Cajon Speedway results 2001-07-28

<pre> Cajon Speedway NASCAR Weekly Racing Series Results LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - Todd McLauchlan, Alpine; Time - :16.340. 1st Heat (8 laps) - 1. John Manke, Ramona; 2. Ed Patton, Carlsbad; 3. David Arzola, San Diego; Time - ...

<pre> Cajon Speedway NASCAR Weekly Racing Series Results

LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - Todd McLauchlan, Alpine; Time - :16.340. 1st Heat (8 laps) - 1. John Manke, Ramona; 2. Ed Patton, Carlsbad; 3. David Arzola, San Diego; Time - 2:21.06. 2nd Heat (8 laps) - 1. Ron Overman, Lakeside; 2. Mike Mendenhall, Santee; 3. Jeff Seifert, Jamul; Time - 4:11.56.

Main (40 laps) - 1. John Manke, Ramona; 2. Jerry Gay, San Diego; 3. Ron Overman, Lakeside; 4. Danny Gay, Lakeside; 5. Mike Mendenhall, Santee; 6. Todd McLauchlan, Alpine; 7. Jeff Seifert, Jamul; 8. Claude Bell, El Cajon; 9. Michael Peace, El Cajon; 10. Dee Cable, Santee; 11. Wayne Morse, Alpine; 12. Ed Patton, Carlsbad; 13. David Arzola, San Diego; 14. Ray Burns, San Diego; 15. Robert Parenteau, El Cajon; Time - 18:59.62.

GRAND AMERICAN MODIFIED Fast Time - Ron Brown, San Diego; Time - :16.569. 1st Heat (8 laps) - 1. Mike Jackson, Bonita; 2. Mike Salm, Fallbrook; 3. Ron Brown, San Diego; Time - 2:16.65.

Main (20 laps) - 1. Mike Salm, Fallbrook; 2. Scott Brown, Spring Valley; 3. Mike Jackson, Bonita; 4. Dave Williams, Escondido; 5. Carol Kirby Williams, San Dgo; 6. Steve Lloyd, Encinitas; 7. Ron Brown, San Diego; 8. Doug Carpenter, La Mesa; 9. Paul Brunette, Spring Valley; 10. Tony Kerr, Spring Valley; 11. Dan Jones, Ramona; Time - 10:45.91.

STREET STOCK Fast Time - Rich Green Jr., El Cajon; Time - :17.740. 1st Heat (8 laps) - 1. Jason Pontsler, Poway; 2. Brian Collins, Oceanside; 3. Todd Phelps, El Cajon; Time - 2:27.43. 2nd Heat (8 laps) - 1. Rick Hagen, Alpine; 2. Danny Gay, Lakeside; 3. Ivan Harrison, Santee; Time - 5:02.93.

Main (25 laps) - 1. Danny Gay, Lakeside; 2. Rich Green Jr., El Cajon; 3. Jason Pontsler, Poway; 4. Todd Phelps, El Cajon; 5. Richard Hinze, Lakeside; 6. Rob Freeman, Santee; 7. Rob Overman, El Cajon; 8. Neil Rodvold, Lakeside; 9. Randy Buell, San Diego; 10. Brian Collins, Oceanside; 11. Dave Arce, Santee; 12. RJ Stockman, Lakeside; 13. Josh Green, San Diego; 14. Ivan Harrison, Santee; 15. Rick Hagen, Alpine; 16. Rich Greeny, El Cajon; Time - 12:39.15.

PONY STOCK Fast Time - Ed Hale, El Cajon; Time - :18.484. 1st Heat (8 laps) - 1. Pete Franke, Lakeside; 2. Tim Beeney, Escondido; 3. Carole Schacher, San Diego; Time - 2:38.93. 2nd Heat (8 laps) - 1. Kenny Hall, Lakeside; 2. Ed Hale, El Cajon; 3. Marty Schmidt, El Cajon; Time - 2:32.06.

Main (20 laps) - 1. Douglas Wright Jr., Rancho SD; 2. Mike Weimann, Temecula; 3. Andy Papp, La Mesa; 4. George Behlman, Santee; 5. Victor Clark, Lakeside; 6. Marty Schmidt, El Cajon; 7. Ken Wikoren, El Cajon; 8. Frank Stangler, El Cajon; 9. Kenny Hall, Lakeside; 10. Pete Franke, Lakeside; 11. Tim Beeney, Escondido; 12. Debi Urioste, Poway; 13. Craig Pippin, Vista; 14. Carole Schacher, San Diego; 15. Lou Tompkins, San Diego; 16. Gene Street, El Cajon; 17. Tim White, San Clemente; 18. Ken Shirey, Bonita; 19. Chad Harmon, San Clemente; 20. Ed Hale, El Cajon; 21. John Swink, Lakeside; 22. Robert Parenteau, El Cajon; Time - 22:25.51.

BOMBER STOCK Fast Time - Jeff Coskey, Santee; Time - :19.928. Dash (4 laps) - 1. Alex McKay, San Diego; 2. Mark Holland, San Diego; 3. Jeff Coskey, Santee; 4. Bob Wickey, Spring Valley; Time - 1:21.31. 1st Heat (8 laps) - 1. Rodney Shaw, El Cajon; 2. Allen Basile, San Diego; 3. Thomas Osborne, San Diego; Time - 2:47.81. 2nd Heat (8 laps) - 1. Randy Wallace, El Cajon; 2. Greg McCown, El Cajon; 3. Joey Schneider, Escondido; Time - 2:43.06.

Main (20 laps) - 1. Randy Wallace, El Cajon; 2. Mark Holland, San Diego; 3. Pat Garity, El Cajon; 4. Joey Schneider, Escondido; 5. Hayden Smith, San Diego; 6. Rodney Shaw, El Cajon; 7. Scott Denton, Fallbrook; 8. Marty Lehrke, San Diego; 9. Mark Wendell, Santee; 10. Eric Seene, Santee; 11. Bill Holland, El Cajon; 12. Bob Blew, Santee; 13. Chris Boyer, San Diego; 14. Gary Lamb, El Cajon; 15. Greg McCown, El Cajon; 16. Mike McGlone, Fallbrook; 17. Alex McKay, San Diego; 18. Allen Basile, San Diego; 19. Thomas Osborne, San Diego; 20. John Aganowski, National City; 21. Bob Wickey, Spring Valley; Time - 12:15.50.

MINI-STOCKARS Fast Time - James Ross, Whittier; Time - :19.344. 1st Heat (8 laps) - 1. James Ross, Whittier; 2. Lyndon Dynsinger, Corona; 3. Mike Brown, Barstow; Time - 2:36.62.

Main (20 laps) - 1. James Ross, Whittier; 2. Mike Brown, Barstow; 3. Lyndon Dynsinger, Corona; 4. James Huett, Riverside; 5. Kit Cooney, Santa Ana; 6. Darin LeCompte, Grand Terrace; 7. Bob Stout, Vista; 8. Doug Evans, Bloomington; 9. Ken Mackey, Fontana; 10. Jeff Smith, Oceanside; 11. Chuck Orr, Lake Isabella; 12. Harold DeWitz, Simi Valley; 13. James Brosius, Victorville; 14. Kimberly Harris, Torrance; Time - no time.

ATTENDANCE - 2810

-CS-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car
Drivers Scott Brown , Dan Jones , Mike Brown , Jeff Smith
Teams Williams