Jax speedways results 2000-05-14

<pre> Results for NASCAR Weekly Racing Series on the 1/2 mile dirt oval Track. Lumber Unlimited Late Model Division (Feature ...

<pre> Results for NASCAR Weekly Racing Series on the 1/2 mile dirt oval Track.

Lumber Unlimited Late Model Division (Feature #1)

1. Steve Whitener 6. Terry Pless 2. Jeff Godbee 7. Michael Harper 3. David Crews 8. J. O. Nobles 4. Joshua Manning 9. Nick Ramsey 5. Michael Murrer 10. Steven Skipper Fastest Qualifier: Steve Whitener

Lumber Unlimited Late Model Division (Feature #2)

1. Steve Whitener 6. Michael Harper 2. Jeff Godbee 7. Nick Ramsey 3. David Crews 8. Steven Skipper 4. Joshua Manning 9. Terry Pless 5. Michael Murrer 10. J. O. Nobles

Exide Batteries Sportsman Division

1. Bobby Padgett 6. Terry Jones 2. Joey Miller 7. Calvin Pike 3. Gary Godwin 8. Charlie Clark 4. Randy Clark Sr 9. Darren Greenslet 5. Randy Clark Jr 10. Rick Hutchinson Fastest Qualifier: Chad Grogan

Hollywood Satellite Modified Division

1. Steve Whitener 6. Gene Tatum 2. Kenny Bayless 7. Joe Sears 3. Kevin Bayless 8. Chris Hammond 4. Keny Porter 9. David Ryals 5. Eddie Holton 10. Creg Hall Heat Wins: Keny Porter and Doodle Pipkin

Rusty Acres Automotive Pure Stock Division

1. Windal Clark 6. Scott Nolan 2. Priscilla Yergy 7. Ron Doan 3. Karen Moon 8. Dustin David 4. Bobby Simmons 9. Chris Combs 5. John Taylor 10. Roy O'Steen Heat Wins: Priscilla Yergy and Kenny McBride

Hollywood Satellite Ladies Powder Puff Division

1. Julia Callaway 5. Patty Duren 2. Kim Lester 6. Tammy Stone 3. Shelly Meyers 7. Angela Nolan 4. Robin Clark Heat Win: Kim Lester Results for Go Kart Racing (May 12, 2000) Rookie Class - Joshua Rubright Jr Sportsman - Richard Smith Restricted Jr - Amber Hammond Super Heavy - Alex Campbell Stock Heavy - Brian Smith Stock Lite - Scotty Lawrence Stock Medium - Sean Helbert Amateur - Mike Hammond

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR
Drivers John Taylor , Brian Smith , Joey Miller , Terry Jones