Results, point standings 2001-06-16

CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES RESULTS LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - Mike Mendenhall, Santee; Time - :16.319. 1st Heat (8 laps) - 1. Danny Gay, Lakeside; 2. Claude Bell, El Cajon; 3. Ray Burns, San Diego; Time - 4:03.65. 2nd...

CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES RESULTS

LATE MODEL SPORTSMAN

Fast Time - Mike Mendenhall, Santee; Time - :16.319.

1st Heat (8 laps) - 1. Danny Gay, Lakeside; 2. Claude Bell, El Cajon; 3. Ray Burns, San Diego; Time - 4:03.65.

2nd Heat (8 laps) - 1. Don Kerr, El Cajon; 2. Ron Overman, Lakeside; 3. John Manke, Ramona; Time - 2:12.67.

Main (40 laps) - 1. Mike Mendenhall, Santee; 2. Danny Gay, Lakeside; 3. Jerry Gay, San Diego; 4. Ron Overman, Lakeside; 5. Claude Bell, El Cajon; 6. Stephen Peace, El Cajon; 7. Todd McLauchlan, Alpine; 8. John Manke, Ramona; 9. David Arzola, San Diego; 10. Dee Cable, Santee; 11. Ray Burns, San Diego; 12. Jack Lee, Vista; 13. Robert Parenteau, El Cajon; Time - 16:27.69.

GRAND AMERICAN MODIFIED

Fast Time - Ron Brown, San Diego; Time - :16.567.

Dash (4 laps) - 1. Mike Salm, Fallbrook; 2. Mike Jackson, Bonita; 3. Ron Brown, San Diego; 4. Scott Brown, Spring Valley; Time - 2:22.34.

1st Heat (8 laps) - 1. Doug Carpenter, La Mesa; 2. Stan Perkins, Spring Valley; 3. Dave Williams, Escondido; Time - 2:18.16.

2nd Heat (8 laps) - 1. Scott Brown, Spring Valley; 2. Ron Brown, San Diego; 3. Mike Salm, Fallbrook; Time - 4:17.91.

Main (25 laps) - 1. Ron Brown, San Diego; 2. Mike Jackson, Bonita; 3. Scott Brown, Spring Valley; 4. Doug Carpenter, La Mesa; 5. Mike Salm, Fallbrook; 6. Carol Kirby Williams, San Dgo; 7. Dave Williams, Escondido; 8. Paul Brunette, Spring Valley; 9. Steve Lloyd, Encinitas; 10. Stan Perkins, Spring Valley; Time - 14:13.51.

STREET STOCK

Fast Time - Rich Green Jr., El Cajon; Time - :17.822.

1st Heat (8 laps) - 1. Dave Arce, Santee; 2. Randy Buell, San Diego; 3. Gordon Anderson, Lem Grv; Time - 4:33.12.

2nd Heat (8 laps) - 1. Ivan Harrison, Santee; 2. Rich Green Jr., El Cajon; 3. Brian Collins, Oceanside; Time - 4:04.16.

Main (25 laps) - 1. Rich Green Jr., El Cajon; 2. Neil Rodvold, Lakeside; 3. Ivan Harrison, Santee; 4. Gordon Anderson, Lem Grv; 5. Richard Hinze, Lakeside; 6. Rob Freeman, Santee; 7. Brian Collins, Oceanside; 8. Randy Buell, San Diego; 9. Dave Arce, Santee; 10. Scott Moses, Chula Vista; 11. Rob Overman, El Cajon; 12. RJ Stockman, Lakeside; 13. Rick Hagen, Alpine; 14. Rich Greeny, El Cajon; 15. Todd Phelps, El Cajon; Time - 28:06.96.

BOMBER STOCK

Fast Time - Randy Wallace, El Cajon; Time - :19.955.

1st Heat (8 laps) - 1. Bill Holland, El Cajon; 2. Mark Wendell, Santee; 3. Allen Basile, San Diego; Time - 5:02.66.

2nd Heat (8 laps) - 1. Jeff Coskey, Santee; 2. Bob Wickey, Spring Valley; 3. Mark Holland, San Diego; Time - 2:44.12.

Main (20 laps) - 1. Pat Garity, El Cajon; 2. Randy Wallace, El Cajon; 3. Bill Holland, El Cajon; 4. Eric Seene, Santee; 5. Chris Boyer, San Diego; 6. Mark Holland, San Diego; 7. Kevin Gantz, Spring Valley; 8. Jeff Coskey, Santee; 9. Mike McGlone, Fallbrook; 10. Allen Basile, San Diego; 11. Mike Johnson, Spring Valley; 12. Thomas Osborne, San Diego; 13. Bob Wickey, Spring Valley; 14. Mark Wendell, Santee; 15. Scott Denton, Fallbrook; 16. Joey Schneider, Escondido; 17. John Aganowski, National City; 18. Rodney Shaw, El Cajon; Time - 26:04.73.

LEGEND

Fast Time - Brian Selby, Alpine; Time - :18.955.

1st Heat (8 laps) - 1. Tom Landreth, Alta Loma; 2. Joel Vines, Lakewood; 3. Mark Gaiser, Anaheim; Time - 2:31.41.

2nd Heat (8 laps) - 1. J.D. Hendley, Miss Viejo; 2. Bob Landreth, Alta Loma; 3. Dave Doll, Long Beach; Time - 7:39.07.

Main (20 laps) - 1. Bob Landreth, Alta Loma; 2. Harold Grafton, Jamul; 3. Art Nevill, Acton; 4. Dave Doll, Long Beach; 5. Ralph Alexander, Victorville; 6. Tom Landreth, Alta Loma; 7. Donnie Akers, Anaheim; 8. J.D. Hendley, Miss Viejo; 9. Bob Graham III, Alpine; 10. James Kalawain, Garden Grove; 11. Mark Gaiser, Anaheim; 12. Dana Moore, San Diego; 13. Tom Skahill, Duarte; 14. Cory Miles, Garden Grove; 15. Kevin McMahon, Long Beach; 16. Jeff Collins, San Diego; 17. Gene Brokaw, San Diego; 18. Brian Selby, Alpine; 19. Gary Scheuerell, Temecula; 20. Joel Vines, Lakewood; 21. Ed Worthen, Riverside; Time - 23:35.12.

TRAIN RACE - Tim Neuhaus, Santee and Bryant Cosby, Santee

<pre>

CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES POINT STANDINGS

LATE MODEL SPORTSMAN 1 Mike Mendenhall Santee 3 wins 455 2 Todd McLauchlan Alpine 389 3 Ron Overman Lakeside 1 win 380 4 Jerry Gay San Diego 1 win 332 5 Danny Gay Lakeside 297 6 Jack Lee Vista 218 7 John Manke Ramona 1 win 212 8 Dee Cable Santee 202 9 Ray Burns San Diego 184 10 Wayne Morse Alpine 158

GRAND AMERICAN MODIFIED 1 Scott Brown Spring Valley 2 wins 254 2 Mike Salm Fallbrook 1 win 246 3 Ron Brown San Diego 1 win 233 4 Mike Jackson Bonita 198 5 Doug Carpenter La Mesa 179 6 Carol Kirby Williams San Dgo 158 7 Dave Williams Escondido 154 8 Stan Perkins Spring Valley 144 9 Paul Brunette Spring Valley 116 10 Billy Cable La Mesa 70

STREET STOCK 1 Rich Green Jr. El Cajon 1 win 494 2 Rick Hagen Alpine 2 wins 447 3 Brian Collins Oceanside 368 4 Scott Moses Chula Vista 337 5 Rob Freeman Santee 303 6 Richard Hinze Lakeside 1 win 301 7 Rob Overman El Cajon 293 8 Dave Arce Santee 248 9 Neil Rodvold Lakeside 242 10 Randy Buell San Diego 228

PONY STOCK 1 Ed Hale El Cajon 3 wins 514 2 Andy Papp La Mesa 431 3 Mike Weimann Temecula 425 4 Marty Schmidt El Cajon 346 5 Douglas Wright Jr. Rancho SD 2 wins 336 6 Debi Urioste Poway 234 7 Kenny Hall Lakeside 230 8 Victor Clark Lakeside 199 9 George Behlman Santee 194 10 Ken Wikoren El Cajon 1 win 193

BOMBER STOCK 1 Bob Wickey Spring Valley 406 2 Mark Holland San Diego 378 3 Eric Seene Santee 347 4 Chris Boyer San Diego 260 5 Marty Lehrke San Diego 254 6 Pat Garity El Cajon 3 wins 241 7 Bill Holland El Cajon 1 win 241 8 Randy Wallace El Cajon 1 win 234 9 Jeff Coskey Santee 219 10 Scott Denton Fallbrook 213

-Cajon Speedway

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR
Drivers Scott Brown , Ralph Alexander
Teams Williams