Cajon Speedway results 2001-04-28

CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES RESULTS STREET STOCKS Fast Time - Rick Hagen, Alpine; Time - :17.855. 1st Heat (8 laps) - 1. Scott Holmberg, San Diego; 2. Brian Brown, San Diego; 3. Randy Buell, San Diego; Time - 10:57.15. 2nd...

CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES RESULTS

STREET STOCKS

Fast Time - Rick Hagen, Alpine; Time - :17.855.

1st Heat (8 laps) - 1. Scott Holmberg, San Diego; 2. Brian Brown, San Diego; 3. Randy Buell, San Diego; Time - 10:57.15.

2nd Heat (8 laps) - 1. Charles Nevin, El Cajon; 2. Richard Hinze, Lakeside; 3. Dave Arce, Santee; Time - 2:27.20.

Main (25 laps) - 1. Scott Holmberg, San Diego; 2. Charles Nevin, El Cajon; 3. Neil Rodvold, Lakeside; 4. Frank Stielau, El Cajon; 5. Todd Phelps, El Cajon; 6. Richard Hinze, Lakeside; 7. Rick Hagen, Alpine; 8. Dave Arce, Santee; 9. Scott Moses, Chula Vista; 10. Rob Overman, El Cajon; 11. Rich Green Jr., El Cajon; 12. Brian Collins, Encinitas; 13. Eric Evans, Imperial Beach; 14. Gordon Anderson, Lem Grv; 15. Bill Sanchez, Santee; 16. Randy Buell, San Diego; 17. RJ Stockman, Lakeside; 18. Dan Roberts, Lakeside; 19. Rob Freeman, Santee; 20. Matt Arnold, San Diego; 21. Brian Brown, San Diego; Time - 28:58.50.

PONY STOCKS

Fast Time - Ed Hale, El Cajon; Time - :18.446.

1st Heat (8 laps) - 1. Jimmy Kyte, El Cajon; 2. Debi Urioste, Poway; 3. Lou Tompkins, San Diego; Time - 4:47.97.

2nd Heat (8 laps) - 1. Douglas Wright Jr., Rancho SD; 2. George Behlman, Santee; 3. Neil Rodvold, Lakeside; Time - 2:30.91.

Semi (5 laps) - 1. Scott Ohlhauser, El Cajon; 2. Pete Franke, Lakeside; 3. David Pardo, Encinitas; 4. Jack Shirey, San Diego; 5. Andre McKay, San Diego; Time - no time.

Main (20 laps) - 1. Douglas Wright Jr., Rancho SD; 2. Ed Hale, El Cajon; 3. Marty Schmidt, El Cajon; 4. Jimmy Kyte, El Cajon; 5. Andy Papp, La Mesa; 6. Neil Rodvold, Lakeside; 7. George Behlman, Santee; 8. Debi Urioste, Poway; 9. Lou Tompkins, San Diego; 10. Mike Weimann, Temecula; 11. Kenny Hall, Lakeside; 12. Frank Stangler, El Cajon; 13. Victor Clark, Lakeside; 14. Scott Ohlhauser, El Cajon; 15. Pete Franke, Lakeside; 16. Craig Pippin, Vista; 17. Carole Schacher, San Diego; 18. David Pardo, Encinitas; 19. Andre McKay, San Diego; 20. Ken Wikoren, El Cajon; 21. BC Conard, Santee; Time - 6:19.30.

BOMBER STOCKS

Fast Time - Bob Wickey, Spring Valley; Time - :19.923.

1st Heat (8 laps) - 1. Mark Wendell, Santee; 2. Allen Basile, San Diego; 3. Mark Holland, San Diego; Time - 2:47.51.

2nd Heat (8 laps) - 1. Jeff Coskey, Santee; 2. Bill Holland, El Cajon; 3. Eric Seene, Santee; Time - 2:45.48.

Main (20 laps) - 1. Randy Wallace, El Cajon; 2. Mark Holland, San Diego; 3. Bob Wickey, Spring Valley; 4. Chris Boyer, San Diego; 5. Eric Seene, Santee; 6. Joey Schneider, Escondido; 7. Mark Wendell, Santee; 8. Greg McCown, El Cajon; 9. Allen Basile, San Diego; 10. Scott Denton, Fallbrook; 11. Bill Holland, El Cajon; 12. Thomas Osborne, San Diego; 13. Hayden Smith, San Diego; 14. Alex McKay, San Diego; 15. Jeff Coskey, Santee; 16. Gary Lamb, El Cajon; 17. Mike McGlone, Fallbrook; 18. Mike Johnson, Spring Valley; 19. Arne Knufman, San Diego; 20. Bob Blew, Santee; 21. Marty Lehrke, San Diego; Time - 12:08.79.

SPEED TRUCKS

Fast Time - Darren Young, Glendale, AZ; Time - :17.140.

Dash (6 laps) - 1. Doug Ingraham, Westminster; 2. Jeff Rocheleau, Bullhead City, AZ; 3. Bob Hillis, Phoenix, AZ; 4. Troy Anderson, Ontario; 5. Dan Digiacomo, Laguna Hills; 6. Gary Bryant, Alhambra; Time - 3:19.62.

Main (50 laps) - 1. Chris Hines, Chandler, AZ; 2. Troy Decuir, Pinon Hills; 3. Jeff Davis, Orange; 4. Richard Franz, Glendale; 5. Darren Young, Glendale, AZ; 6. Bobby Sayers, Riverside; 7. Jim Perry, Oak Hills; 8. Andy Bargaehr, Covina; 9. Donny Goodwin, San Clemente; 10. Kerry Steen, Victoria, BC; 11. Doug Ingraham, Westminster; 12. Bob Hillis, Phoenix, AZ; 13. Jeff Rocheleau, Bullhead City, AZ; 14. Randy Brown, Santa Fe Spgs; 15. Dan Digiacomo, Laguna Hills; 16. Dave Hartsook, Palm Springs; 17. Gary Bryant, Alhambra; 18. Scott Saunders, Palm Springs; 19. Steve Prescott, La Quinta; 20. Scott Rueschenberg, Mesa, AZ; 21. Peter Guy, Fresno; 22. Ron Nava, Encinitas; 23. Troy Anderson, Ontario; 24. John Holmes, Riverside; Time - 35:10.02.

MINI-STOCKARS

Fast Time - Lyndon Dynsinger, Corona; Time - :19.800.

Dash (4 laps) - 1. Lyndon Dynsinger, Corona; 2. Mike Brown, Barstow; 3. Harold DeWitz, Simi Valley; 4. Chuck Orr, Lake Isabella; Time - 1:22.30. 1st Heat (8 laps) - 1. Lyndon Dynsinger, Corona; 2. Mike Brown, Barstow; 3. Kit Cooney, Santa Ana; Time - 2:39.67.

Main (20 laps) - 1. Lyndon Dynsinger, Corona; 2. Mike Brown, Barstow; 3. Kit Cooney, Santa Ana; 4. Randy Shields, Camarillo; 5. Bob Stout, Vista; 6. Harold DeWitz, Simi Valley; 7. Jeff Smith, Oceanside; 8. Doug Evans, Bloomington; 9. James Brosius, Victorville; 10. Marty George, Los Angeles; 11. Chuck Orr, Lake Isabella; Time - 4:57.58.

TRAIN RACE - Tim Neuhaus, Lakeside and James Boissier, Santee

ATTENDANCE - 2456

-CS

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR
Drivers Mike Brown , Mike Johnson , Darren Young , Brian Brown , Jeff Smith