Cajon Speedway results 2002-09-21

Cajon Speedway El Cajon, California Results September 21, 2002 RESULTS FOR THE NASCAR WEEKLY RACING SERIES PRESENTED BY DODGE LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - John Manke, Ramona; Time - :16.332. Dash (4 laps) - 1. Rick Chavez, Lakeside; 2.

Cajon Speedway
El Cajon, California

Results
September 21, 2002

RESULTS FOR THE NASCAR WEEKLY RACING SERIES PRESENTED BY DODGE

LATE MODEL SPORTSMAN
Fast Time - John Manke, Ramona; Time - :16.332.

Dash (4 laps) - 1. Rick Chavez, Lakeside; 2. John Manke, Ramona; 3. Danny Gay, Lakeside; 4. Jeff Seifert, Jamul; Time - 1:06.25.

Main (40 laps) - 1. John Manke, Ramona; 2. Jerry Gay, San Diego; 3. Stephen Peace, El Cajon; 4. Dee Cable, Santee; 5. Jeff Seifert, Jamul; 6. Claude Bell, El Cajon; 7. Danny Gay, Lakeside; 8. Bill Parenteau Jr., Santee; 9. Jack Lee, Vista; 10. Bob Wickey, Spring Valley; 11. Jeff Wright, San Diego; 12. Rick Chavez, Lakeside; Time - 11:16.21.

STREET STOCKS
Fast Time - Eric Ferguson, El Cajon; Time - :17.600.

1st Heat (8 laps) - 1. Ivan Harrison, Santee; 2. Rick Hagen, Alpine; 3. Randy Buell, San Diego; Time - 2:27.12.

2nd Heat (8 laps) - 1. Rob Freeman, Santee; 2. Eric Seene, Santee; 3. Dave Arce, Santee; Time - 2:25.00.

Main (25 laps) - 1. Richard Hinze, Lakeside; 2. Eric Ferguson, El Cajon; 3. Rich Green Jr., El Cajon; 4. Rick Hagen, Alpine; 5. Ivan Harrison, Santee; 6. Rob Freeman, Santee; 7. Kenny Hall, Lakeside; 8. Dave Arce, Santee; 9. Eric Seene, Santee; 10. Neil Rodvold, Lakeside; 11. Brian Collins, Oceanside; 12. Gordon Anderson, Lem Grv; 13. Todd Phelps, El Cajon; 14. Randy Buell, San Diego; 15. Josh Green, San Diego; 16. Jeff Bishop, Temecula; 17. Steve Bolen, Lakeside; 18. Scott Moses, Chula Vista; 19. Billy Baldwin, El Cajon; Time - 10:00.81.

PONY STOCKS
Fast Time - Ed Hale, El Cajon; Time - :18.435.

1st Heat (8 laps) - 1. Dan Brown, El Cajon; 2. Russ Gregson, Santee; 3. Tim Beeney, Escondido; Time - 2:36.21.

2nd Heat (8 laps) - 1. Douglas Wright Jr., Rancho SD; 2. Ed Hale, El Cajon; 3. John Swink, Lakeside; Time - 2:31.93.

Semi (10 laps) - 1. Hector Leon, Santee; 2. Pete Franke, Lakeside; 3. Eric Duron, Chula Vista; Time - 3:11.46.

Main (20 laps) - 1. Douglas Wright Jr., Rancho SD; 2. Hector Leon, Santee; 3. Mike Weimann, Temecula; 4. Marty Schmidt, El Cajon; 5. Tim Beeney, Escondido; 6. Dan Brown, El Cajon; 7. Russ Gregson, Santee; 8. George Behlman, Santee; 9. Thomas Winter, La Jolla; 10. Trevor Maynard, El Cajon; 11. John Swink, Lakeside; 12. Debi Urioste, Poway; 13. Marvin Chappell, El Cajon; 14. Eric Duron, Chula Vista; 15. Scott Morris, Alpine; 16. Len Cartwright, Lemon Grove; 17. Chad Harmon, San Clemente; 18. Andre McKay, San Diego; 19. Pete Franke, Lakeside; 20. David Pardo, Encinitas; 21. Bill Parenteau Jr., Santee; 22. Ed Hale, El Cajon; Time - 9:57.53.

BOMBER STOCKS
Fast Time - Mark Wendell, Santee; Time - :19.694.

1st Heat (8 laps) - 1. Robert Bradley, Escondido; 2. Scott Denton, Fallbrook; 3. Brian Fitzgibbons, El Cajon; Time - 2:40.93.

2nd Heat (8 laps) - 1. Mark Holland, San Diego; 2. Rodney Shaw, El Cajon; 3. Greg McCown, El Cajon; Time - 2:42.65.

Semi (3 laps) - 1. Jeff Coskey, Santee; 2. Thomas Osborne, San Diego; 3. Darrell Moore, El Cajon; Time - no time.

Main (20 laps) - 1. Pat Garity, El Cajon; 2. Mark Holland, San Diego; 3. Marty Lehrke, San Diego; 4. Scott Denton, Fallbrook; 5. Brian Fitzgibbons, El Cajon; 6. Joey Schneider, Escondido; 7. Bob Blew, Santee; 8. Mark Wendell, Santee; 9. Hayden Smith, San Diego; 10. Greg McCown, El Cajon; 11. Kevin Gantz, Spring Valley; 12. Perry Humphries, La Mesa; 13. Chris Boyer, San Diego; 14. Bill Holland, El Cajon; 15. Robert Bradley, Escondido; 16. Gary Lamb, El Cajon; 17. Victor De La Cruz, La Mesa; 18. Rodney Shaw, El Cajon; 19. Mike Johnson, Spring Valley; 20. Darrell Moore, El Cajon; 21. Thomas Osborne, San Diego; 22. Jeff Coskey, Santee; Time - 19:02.40.

LEGENDS
Fast Time - Dana Moore, San Diego; Time - :18.833.

1st Heat (8 laps) - 1. John Isabella, El Cajon; 2. Bob Graham III, Alpine; 3. Steven Twilligear, Long Beach; Time - 8:11.87.

2nd Heat (8 laps) - 1. Donnie Akers, Anaheim; 2. Bill Everett, Fontana; 3. John Taylor, Las Vegas, NV; Time - 2:36.69.

3rd Heat (8 laps) - 1. Dana Moore, San Diego; 2. Jim Smith, Orange; 3. Art Nevill, Acton; Time - 2:32.12.

1st Main (20 laps) - 1. Michael Fredricks, Las Vegas, NV; 2. John Isabella, El Cajon; 3. Steven Twilligear, Long Beach; 4. Cory Miles, Garden Grove; 5. Marty Swinehart, San Diego; 6. Tom Skahill, Duarte; 7. Jeff Collins, San Diego; 8. Warren Merrifield, Pasadena; 9. Bill Bonney, San Clemente; 10. John McIntyre, San Diego; 11. Micah Nourse, Los Angeles; 12. Bob Graham III, Alpine; Time - no time.

2nd Main (20 laps) - 1. Justin Johnson, Las Vegas, NV; 2. Art Nevill, Acton; 3. Dana Moore, San Diego; 4. Brent Jones, Upland; 5. Jim Smith, Orange; 6. Donnie Akers, Anaheim; 7. Chris Clyne, Las Vegas, NV; 8. Greg Pyke, Loma Linda; 9. Dave Green, Upland; 10. Mark Gaiser, Anaheim; 11. Dave Riggs, Lakeside; 12. Fred Chavez, Santee; 13. John Taylor, Las Vegas, NV; 14. Denis Meyer, Carlsbad; 15. Gary Scheuerell, Temecula; 16. Ryan Mosher, Cupertino; 17. Jovon Halen, Las Vegas, NV; Time - 12:59.28.

-cs-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car
Drivers John Taylor , Mike Johnson , John McIntyre , Jim Smith