Cajon Speedway results 2003-04-26

Cajon Speedway April 26, 2003 Results NASCAR DODGE WEEKLY SERIES LATE MODEL SPORTSMEN Fast Time - Jeff Wright, San Diego; Time - : 1.648. 1st Heat (4 laps) - 1. Stephen Peace, El Cajon; 2. Bob Wickey, San Marcos; 3. Jerry Gay, San Diego; 4....

Cajon Speedway
April 26, 2003
Results

NASCAR DODGE WEEKLY SERIES LATE MODEL SPORTSMEN
Fast Time - Jeff Wright, San Diego; Time - : 1.648.

1st Heat (4 laps) - 1. Stephen Peace, El Cajon; 2. Bob Wickey, San Marcos; 3. Jerry Gay, San Diego; 4. Mike Mendenhall, Santee; 5. Ed Hoffman, Fallbrook; 6. Scott Moses, Chula Vista; 7. Dee Cable, Santee; Time - 2:12.81.

2nd Heat (8 laps) - 1. Ron Overman, Lakeside; 2. Claude Bell, El Cajon; 3. John Manke, Ramona; 4. David Beat, Santee; 5. Danny Gay, Lakeside; 6. Jeff Wright, San Diego; 7. Rick Chavez, Lakeside; Time - 3:58.47.

Main event (40 laps) - 1. Mike Mendenhall, Santee; 2. Jerry Gay, San Diego; 3. Stephen Peace, El Cajon; 4. Bob Wickey, San Marcos; 5. Claude Bell, El Cajon; 6. Ron Overman, Lakeside; 7. John Manke, Ramona; 8. Jeff Wright, San Diego; 9. Scott Moses, Chula Vista; 10. Ed Hoffman, Fallbrook; 11. Dee Cable, Santee; 12. David Beat, Santee; 13. Rick Chavez, Lakeside; 14. Danny Gay, Lakeside; 15. Bill Parenteau Jr., Santee; 16. Steve Teets, Ramona; Time - 12:34.75.

STREET STOCKS
Fast Time - Eric Ferguson, El Cajon; Time - :17.766. Dash (4 laps) - 1. Dave Arce, Santee; 2. Richard Hinze, Lakeside; 3. Rich Green Jr., El Cajon; 4. Eric Ferguson, El Cajon; Time - 1:12.37.

1st Heat (8 laps) - 1. Eric Seene, Santee; 2. Ron Nava, Encinitas; 3. Randy Buell, San Diego; 4. Jason Pontsler, Poway; 5. Todd Phelps, El Cajon; 6. Bill Sanchez, Santee; 7. Gunner Reid, Spring Valley; 8. Gordon Anderson, Lem Grv; 9. Byron Dale, El Cajon; 10. RJ Stockman, Lakeside; Time - 2:27.75.

2nd Heat (8 laps) - 1. Rich Green Jr., El Cajon; 2. Ivan Harrison, Santee; 3. Mark Holland, San Diego; 4. Rob Freeman, Santee; 5. Rob Overman, San Diego; 6. Dave Arce, Santee; 7. Josh Green, San Diego; 8. Eric Ferguson, El Cajon; 9. David Pardo, Encinitas; 10. Richard Hinze, Lakeside; Time - 2:27.09.

Main event (25 laps) - 1. Ron Nava, Encinitas; 2. Ivan Harrison, Santee; 3. Jason Pontsler, Poway; 4. Richard Hinze, Lakeside; 5. Mark Holland, San Diego; 6. Randy Buell, San Diego; 7. Todd Phelps, El Cajon; 8. Dave Arce, Santee; 9. Gordon Anderson, Lem Grv; 10. Bill Sanchez, Santee; 11. Eric Seene, Santee; 12. Byron Dale, El Cajon; 13. Rich Green Jr., El Cajon; 14. Eric Ferguson, El Cajon; 15. RJ Stockman, Lakeside; 16. David Pardo, Encinitas; 17. Rob Freeman, Santee; 18. Gunner Reid, Spring Valley; 19. Josh Green, San Diego; 20. Rob Overman, San Diego; Time - 27:58.55.

PONY STOCKS
Fast Time - Hector Leon, Santee; Time - :18.478.

1st Heat (8 laps) - 1. George Behlman, Santee; 2. Thomas Winter, La Jolla; 3. Darrell McKee Jr., San Diego; 4. Andre McKay, San Diego; 5. Shawn Muscat, El Cajon; 6. Trevor Maynard, Lakeside; 7. Robert Minnick, El Cajon; 8. Rob Dinsmore, Ramona; Time - 2:34.09.

2nd Heat (8 laps) - 1. Marty Schmidt, El Cajon; 2. Bud Brant, El Cajon; 3. Hector Leon, Santee; 4. Douglas Wright Jr., Santee; 5. Tim Beeney, Escondido; 6. Russ Gregson, El Cajon; 7. Ty Tipton, Spring Valley; 8. Ed Hale, El Cajon; Time - 10:59.56.

Semi (10 laps) - 1. Pete Franke, Lakeside; 2. Len Cartwright, Lemon Grove; 3. Bill Parenteau Sr., El Cajon; 4. Michelle Bishop, Poway; 5. Rick Lyon, San Diego; 6. Chris Vaughn, San Diego; 7. Evan Adair, El Cajon; 8. Amber Harmon, San Clemente; 9. Shealynn Longwell, El Cajon; Time - 6:49.84.

Main event (20 laps) - 1. Hector Leon, Santee; 2. Marty Schmidt, El Cajon; 3. George Behlman, Santee; 4. Thomas Winter, La Jolla; 5. Ed Hale, El Cajon; 6. Tim Beeney, Escondido; 7. Douglas Wright Jr., Santee; 8. Bud Brant, El Cajon; 9. Darrell McKee Jr., San Diego; 10. Andre McKay, San Diego; 11. Pete Franke, Lakeside; 12. Shawn Muscat, Escondido; 13. Chris Vaughn, San Diego; 14. Len Cartwright, Lemon Grove; 15. Robert Minnick, El Cajon; 16. Rick Lyon, San Diego; 17. Trevor Maynard, Lakeside; 18. Michelle Bishop, Poway; 19. Amber Harmon, San Clemente; 20. Evan Adair, El Cajon; 21. Russ Gregson, El Cajon; 22. Bill Parenteau Sr., El Cajon; Time - 6:18.87.

BOMBER STOCKS
Fast Time - Greg McCown, El Cajon; Time - :20.268.

1st Heat (8 laps) - 1. Darrell Moore, El Cajon; 2. Bob Blew, Santee; 3. Randy Hart, National City; 4. Joey Schneider, Escondido; 5. Steve Freeman, National City; 6. Thomas Osborne, San Diego; 7. Bill Holland, El Cajon; 8. Allen Basile, Poway; 9. Hayden Smith, San Diego; 10. Robert Bradley, Escondido; 11. Mike McGlone, Fallbrook; Time - 2:49.59.

2nd Heat (8 laps) - 1. Gary Lamb, El Cajon; 2. Rick Hagen, Alpine; 3. Scott Denton, Fallbrook; 4. Greg McCown, El Cajon; 5. Brian Fitzgibbons, El Cajon; 6. David Whisenant, Murrietta; 7. Marty Lehrke, San Diego; 8. Randy Wallace, El Cajon; 9. Perry Humphries, San Diego; 10. Kevin Gantz, Spring Valley; 11. Chris Boyer, San Diego; Time - 12:34.12.

Main event (20 laps) - 1. Scott Denton, Fallbrook; 2. Rick Hagen, Alpine; 3. Greg McCown, El Cajon; 4. Brian Fitzgibbons, El Cajon; 5. Bill Holland, El Cajon; 6. Kevin Gantz, Spring Valley; 7. Hayden Smith, San Diego; 8. Marty Lehrke, San Diego; 9. Randy Hart, National City; 10. Thomas Osborne, San Diego; 11. Perry Humphries, San Diego; 12. Steve Freeman, National City; 13. Robert Bradley, Escondido; 14. David Whisenant, Murrietta; 15. Darrell Moore, El Cajon; 16. Bob Blew, Santee; 17. Gary Lamb, El Cajon; 18. Mike McGlone, Fallbrook; 19. Joey Schneider, Escondido; 20. Tom Santos, Glenview; Time - 28:19.50.

-cs-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car