Cajon Speedway race results 2002-06-22

NASCAR WEEKLY RACING SERIES PRESENTED BY DODGE RESULTS Cajon Speedway, El Cajon, CA - June 22, 2002 LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - John Manke, Ramona; Time - :16.561. 1st Heat (8 laps) - 1. Bob Wickey, Spring Valley; 2. Rick Chavez, ...

NASCAR WEEKLY RACING SERIES PRESENTED BY DODGE RESULTS Cajon Speedway, El Cajon, CA - June 22, 2002

LATE MODEL SPORTSMAN
Fast Time - John Manke, Ramona; Time - :16.561.

1st Heat (8 laps) - 1. Bob Wickey, Spring Valley; 2. Rick Chavez, Lakeside; 3. Jack Lee, Vista; Time - 2:15.43.

2nd Heat (8 laps) - 1. Jeff Wright, San Diego; 2. Mark Meech, La Mesa; 3. Danny Gay, Lakeside; Time - 3:28.34.

Main (40 laps) - 1. Danny Gay, Lakeside; 2. John Manke, Ramona; 3. Claude Bell, El Cajon; 4. Jeff Seifert, Jamul; 5. Jerry Gay, San Diego; 6. Rex Murray, El Cajon; 7. Dee Cable, Santee; 8. Jimmy Gamboa, San Diego; 9. Bill Parenteau Jr., Santee; 10. Jack Lee, Vista; 11. Jeff Wright, San Diego; 12. Rick Chavez, Lakeside; 13. Mark Meech, La Mesa; 14. Bob Wickey, Spring Valley; Time - 37:25.21.

STREET STOCK
Fast Time - Todd Phelps, El Cajon; Time - :17.719.

1st Heat (8 laps) - 1. Ivan Harrison, Santee; 2. Rob Freeman, Santee; 3. Kenny Hall, Lakeside; Time - 2:24.87.

2nd Heat (8 laps) - 1. Brian Collins, Oceanside; 2. Scott Moses, Chula Vista; 3. Dave Arce, Santee; Time - 5:07.59.

Main (25 laps) - 1. Rich Green Jr., El Cajon; 2. Ivan Harrison, Santee; 3. Neil Rodvold, Lakeside; 4. Rob Freeman, Santee; 5. Richard Hinze, Lakeside; 6. Scott Moses, Chula Vista; 7. Dave Arce, Santee; 8. Eric Seene, Santee; 9. Kenny Hall, Lakeside; 10. Josh Green, San Diego; 11. Brian Collins, Oceanside; 12. Todd Phelps, El Cajon; 13. Eric Ferguson, El Cajon; 14. Scott Dailey, Leucadia; Time - 7:36.68.

BOMBER STOCK
Fast Time - Mark Wendell, Santee; Time - :19.923.

1st Heat (8 laps) - 1. Hayden Smith, San Diego; 2. Kevin Gantz, Spring Valley; 3. Allen Basile, Poway; Time - 2:42.03.

2nd Heat (8 laps) - 1. Chris Boyer, San Diego; 2. Greg McCown, El Cajon; 3. Pat Garity, El Cajon; Time - 2:52.43. Semi (9 laps) - 1. Thomas Osborne, San Diego; 2. Scott Denton, Fallbrook; 3. Victor De La Cruz, La Mesa; Time - 13:28.37.

Main (20 laps) - 1. Pat Garity, El Cajon; 2. Marty Lehrke, San Diego; 3. Hayden Smith, San Diego; 4. Kevin Gantz, Spring Valley; 5. Greg McCown, El Cajon; 6. Bill Holland, El Cajon; 7. Mark Wendell, Santee; 8. Joey Schneider, Escondido; 9. Mike Johnson, Spring Valley; 10. Scott Denton, Fallbrook; 11. Thomas Osborne, San Diego; 12. Chris Boyer, San Diego; 13. Bob Blew, Santee; 14. Allen Basile, Poway; 15. Victor De La Cruz, La Mesa; 16. Darrell Moore, El Cajon; 17. Charles Nevin, El Cajon; 18. Ron Chesney, Fallbrook; 19. Robert Bradley, Escondido; 20. Alex McKay, Olivenhain; 21. Mark Holland, San Diego; 22. Brian Fitzgibbons, El Cajon; Time - 12:53.21.

FACTORY STOCK
Fast Time - Donn Stewart, El Cajon; Time - :22.228.

Dash (4 laps) - 1. Donn Stewart, El Cajon; 2. John Robinson, Ramona; 3. Martin Kepler, El Cajon; 4. Brian Silvas, Lakeside; Time - 1:31.62.

1st Heat (8 laps) - 1. Matt Arnold, San Diego; 2. Chris White, Spring Valley; 3. Lyle Driscoll, Lakeside; Time - 3:04.65.

2nd Heat (8 laps) - 1. Dan Hildebrand, El Cajon; 2. Vernon Gilmore, Santee; 3. John Robinson, Ramona; Time - 3:01.21.

Semi (10 laps) - 1. Gary Britton, Lakeside; 2. Glen Davis, La Mesa; 3. Mike Rumbaugh, Poway; Time - 3:53.31.

Main (20 laps) - 1. Matt Arnold, San Diego; 2. John Robinson, Ramona; 3. Vernon Gilmore, Santee; 4. Brian Silvas, Lakeside; 5. Martin Kepler, El Cajon; 6. Donn Stewart, El Cajon; 7. Mark Focht, La Mesa; 8. Phil Griffin, Santee; 9. Gary Britton, Lakeside; 10. Andy Papp, La Mesa; 11. Glen Davis, La Mesa; 12. Bob Underwood, Spring Valley; 13. Kurt Halvorson, San Diego;14. Ryan Gay, El Cajon; 15. Mike Rumbaugh, Poway; 16. Terry Larson, El Cajon; 17. Chris White, Spring Valley; 18. JR Trent, Jamul; 19. Lyle Driscoll, Lakeside; 20. Dan Hildebrand, El Cajon; 21. Bob Morris, San Diego; 22. Tom Santos, Lakeside; Time - 29:10.28.

SUPER TRUCK
Fast Time - Ryan Arciero, Irvine; Time - :17.124.

Main (50 laps) - 1. Dave Blankenship, Stevenson Ranch; 2. Ryan Arciero, Irvine; 3. Bryan Araki, Clovis; 4. Greg Adler, Manhatten Bch; 5. Carson Woods Jr., Yucca Valley; 6. Jon Campbell, Laguna Hills; 7. Mark Laeger, Temecula; 8. PJ Baker, Long Beach; 9. Gregg O'Rourke, Del Mar; 10. Jeb Bailey, Valley Village; 11. Kevin O'Neil, Long Beach; 12. Reggie Church, Alta Loma; Time - 18:53.62.

Train Race -- Dan Hildebrand, El Cajon and Travis Johnson, Alpine

-cs-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car
Drivers John Robinson , Mike Johnson , Terry Larson , John Travis