Cajon Speedway results 2002-08-31

RESULTS FOR THE NASCAR WEEKLY RACING SERIES PRESENTED BY DODGE GRAND AMERICAN MODIFIEDS Fast Time - Ron Brown, San Diego; Time - :16.730. 1st Heat (8 laps) - 1. Billy Cable, La Mesa; 2. Ed Patton, Fallbrook; 3. Paul Brunette, Spring Valley;...

RESULTS FOR THE NASCAR WEEKLY RACING SERIES PRESENTED BY DODGE

GRAND AMERICAN MODIFIEDS
Fast Time - Ron Brown, San Diego; Time - :16.730.

1st Heat (8 laps) - 1. Billy Cable, La Mesa; 2. Ed Patton, Fallbrook; 3. Paul Brunette, Spring Valley; Time - 2:21.81.

2nd Heat (8 laps) - 1. Ron Brown, San Diego; 2. John Luecht, National City; 3. Mike Jackson, Bonita; Time - 11:47.25.

Main (25 laps) - 1. Ron Brown, San Diego; 2. John Luecht, National City; 3. Scott Brown, Spring Valley; 4. Jimmy Dickerson, El Cajon; 5. Mike Jackson, Bonita; 6. Ed Patton, Fallbrook; 7. Billy Cable, La Mesa; 8. Brian Pusey, Lemon Grove; 9. Paul Brunette, Spring Valley; 10. Carol Kirby Williams, San Diego; 11. Lou Tompkins, San Diego; 12. John Cartwright, Woodstock, GA; 13. Mike Salm, Fallbrook; 14. Doug Catania, El Cajon; 15. Douglas Wright Jr., Rancho SD; Time - 11:11.59.

STREET STOCKS
Fast Time - Eric Ferguson, El Cajon; Time - :17.848.

1st Heat (8 laps) - 1. Rob Freeman, Santee; 2. Kenny Hall, Lakeside; 3. Randy Buell, San Diego; Time - 6:25.96.

2nd Heat (8 laps) - 1. Ivan Harrison, Santee; 2. Rich Green Jr., El Cajon; 3. Scott Moses, Chula Vista; Time - 2:28.46.

Main (25 laps) - 1. Eric Ferguson, El Cajon; 2. Richard Hinze, Lakeside; 3. Eric Seene, Santee; 4. Rob Freeman, Santee; 5. Rich Green Jr., El Cajon; 6. Jason Pontsler, Poway; 7. Gordon Anderson, Lem Grv; 8. Brian Collins, Oceanside; 9. Scott Moses, Chula Vista; 10. Todd Phelps, El Cajon; 11. Randy Buell, San Diego; 12. Ivan Harrison, Santee; 13. Josh Green, San Diego; 14. Neil Rodvold, Lakeside; 15. Kenny Hall, Lakeside; 16. Bill Sanchez, Santee; 17. Dave Arce, Santee; Time - 16:15.34.

PONY STOCKS
Fast Time - Ed Hale, El Cajon; Time - :18.568.

Dash (4 laps) - 1. Marty Schmidt, El Cajon; 2. Ed Hale, El Cajon; 3. John Swink, Lakeside; 4. Hector Leon, Santee; Time - no time.

1st Heat (8 laps) - 1. Bill Parenteau Jr., Santee; 2. Chad Harmon, San Clemente; 3. David Pardo, Encinitas; Time - 2:49.40.

2nd Heat (8 laps) - 1. Mike Weimann, Temecula; 2. Thomas Winter, La Jolla; 3. Ed Hale, El Cajon; Time - 5:15.06.

Main (20 laps) - 1. Ed Hale, El Cajon; 2. Marty Schmidt, El Cajon; 3. George Behlman, Santee; 4. Tim Beeney, Escondido; 5. Mike Weimann, Temecula; 6. Hector Leon, Santee; 7. Thomas Winter, La Jolla; 8. Chad Harmon, San Clemente; 9. John Swink, Lakeside; 10. Debi Urioste, Poway; 11. Shawn Connelly, Batesburg, SC; 12. Trevor Maynard, El Cajon; 13. Scott Morris, Alpine; 14. David Pardo, Encinitas; 15. Marvin Chappell, El Cajon; 16. Eric Duron, Chula Vista; 17. James Magsamen Jr., San Diego; 18. Shayla McEntarffer, El Cajon; 19. Bill Parenteau Jr., Santee; 20. Pete Franke, Lakeside; 21. Len Cartwright, Lemon Grove; 22. Andre McKay, San Diego; Time - 18:36.65.

BOMBER STOCKS
Fast Time - Pat Garity, El Cajon; Time - :19.797.

1st Heat (8 laps) - 1. Joey Schneider, Escondido; 2. Gary Lamb, El Cajon; 3. Allen Basile, Poway; Time - 2:41.65.

2nd Heat (8 laps) - 1. Brian Fitzgibbons, El Cajon; 2. Greg McCown, El Cajon; 3. Chris Boyer, San Diego; Time - 2:42.59.

Semi (10 laps) - 1. Jay McKellep, El Cajon; 2. Rodney Shaw, El Cajon; 3. Jeff Coskey, Santee; Time - 3:25.93.

Main (18 laps) - 1. Joey Schneider, Escondido; 2. Allen Basile, Poway; 3. Greg McCown, El Cajon; 4. Robert Bradley, Escondido; 5. Marty Lehrke, San Diego; 6. Pat Garity, El Cajon; 7. Kevin Gantz, Spring Valley; 8. Mark Holland, San Diego; 9. Mark Wendell, Santee; 10. Chris Boyer, San Diego; 11. Rodney Shaw, El Cajon; 12. Scott Denton, Fallbrook; 13. Bob Blew, Santee; 14. Gary Lamb, El Cajon; 15. Thomas Osborne, San Diego; 16. Brian Fitzgibbons, El Cajon; 17. Bill Holland, El Cajon; 18. Marv Evans, National City; 19. Perry Humphries, La Mesa; 20. Jeff Coskey, Santee; 21. Jay McKellep, El Cajon; 22. Hayden Smith, San Diego; Time - 31:46.18.

LEGEND CARS
Fast Time - Dana Moore, San Diego; Time - :18.683.

1st Heat (8 laps) - 1. Ralph Alexander, Victorville; 2. Steven Twilligear, Long Beach; 3. Mark Gaiser, Anaheim; Time - 2:35.12.

2nd Heat (8 laps) - 1. Brent Jones, Upland; 2. Dana Moore, San Diego; 3. Cory Miles, Garden Grove; Time - 5:31.15.

Semi (10 laps) - 1. Marty Swinehart, San Diego; 2. Gary Scheuerell, Temecula; 3. Jeff Collins, San Diego; Time - 3:44.84.

Main (20 laps) - 1. Brent Jones, Upland; 2. Dana Moore, San Diego; 3. John Isabella, El Cajon; 4. Bob Graham III, Alpine; 5. Cory Miles, Garden Grove; 6. Art Nevill, Acton; 7. J.D. Hendley, Miss Viejo; 8. Ralph Alexander, Victorville; 9. Bill Everett, Fontana; 10. Tom Skahill, Duarte; 11. Fred Chavez, Santee; 12. Gary Scheuerell, Temecula; 13. Marty Swinehart, San Diego; 14. Mark Gaiser, Anaheim; 15. Donnie Akers, Anaheim; 16. Micah Nourse, Los Angeles; 17. Dave Riggs, Lakeside; 18. Frank Chavez, Santee; 19. Steven Twilligear, Long Beach; 20. Denis Meyer, Carlsbad; 21. Jeff Collins, San Diego; 22. Greg Pyke, Loma Linda; Time - 15:35.31.

-cs-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car
Drivers Scott Brown , Ralph Alexander
Teams Williams