Cajon Speedway race results

NASCAR Dodge Weekly Racing Series results NASCAR LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - John Manke, Ramona; Time - :16.422. Dash (4 laps) - 1. David Beat, Santee; 2. John Manke, Ramona; 3. Danny Gay, Lakeside; 4. Ron Overman, Lakeside; Time - ...

NASCAR Dodge Weekly Racing Series results

NASCAR LATE MODEL SPORTSMAN

Fast Time - John Manke, Ramona; Time - :16.422.

Dash (4 laps) - 1. David Beat, Santee; 2. John Manke, Ramona; 3. Danny Gay, Lakeside; 4. Ron Overman, Lakeside; Time - 1:05.90.

1st Heat (8 laps) - 1. Jeff Wright, San Diego; 2. Mike Mendenhall, Santee; 3. Stephen Peace, El Cajon; 4. Jack Lee, Vista; 5. Scott Moses, Chula Vista; 6. Dee Cable, Santee; Time - 2:14.40.

2nd Heat (8 laps) - 1. Bob Wickey, San Marcos; 2. Danny Gay, Lakeside; 3. David Beat, Santee; 4. Rick Chavez, Lakeside; 5. Jerry Gay, San Diego; 6. John Manke, Ramona; 7. Ron Overman, Lakeside; Time - 2:15.65.

Main (38 laps) - 1. Mike Mendenhall, Santee; 2. John Manke, Ramona; 3. Stephen Peace, El Cajon; 4. Ron Overman, Lakeside; 5. Jerry Gay, San Diego; 6. Jack Lee, Vista; 7. Rick Chavez, Lakeside; 8. Bob Wickey, San Marcos; 9. Dee Cable, Santee; 10. David Beat, Santee; 11. Scott Moses, Chula Vista; 12. Danny Gay, Lakeside; 13. Bill Parenteau Jr., Santee; 14. Jeff Wright, San Diego; Time - 22:30.59.

CSCRA STREET STOCKS

Fast Time - Eric Ferguson, El Cajon; Time - :17.615.

1st Heat (8 laps) - 1. Ivan Harrison, Santee; 2. Eric Seene, Santee; 3. Randy Buell, San Diego; 4. Mark Holland, San Diego; 5. Gordon Anderson, Lem Grv; 6. RJ Stockman, Lakeside; 7. Byron Dale, El Cajon; Time - 4:33.32.

2nd Heat (8 laps) - 1. Rob Freeman, Santee; 2. Kenny Hall, Lakeside; 3. Neil Rodvold, Lakeside; 4. Rob Overman, San Diego; 5. Jason Pontsler, Poway; 6. Rich Green Jr., El Cajon; 7. Dave Arce, Santee; 8. Eric Ferguson, El Cajon; 9. Ron Nava, Encinitas; 10. Josh Green, San Diego; Time - 2:28.03.

Main (25 laps) - 1. Rob Freeman, Santee; 2. Rich Green Jr., El Cajon; 3. Eric Ferguson, El Cajon; 4. Ivan Harrison, Santee; 5. Eric Seene, Santee; 6. Jason Pontsler, Poway; 7. Kenny Hall, Lakeside; 8. Rob Overman, San Diego; 9. Ron Nava, Encinitas; 10. Neil Rodvold, Lakeside; 11. Mark Holland, San Diego; 12. Randy Buell, San Diego; 13. Gordon Anderson, Lem Grv; 14. Dave Arce, Santee; 15. Byron Dale, El Cajon; 16. RJ Stockman, Lakeside; Time - 18:49.44.

CSCRA PONY STOCKS

Fast Time - Hector Leon, Santee; Time - :18.425.

1st Heat (8 laps) - 1. Darrell McKee Jr., San Diego; 2. John Swink, Lakeside; 3. Len Cartwright, Lemon Grove; 4. Trevor Maynard, Lakeside; 5. Bill Parenteau Sr., El Cajon; 6. Rob Dinsmore, Ramona; 7. Chris Vaughn, San Diego; 8. Evan Adair, El Cajon; 9. Michelle Bishop, Poway; 10. Rick Lyon, San Diego; 11. Amber Lee Harmon, San Clemente; Time - 6:24.53.

2nd Heat (8 laps) - 1. Ty Tipton, Spring Valley; 2. Tim Beeney, Escondido; 3. George Behlman, Santee; 4. Marty Schmidt, El Cajon; 5. Ed Hale, El Cajon; 6. Hector Leon, Santee; 7. Douglas Wright Jr., Santee; 8. Thomas Winter, La Jolla; 9. Bud Brant, El Cajon; 10. Shawn Muscat, El Cajon; 11. Russ Gregson, El Cajon; Time - 6:33.63.

Main (20 laps) - 1. Hector Leon, Santee; 2. Marty Schmidt, El Cajon; 3. George Behlman, Santee; 4. Thomas Winter, La Jolla; 5. Tim Beeney, Escondido; 6. John Swink, Lakeside; 7. Len Cartwright, Lemon Grove; 8. Shawn Muscat, El Cajon; 9. Russ Gregson, El Cajon; 10. Rob Dinsmore, Ramona; 11. Michelle Bishop, Poway; 12. Amber Lee Harmon, San Clemente; 13. Darrell McKee Jr., San Diego; 14. Trevor Maynard, Lakeside; 15. Bill Parenteau Sr., El Cajon; 16. Ed Hale, El Cajon; 17. Ty Tipton, Spring Valley; 18. Bud Brant, El Cajon; 19. Chris Vaughn, San Diego; 20. Evan Adair, El Cajon; 21. Douglas Wright Jr., Santee; 22. Rick Lyon, San Diego; Time - no time.

CSCRA BOMBER STOCKS

Fast Time - Greg McCown, El Cajon; Time - :20.163.

1st Heat (8 laps) - 1. Gary Lamb, El Cajon; 2. Brian Fitzgibbons, El Cajon; 3. Scott Denton, Fallbrook; 4. Thomas Osborne, San Diego; 5. Hayden Smith, San Diego; 6. Randy Hart, National City; 7. Darrell Moore, El Cajon; 8. Steve Freeman, San Diego; 9. Mike McGlone, Fallbrook; 10. Joey Schneider, Escondido; Time - 5:59.97.

2nd Heat (8 laps) - 1. Perry Humphries, La Mesa; 2. David Whisenant, Murrietta; 3. Bill Holland, El Cajon; 4. Marty Lehrke, San Diego; 5. Mark Wendell, Santee; 6. Rick Hagen, Alpine; 7. Kevin Gantz, Spring Valley; 8. Greg McCown, El Cajon; 9. Chris Boyer, San Diego; 10. Robert Bradley, Escondido; Time - 2:54.12.

Main (20 laps) - 1. Brian Fitzgibbons, El Cajon; 2. Scott Denton, Fallbrook; 3. Hayden Smith, San Diego; 4. Perry Humphries, La Mesa; 5. Thomas Osborne, San Diego; 6. Gary Lamb, El Cajon; 7. Rick Hagen, Alpine; 8. Joey Schneider, Escondido; 9. Greg McCown, El Cajon; 10. Bill Holland, El Cajon; 11. David Whisenant, Murrietta; 12. Marty Lehrke, San Diego; 13. Robert Bradley, Escondido; 14. Chris Boyer, San Diego; 15. Mike McGlone, Fallbrook; 16. Kevin Gantz, Spring Valley; 17. Darrell Moore, El Cajon; 18. Steve Freeman, San Diego; 19. Randy Hart, National City; 20. Mark Wendell, Santee; Time - 6:56.16.

Train Race -- Joe Totten, El Cajon and Robby Totten, El Cajon

-cs-

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car