Cajon Speedway results 2001-06-30

<pre> CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES RESULTS LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - Todd McLauchlan, Alpine; Time - :16.325. 1st Heat (8 laps) - 1. Danny Gay, Lakeside; 2. Todd McLauchlan, Alpine; 3. Ron Overman, Lakeside; Time...

<pre>

CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES RESULTS

LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - Todd McLauchlan, Alpine; Time - :16.325.

1st Heat (8 laps) - 1. Danny Gay, Lakeside; 2. Todd McLauchlan, Alpine; 3. Ron Overman, Lakeside; Time - 10:14.16.

Main (40 laps) - 1. Todd McLauchlan, Alpine; 2. Danny Gay, Lakeside; 3. Ron Overman, Lakeside; 4. Mike Mendenhall, Santee; 5. John Manke, Ramona; 6. Jerry Gay, San Diego; 7. Dee Cable, Santee; 8. David Arzola, San Diego; 9. Robert Parenteau, El Cajon; Time - 11:11.03.

GRAND AMERICAN MODIFIED Fast Time - Mike Salm, Fallbrook; Time - :16.546.

1st Heat (8 laps) - 1. Scott Brown, Spring Valley; 2. Ron Esau, Lakeside; 3. Ron Brown, San Diego; Time - 4:00.25.

Main (20 laps) - 1. Scott Brown, Spring Valley; 2. Ron Esau, Lakeside; 3. Ron Brown, San Diego; 4. Doug Carpenter, La Mesa; 5. Dave Williams, Escondido; 6. Mike Jackson, Bonita; 7. Mike Salm, Fallbrook; Time - 8:18.28.

PONY STOCK Fast Time - Douglas Wright Jr., Rancho SD; Time - :18.445.

Dash (4 laps) - 1. Ed Hale, El Cajon; 2. Andy Papp, La Mesa; 3. Douglas Wright Jr., Rancho SD; 4. Ken Wikoren, El Cajon; Time - no time. 1st Heat (8 laps) - 1. Marty Schmidt, El Cajon; 2. Lou Tompkins, San Diego; 3. Kenny Hall, Lakeside; Time - 2:34.81.

2nd Heat (8 laps) - 1. Jimmy Kyte, El Cajon; 2. Ed Hale, El Cajon; 3. Douglas Wright Jr., Rancho SD; Time - 2:34.63.

Semi (10 laps) - 1. Frank Stangler, El Cajon; 2. Tim Beeney, Escondido; 3. Bud Brandt, Lakeside; 4. Pete Franke, Lakeside; Time - no time.

Main (20 laps) - 1. Douglas Wright Jr., Rancho SD; 2. Ed Hale, El Cajon; 3. Andy Papp, La Mesa; 4. Marty Schmidt, El Cajon; 5. Jimmy Kyte, El Cajon; 6. Ken Wikoren, El Cajon; 7. Dave Brown, El Cajon; 8. Kenny Hall, Lakeside; 9. Debi Urioste, Poway; 10. John Swink, Lakeside; 11. Mike Weimann, Temecula; 12. Frank Stangler, El Cajon; 13. Tim Beeney, Escondido; 14. Bud Brandt, Lakeside; 15. Pete Franke, Lakeside; 16. Jack Shirey, San Diego; 17. Tim White, San Clemente; 18. Lou Tompkins, San Diego; 19. Craig Pippin, Vista; 20. George Behlman, Santee; Time - 28:48.90.

BOMBER STOCK Fast Time - Pat Garity, El Cajon; Time - :19.809.

1st Heat (8 laps) - 1. Hayden Smith, San Diego; 2. Rodney Shaw, El Cajon; 3. Thomas Osborne, San Diego; Time - 6:06.28.

2nd Heat (8 laps) - 1. Eric Seene, Santee; 2. Bob Wickey, Spring Valley; 3. Scott Denton, Fallbrook; Time - 2:43.81.

Main (20 laps) - 1. Bob Wickey, Spring Valley; 2. Hayden Smith, San Diego; 3. Eric Seene, Santee; 4. Mark Holland, San Diego; 5. Arne Knufman, San Diego; 6. Marty Lehrke, San Diego; 7. Rodney Shaw, El Cajon; 8. Jeff Coskey, Santee; 9. Bill Holland, El Cajon; 10. Randy Wallace, El Cajon; 11. Pat Garity, El Cajon; 12. Scott Denton, Fallbrook; 13. Greg McCown, El Cajon; 14. Mark Wendell, Santee; 15. Thomas Osborne, San Diego; 16. Alex McKay, San Diego; 17. Robert Bradley, Escondido; 18. Ben Fields, Dehesa; 19. Jess Willhite, El Cajon; 20. Chris Boyer, San Diego; 21. John Aganowski, National City; Time - 13:10.50.

-CJ

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR
Drivers Scott Brown
Teams Williams