Jax Raceways results 2000-05-07

JAX RACEWAY Results for NASCAR Weekly Racing Series on the ½ mile dirt oval Track. Lumber Unlimited Late Model Division 1. Steve Whitener 6. Jason Fitzgerald 2. Jeff Godbee 7. Ivedent Lloyd Jr 3. Jimmy Lee Davis ...

JAX RACEWAY Results for NASCAR Weekly Racing Series on the ½ mile dirt oval Track.

Lumber Unlimited Late Model Division 1. Steve Whitener 6. Jason Fitzgerald 2. Jeff Godbee 7. Ivedent Lloyd Jr 3. Jimmy Lee Davis 8. Josh Manning 4. Johnny Collins 9. Michael Murrer 5. Buster DeLay 10. Wayne Shugart Fastest Qualifier: Steve Whitener and Jeff Godbee

Sportsman Division 1. Bobby Padgett 6. Lee Blackshear 2. Gary Godwin 7. Calvin Pike 3. Joey Miller 8. Terry Jones 4. Chad Grogan 9. Darren Greenslet 5. Marty Kelly 10. Charles Bratcher Heat Wins: Gary Godwin and Joey Miller

Hollywood Satellite Modified Division 1. Keny Porter 6. James Jeffers 2. Marty Whitener 7. Chris Hammond 3. Kenny Bayless 8. Joe Sears 4. Gene Tatum 9. John Carlisle 5. Merle Bayless 10. Jerry Campbell Heat Wins: Merle Bayless and Eddie Holton

Rusty Acres Automotive Pure Stock Division 1. Windal Clark 6. Chris Combs 2. John Taylor 7. Scott Nolan 3. Jimmy Balkcom 8. Bill Burkhart 4. Hardy Jarvis 9. Patty Duren 5. Robert Hyers 10. Chris Mimbs Heat Wins: Windal Clark and Jimmy Balkcom

Frier Housing of Yulee Sprint Cars 1. Otto Scrape 5. Mitch Owens 2. Terry Witherspoon 6. Lee Scrape 3. George Pedrick 4. Tim George

Results for Go Kart Racing (May 5, 2000)

Rookie Class - Joshua Rubright Jr Sportsman - Brian Denmark

Restricted Jr -Chris Taylor

Stock Heavy -Jim Aldous Stock Lite - Scotty Lawrence

Stock Medium -Lamar Bosier Super Heavy - Ken Petsch

Amatuer - Alex Campbell

Results for NHRA Drag Racing (May 5, 2000) NOT AVAILABLE AT PRESS TIME

FLORIDA SPEED PARK: OFF WEEK on May 5. This Saturday May 13 will be the SARA Sportsman.

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR
Drivers John Taylor , Joey Miller , Terry Jones , Lee Davis