Cajon Speedway results 2002-08-17

Results for the NASCAR Weekly Racing Series presented by Dodge LATE MODEL SPORTSMEN Fast Time - Jeff Wright, San Diego; Time - :16.512. 1st Heat (8 laps) - 1. Claude Bell, El Cajon; 2. Bob Wickey, Spring Valley; 3. Jeff Seifert, Jamul; Time - ...

Results for the NASCAR Weekly Racing Series presented by Dodge

LATE MODEL SPORTSMEN
Fast Time - Jeff Wright, San Diego; Time - :16.512.
1st Heat (8 laps) - 1. Claude Bell, El Cajon; 2. Bob Wickey, Spring Valley; 3. Jeff Seifert, Jamul; Time - 2:14.78.
2nd Heat (8 laps) - 1. John Manke, Ramona; 2. Danny Gay, Lakeside; 3. Rick Chavez, Lakeside; Time - 2:12.93.
Main (40 laps) - 1. Danny Gay, Lakeside; 2. Jerry Gay, San Diego; 3. Stephen Peace, El Cajon; 4. Jack Lee, Vista; 5. Bob Wickey, Spring Valley; 6. Dee Cable, Santee; 7. Jeff Seifert, Jamul; 8. Claude Bell, El Cajon; 9. John Manke, Ramona; 10. Rick Chavez, Lakeside; 11. Jeff Wright, San Diego; 12. Bill Parenteau Jr., Santee; Time - 23:41.93.

GRAND AMERICAN MODIFIEDS
Fast Time - Mike Salm, Fallbrook; Time - :16.815.
Dash (4 laps) - 1. John Luecht, National City; 2. Mike Salm, Fallbrook; 3. Scott Brown, Spring Valley; 4. Mike Jackson, Bonita; Time - 1:08.15.
1st Heat (8 laps) - 1. Doug Catania, El Cajon; 2. Ed Patton, Oceanside; 3. Carol Kirby Williams, San Diego; Time - 2:17.68.
2nd Heat (8 laps) - 1. Mike Salm, Fallbrook; 2. John Luecht, National City; 3. Scott Brown, Spring Valley; Time - 2:14.68.
Main (25 laps) - 1. Mike Salm, Fallbrook; 2. John Luecht, National City; 3. Scott Brown, Spring Valley; 4. Mike Jackson, Bonita; 5. Douglas Wright Jr., Rancho SD; 6. Ed Patton, Oceanside; 7. Lou Tompkins, San Diego; 8. Carol Kirby Williams, San Diego; 9. Brian Pusey, Lemon Grove; 10. Steve Lloyd, Encinitas; 11. Doug Catania, El Cajon; 12. John Cartwright, Woodstock, GA; 13. Paul Brunette, Spring Valley; 14. Dave Wade, Lakeside; Time - 13:30.78.

STREET STOCKS
Fast Time - Eric Ferguson, El Cajon; Time - :17.772.
1st Heat (8 laps) - 1. Gordon Anderson, Lem Grv; 2. Rob Freeman, Santee; 3. Kenny Hall, Lakeside; Time - 2:26.65.
2nd Heat (8 laps) - 1. Neil Rodvold, Lakeside; 2. Brian Collins, Oceanside; 3. Todd Phelps, El Cajon; Time - 14:38.62.
Main (25 laps) - 1. Rich Green Jr., El Cajon; 2. Richard Hinze, Lakeside; 3. Eric Ferguson, El Cajon; 4. Rob Freeman, Santee; 5. Gordon Anderson, Lem Grv; 6. Scott Moses, Chula Vista; 7. Neil Rodvold, Lakeside; 8. Dave Arce, Santee; 9. Josh Green, San Diego; 10. Billy Baldwin, El Cajon; 11. Scott Holmberg, San Diego; 12. Kenny Hall, Lakeside; 13. Brian Collins, Oceanside; 14. Eric Seene, Santee; 15. Jason Pontsler, Poway; 16. Ivan Harrison, Santee; 17. Todd Phelps, El Cajon; Time - 11:05.00.

FACTORY STOCKS
Fast Time - Matt Arnold, San Diego; Time - :21.537.
1st Heat (8 laps) - 1. Donn Stewart, El Cajon; 2. Rob Mendenhall, Protest, AR; 3. Eddie Hijar, San Diego; Time - 3:05.34.
2nd Heat (8 laps) - 1. Brian Silvas, Lakeside; 2. Vernon Gilmore, Santee; 3. Matt Arnold, San Diego; Time - 3:00.59.
Semi (10 laps) - 1. Jim Tucker, Lemon Grove; 2. Chris Fields, El Cajon; 3. Mike Sorenson, Escondido; Time - 3:58.40.
Main (20 laps) - 1. Matt Arnold, San Diego; 2. Vernon Gilmore, Santee; 3. Donn Stewart, El Cajon; 4. Ryan Gay, El Cajon; 5. Dave Blair, Lemon Grove; 6. Brian Silvas, Lakeside; 7. J.R. Trent, Jamul; 8. Mike Rumbaugh, Poway; 9. Andy Papp, La Mesa; 10. Lyle Driscoll, Lakeside; 11. Mark Focht, La Mesa; 12. Rob Mendenhall, Protest, AR; 13. Jim Tucker, Lemon Grove; 14. Glen Davis, La Mesa; 15. Chris Fields, El Cajon; 16. Ben Boykin, Spring Valley; 17. J.R. Bourgeois, El Cajon; 18. Mike Sorenson, Escondido; 19. Eddie Hijar, San Diego; 20. Robert Hollis, Spring Valley; 21. Bob Underwood, Spring Valley; 22. Bob Bonito, Lakeside; Time - 17:57,25.

LEGENDS
Fast Time - Dana Moore, San Diego; Time - :18.805.
1st Heat (8 laps) - 1. Gary Scheuerell, Temecula; 2. Gene Brokaw, San Diego; 3. Mark Gaiser, Anaheim; Time - 2:36.50.
2nd Heat (8 laps) - 1. Jim Smith, Orange; 2. Art Nevill, Acton; 3. John Isabella, El Cajon; Time - 2:27.21.
Main (25 laps) - 1. Jim Smith, Orange; 2. Art Nevill, Acton; 3. Brent Jones, Upland; 4. Dana Moore, San Diego; 5. Donnie Akers, Anaheim; 6. Gary Scheuerell, Temecula; 7. Cory Miles, Garden Grove; 8. Mark Gaiser, Anaheim; 9. Gene Brokaw, San Diego; 10. Tom Skahill, Duarte; 11. Marty Swinehart, San Diego; 12. Bob Graham III, Alpine; 13. Greg Pyke, Loma Linda; 14. Jeff Collins, San Diego; 15. Steven Twilligear, Long Beach; 16. Dave Riggs, Lakeside; 17. Kevin Leffler, Escondido; 18. John McIntyre, San Diego; 19. Dennis O'Connor, Carlsbad; Time - 16:04.03.

Attendance - 2149

[ Part 2, Image/JPEG 201KB. ] [ Unable to print this part. ]

[ Part 3, Image/JPEG 175KB. ] [ Unable to print this part. ]

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR
Drivers Scott Brown , John McIntyre , Jim Smith
Teams Williams