Ralt RT-40          4    19  1:23.705
       Toyota/Wall's Lincoln-Mercury     Swift DB-4 Toyo     6    19  1:23.418
3   4  Ahsen Yelkin/Canfield/OH/NE/StCt
       Everclear                         Ralt RT-41          5    19  1:23.058
4   9  Dan Carmichael/Columbus/OH/CE/OhV
                                         Ralt RT-40          9    19  1:23.992
5   95 Bruce Poehlman/St Louis/MO/MW/StL
       American Poolplayers Assoc        Swift DB-4          8    19  1:26.261

Margin of Victory: .745 seconds 103.07 MPH Average Lap Speed Fastest Race Lap: 01:23.058 by Ahsen Yelkin in car # 4

=========================================================

FINAL RESULTS FOR - RACE NUMBER - 7 GT5 Number of starters: 22 Number of Finishers: 17

    #  Driver/Hometown/SCCA Division/SCCA Region          Qual Laps   Fast
       Sponsor                                           Pos. Comp Lap Time
1   33 Jamie Houseman/Canada/ /NE/WNY
       Houseman Autosport                Honda CRX           1    19  1:41.227**
       Neptune/Pace Trailers/DrawTite    Nissan 210          2    19  1:41.328**
3   64 Bill Gilcrease/Costa Mesa/CA/SP/CSCC
       Mini Mania/Red Line Oil           MinComp Mini        6    19  1:41.838
4   9  Kirk Olson/Lakewood/CO/RM/Colo
       Perf Mach Wrk/Sizzler/Techwest    Honda CRX           3    19  1:41.936
5   57 Jay Ilioham/Silver Creek/NY/NE/WNY
       FlexOvit USA Inc                  Alfa Romeo GT J     8    19  1:43.515

Margin of Victory: .343 seconds 85.669 MPH Average Lap Speed Fastest Race Lap: 01:41.227 by Jamie Houseman in car # 33

=========================================================

PROVISIONAL RESULTS FOR - RACE NUMBER - 8 SR - mid-pack driver protest in progress Number of starters: 45 Number of Finishers: 38

    #  Driver/Hometown/SCCA Division/SCCA Region          Qual Laps   Fast
       Sponsor                                           Pos. Comp Lap Time
1   43 John Hollansworth Jr./Dallas/TX/SW/Tex      
       Elite Autosport                   Spec Racer          1    19  1:42.590
       Valvoline/Elite Autosport         Spec Racer          2    19  1:43.156
3   97 Richard Kennedy/Lima/OH/CE/WOh              
       Flexarm/KME/Valvoline             Spec Racer          3    19  1:43.614
4   45 Hal Briand/Sterling Hts/MI/CE/Det           
       Valvoline/BEC Racing/KME          Spec Racer          5    19  1:43.151
5   31 BJ Zacharias/Hamilton/OH/CE/Cinc            
       Lindell Mtrspts/Z Speed/Valv      Spec Racer          9    19  1:43.495

Margin of Victory: 7.693 seconds 76.735 MPH Average Lap Speed Fastest Race Lap: 01:42.590 by John Hollansworth Jr. in car # 43

=========================================================

FINAL RESULTS FOR - RACE NUMBER - 9 SCA Number of starters: 4 Number of Finishers: 4

    #  Driver/Hometown/SCCA Division/SCCA Region          Qual Laps   Fast
       Sponsor                                           Pos. Comp Lap Time
1   66 Jeffrey Tyler/Joliet/IL/CE/Chi              
       Brunner Motorsports               Shelby Can-Am       1    18  1:32.834
       Kraft 5 Star Muffler              Shelby Can-Am       4    18  1:33.641
3   50 Ed Rawles/White Heath/IL/CE/CIll            
                                         Shelby Can-Am       3    18  1:35.436
4   13 Stephen Burgner/Bourbonnais/IL/CE/Chi       
       Activa                            Shelby Can-Am       2    18  1:34.630

Margin of Victory: 42.27 seconds 92.151 MPH Average Lap Speed Fastest Race Lap: 01:32.834 by Jeffrey Tyler in car # 66

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series SCCA
Drivers Bob Beede , Jamie Houseman , Don Mills , Ahsen Yelkin , Kerry Alexander , Jerry Spangler , Bruce Sunseri , Bill Gilcrease , BJ Zacharias , Owen Trinkler , Bill Fenton