Cajon Speedway report 2004-04-10

Originally-From: Bob Gardner <rgardne1@san.rr.com> NASCAR DODGE WEEKLY SERIES Cajon Speedway April 10, 2004 LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - David Beat, El Cajon; Time - :16.175. Dash (4 laps) - 1. David Beat, El Cajon; 2. Stephen ...

Originally-From: Bob Gardner <rgardne1@san.rr.com>

NASCAR DODGE WEEKLY SERIES
Cajon Speedway
April 10, 2004

LATE MODEL SPORTSMAN
Fast Time - David Beat, El Cajon; Time - :16.175.

Dash (4 laps) - 1. David Beat, El Cajon; 2. Stephen Peace, El Cajon; 3. John Manke, Ramona; 4. Rick Chavez, Lakeside; Time - 3:08.60.

1st Heat (8 laps) - 1. Gary Tamborelli, Escondido; 2. Ray Neveau, San Clemente; 3. Dee Cable, Santee; 4. Scott Moses, Chula Vista; 5. Bill Parenteau Jr., Santee; 6. Alex Robertson, San Diego; 7. Faron Collins, El Cajon; 8. Ben Carver, El Cajon; Time - 7:57.27.

2nd Heat (8 laps) - 1. Ron Overman, Lakeside; 2. Bob Wickey, San Marcos; 3. David Beat, El Cajon; 4. John Manke, Ramona; 5. Jeff Wright, San Diego; 6. Rick Chavez, Lakeside; 7. Mark Meech, La Mesa; 8. Stephen Peace, El Cajon; Time - 2:12.50.

Main (40 laps) - 1. David Beat, El Cajon; 2. Ron Overman, Lakeside; 3. Jeff Wright, San Diego; 4. John Manke, Ramona; 5. Bob Wickey, San Marcos; 6. Gary Tamborelli, Escondido; 7. Scott Moses, Chula Vista; 8. Rick Chavez, Lakeside; 9. Faron Collins, El Cajon; 10. Bill Parenteau Jr., Santee; 11. Dee Cable, Santee; 12. Alex Robertson, San Diego; 13. Ray Neveau, San Clemente; 14. Stephen Peace, El Cajon; 15. Mark Meech, La Mesa; Time - 13:05.27.

STREET STOCK
Fast Time - Rick Hagen, Rancho SD; Time - :17.603.

1st Heat (8 laps) - 1. Brian Collins, Oceanside; 2. Ivan Harrison, Santee; 3. Randy Buell, San Diego; 4. Rob Freeman, Santee; 5. Josh Green, Lakeside; 6. Tom Jaggi, Campo; 7. Eric Sweetman, Santee; 8. Keith Donohou, Lakeside; 9. Tony Masey, El Cajon; Time - 2:19.18.

2nd Heat (8 laps) - 1. Richard Hinze, Lakeside; 2. Kenny Hall, Lakeside; 3. Eric Ferguson, El Cajon; 4. Rob Overman, San Diego; 5. Neil Rodvold, Lakeside; 6. Jason Pontsler, Poway; 7. Jimmy Dickerson, El Cajon; 8. Dave Arce, Santee; 9. Rick Hagen, Rancho SD; 10. Rich Green Jr., El Cajon; Time - 2:23.58.

Main (25 laps) - 1. Eric Ferguson, El Cajon; 2. Neil Rodvold, Lakeside; 3. Richard Hinze, Lakeside; 4. Rob Overman, San Diego; 5. Brian Collins, Oceanside; 6. Rick Hagen, Rancho SD; 7. Dave Arce, Santee; 8. Jimmy Dickerson, El Cajon; 9. Rich Green Jr., El Cajon; 10. Randy Buell, San Diego; 11. Tony Masey, El Cajon; 12. Keith Donohou, Lakeside; 13. Josh Green, Lakeside; 14. Tom Jaggi, Campo; 15. Kenny Hall, Lakeside; 16. Rob Freeman, Santee; 17. Ivan Harrison, Santee; 18. Eric Sweetman, Santee; 19. Jason Pontsler, Poway; Time - 24:38.37.

PONY STOCK
Fast Time - Mike Weimann, Temecula; Time - :18.370.

1st Heat (8 laps) - 1. Len Cartwright, Lemon Grove; 2. Pete Franke, Lakeside; 3. Robert Minnick, El Cajon; 4. Jason Hollingsworth, El Cajon; 5. Howard Moody, La Mesa; 6. Amber Lee, San Clemente; 7. Shealynn Longwell, El Cajon; 8. Debi Chapman, Lakeside; Time - 2:37.42.

2nd Heat (8 laps) - 1. Russ Gregson, Santee; 2. Ty Tipton, Spring Valley; 3. George Behlman, Santee; 4. Marty Schmidt, El Cajon; 5. Tim Beeney, Escondido; 6. Ed Hale, El Cajon; 7. Mike Weimann, Temecula; 8. Earl Downing, Spring Valley; 9. Darrell McKee Jr., San Diego; 10. Douglas Wright Jr., Santee; Time - 2:31.86.

Main (20 laps) - 1. Mike Weimann, Temecula; 2. Russ Gregson, Santee; 3. Tim Beeney, Escondido; 4. Marty Schmidt, El Cajon; 5. Earl Downing, Spring Valley; 6. Douglas Wright Jr., Santee; 7. Ed Hale, El Cajon; 8. Ty Tipton, Spring Valley; 9. Darrell McKee Jr., San Diego; 10. Robert Minnick, El Cajon; 11. Pete Franke, Lakeside; 12. Len Cartwright, Lemon Grove; 13. Howard Moody, La Mesa; 14. Jason Hollingsworth, El Cajon; 15. Shealynn Longwell, El Cajon; 16. Amber Lee, San Clemente; 17. Bill Parenteau Sr., El Cajon; 18. George Behlman, Santee; Time - 14:27.89.

BOMBER STOCK
Fast Time - David Whisenant, Murrieta; Time - :20.099.

1st Heat (8 laps) - 1. Mike McGlone, Fallbrook; 2. Kevin Gantz, Spring Valley; 3. Brandon Haag, Santee; 4. Darrell Moore, Ramona; 5. Michael Burford, Ramona; 6. Lyle Driscoll, Lakeside; 7. Victor De La Cruz, La Mesa; Time - 2:48.41.

2nd Heat (8 laps) - 1. Brian Fitzgibbons, El Cajon; 2. Marty Lehrke, San Diego; 3. Randy Hart, National City; 4. Scott Denton, Fallbrook; 5. Hayden Smith, San Diego; 6. David Whisenant, Murrieta; 7. Bill Holland, El Cajon; 8. Greg McCown, Lakeside; Time - 2:46.18.

Main (20 laps) - 1. Randy Hart, National City; 2. Marty Lehrke, San Diego; 3. Scott Denton, Fallbrook; 4. Mike McGlone, Fallbrook; 5. Kevin Gantz, Spring Valley; 6. Brian Fitzgibbons, El Cajon; 7. David Whisenant, Murrieta; 8. Darrell Moore, Ramona; 9. Greg McCown, Lakeside; 10. Hayden Smith, San Diego; 11. Bill Holland, El Cajon; 12. Brandon Haag, Santee; 13. Michael Burford, Ramona; 14. Victor De La Cruz, La Mesa; Time - 7:00.24.

-cs-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR