Cajon Speedway results 2002-06-08

NASCAR WEEKLY RACING SERIES PRESENTED BY DODGE RESULTS STREET STOCK Fast Time - Todd Phelps, El Cajon; Time - :17.818. 1st Heat (8 laps) - 1. Eric Ferguson, El Cajon; 2. Rob Overman, El Cajon; 3. Rob Freeman, Santee; Time - 2:26.37. 2nd...

NASCAR WEEKLY RACING SERIES PRESENTED BY DODGE RESULTS

STREET STOCK

Fast Time - Todd Phelps, El Cajon; Time - :17.818.

1st Heat (8 laps) - 1. Eric Ferguson, El Cajon; 2. Rob Overman, El Cajon; 3. Rob Freeman, Santee; Time - 2:26.37.

2nd Heat (8 laps) - 1. Brian Collins, Oceanside; 2. Rich Green Jr., El Cajon; 3. Scott Moses, Chula Vista; Time - 6:32.00.

Main (25 laps) - 1. Eric Ferguson, El Cajon; 2. Rich Green Jr., El Cajon; 3. Rob Freeman, Santee; 4. Richard Hinze, Lakeside; 5. Neil Rodvold, Lakeside; 6. Scott Moses, Chula Vista; 7. Brian Collins, Oceanside; 8. Todd Phelps, El Cajon; 9. Dave Arce, Santee; 10. Eric Seene, Santee; 11. Ivan Harrison, Santee; 12. Rob Overman, El Cajon; 13. Josh Green, San Diego; 14. Gordon Anderson, Lem Grv; 15. Jason Pontsler, Poway; Time - 7:54.84.

PONY STOCK

Fast Time - Ed Hale, El Cajon; Time - :18.480.

1st Heat (8 laps) - 1. Debi Urioste, Poway; 2. Pete Franke, Lakeside; 3. Tim Beeney, Escondido; Time - 2:36.06.

2nd Heat (8 laps) - 1. Mark Shackleford, Riverside; 2. George Behlman, Santee; 3. Victor Clark, Lakeside; Time - 2:31.81.

Semi (15 laps) - 1. Chad Harmon, San Clemente; 2. Dan Brown, El Cajon; 3. Howard Moody, La Mesa; Time - 9:13.81.

Main (20 laps) - 1. Ed Hale, El Cajon; 2. Marty Schmidt, El Cajon; 3. Hector Leon, Santee; 4. Mark Shackleford, Riverside; 5. George Behlman, Santee; 6. Mike Weimann, Temecula; 7. Victor Clark, Lakeside; 8. Tim Beeney, Escondido; 9. Trevor Maynard, El Cajon; 10. Marvin Chappell, El Cajon; 11. Bill Parenteau Sr, El Cajon; 12. John Swink, Lakeside; 13. Chad Harmon, San Clemente; 14. Chris Vaughn, San Diego; 15. Howard Moody, La Mesa; 16. Scott Morris, Alpine; 17. Len Cartwright, Lemon Grove; 18. Debi Urioste, Poway; 19. Mary Minnick, El Cajon; 20. Earl Downing, Spring Valley; 21. Pete Franke, Lakeside; 22. Dan Brown, El Cajon; Time - 27:01.46.

BOMBER STOCK

Fast Time - Pat Garity, El Cajon; Time - :19.731. Dash (4 laps) - 1. Mark Holland, San Diego; 2. Pat Garity, El Cajon; 3. Chris Boyer, San Diego; 4. Mark Wendell, Santee; Time - 1:20.50.

1st Heat (8 laps) - 1. Bob Blew, Santee; 2. Gary Lamb, El Cajon; 3. Rodney Shaw, El Cajon; Time - 5:14.47.

2nd Heat (8 laps) - 1. Hayden Smith, San Diego; 2. Marty Lehrke, San Diego; 3. Mark Holland, San Diego; Time - 2:44.68.

Semi (10 laps) - 1. Thomas Osborne, San Diego; 2. Scott Denton, Fallbrook; 3. Mike McGlone, Fallbrook; Time - 3:30.19.

Main (20 laps) - 1. Marty Lehrke, San Diego; 2. Gary Lamb, El Cajon; 3. Mike Johnson, Spring Valley; 4. Randy Wallace, El Cajon; 5. Greg McCown, El Cajon; 6. Mark Wendell, Santee; 7. Mark Holland, San Diego; 8. Pat Garity, El Cajon; 9. Chris Boyer, San Diego; 10. Hayden Smith, San Diego; 11. Scott Denton, Fallbrook; 12. Rodney Shaw, El Cajon; 13. Kevin Gantz, Spring Valley; 14. Bill Holland, El Cajon; 15. Joey Schneider, Escondido; 16. Thomas Osborne, San Diego; 17. Victor De La Cruz, La Mesa; 18. Brian Fitzgibbons, El Cajon; 19. Mike McGlone, Fallbrook; 20. Bob Blew, Santee; 21. Perry Humphries, La Mesa; 22. Allen Basile, Poway; Time - 14:36.22.

FACTORY STOCK

Fast Time - John Robinson, Ramona; Time - :22.012.

1st Heat (8 laps) - 1. Dan Hildebrand, El Cajon; 2. Phil Griffin, Santee; 3. Mark Focht, La Mesa; Time - 3:05.94.

2nd Heat (8 laps) - 1. Donn Stewart, El Cajon; 2. Andy Papp, La Mesa; 3. Martin Kepler, El Cajon; Time - 3:05.60.

Main (20 laps) - 1. Dan Hildebrand, El Cajon; 2. Matt Arnold, San Diego; 3. JR Trent, Jamul; 4. Donn Stewart, El Cajon; 5. Brian Silvis, El Cajon; 6. Andy Papp, La Mesa; 7. Eric Shockey, Santee; 8. Martin Kepler, El Cajon; 9. Mike Rumbaugh, Poway; 10. Mark Focht, La Mesa; 11. John Robinson, Ramona; 12. Rodney Shaw, El Cajon; 13. Phil Griffin, Santee; 14. Glen Davis, La Mesa; 15. Lyle Driscoll, Lakeside; 16. Bob Underwood, Spring Valley; 17. Terry Larson, San Diego; 18. Brent Sexton, Lakeside; 19. Ruby Underwood, Spring Valley; 20. Ryan Gay, El Cajon; 21. Max Stanfill, El Cajon; Time - 11:48.28.

ALLISON LEGACY CAR

Fast Time - Stephen Peace, El Cajon; Time - :18.979.

1st Heat (8 laps) - 1. Sean Bishop, Spring Valley; 2. Scott Dannen, Dewey, AZ; 3. Randy Ryden, Escondido; Time - 18:19.81.

Main (20 laps) - 1. Sean Bishop, Spring Valley; 2. Scott Dannen, Dewey, AZ; 3. John McCain, El Cajon; 4. Randy Ryden, Escondido; 5. John Gravelle, San Diego; 6. Sabrina Peace, Santee; 7. Al Simpson, San Marcos; 8. Rob Ferguson, Poway; 9. Stephen Peace, El Cajon; Time - 11:24.68.

FIREFIGHTERS' DESTRUCTION DERBY -- Mark Scott, Aztec Fire and Safety & Cajon Speedway Fire and Rescue Crew

-cs-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car
Drivers John Robinson , Terry Larson