Cajon Speedway race results 2002-06-01

Cajon Speedway results June 1, 2002 NASCAR WEEKLY RACING SERIES PRESENTED BY DODGE RESULTS LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - Danny Gay, Lakeside; Time - :16.378. 1st Heat (8 laps) - 1. Stephen Peace, El Cajon; 2. Rick Chavez, Lakeside;...

Cajon Speedway results
June 1, 2002

NASCAR WEEKLY RACING SERIES PRESENTED BY DODGE RESULTS

LATE MODEL SPORTSMAN
Fast Time - Danny Gay, Lakeside; Time - :16.378.

1st Heat (8 laps) - 1. Stephen Peace, El Cajon; 2. Rick Chavez, Lakeside; 3. Faron Collins, El Cajon; Time - 2:15.28.

2nd Heat (8 laps) - 1. Jeff Wright, San Diego; 2. John Manke, Ramona; 3. Danny Gay, Lakeside; Time - 2:13.53.

Main (40 laps) - 1. Danny Gay, Lakeside; 2. Jeff Seifert, Jamul; 3. Jeff Wright, San Diego; 4. Stephen Peace, El Cajon; 5. John Manke, Ramona; 6. Bob Wickey, Spring Valley; 7. Dee Cable, Santee; 8. Rick Chavez, Lakeside; 9. Faron Collins, El Cajon; 10. Jack Lee, Vista; 11. Bill Parenteau Jr., Santee; Time - 22:15.37.

GRAND AMERICAN MODIFIED
Fast Time - Scott Brown, Spring Valley; Time - :16.580.

1st Heat (8 laps) - 1. Billy Cable, La Mesa; 2. Carol Kirby Williams, San Dgo; 3. Dave Wade, Lakeside; Time - 2:23.15.

2nd Heat (8 laps) - 1. Scott Brown, Spring Valley; 2. Mike Salm, Fallbrook; 3. Steve Luecht, Chula Vista; Time - 2:16.40.

Main (25 laps) - 1. Mike Salm, Fallbrook; 2. Scott Brown, Spring Valley; 3. Ron Brown, San Diego; 4. Doug Catania, El Cajon; 5. Mike Jackson, Bonita; 6. Billy Cable, La Mesa; 7. Brian Pusey, Lemon Grove; 8. Steve Luecht, Chula Vista; 9. Douglas Wright Jr., Rancho SD; 10. Steve Lloyd, Encinitas; 11. Carol Kirby Williams, San Dgo; 12. Paul Brunette, Spring Valley; 13. John Cartwright, Woodstock, GA; 14. Gunner Reid, San Diego; 15. Dave Wade, Lakeside; 16. Lou Tompkins, San Diego; Time - 7:08.09.

STREET STOCK
Fast Time - Rich Green Jr., El Cajon; Time - :17.715.

Dash (4 laps) - 1. Rich Green Jr., El Cajon; 2. Richard Hinze, Lakeside; 3. Dave Arce, Santee; 4. Eric Ferguson, El Cajon; Time - 1:11.96.

1st Heat (8 laps) - 1. Ivan Harrison, Santee; 2. Neil Rodvold, Lakeside; 3. Kenny Hall, Lakeside; Time - 4:00.93.

2nd Heat (8 laps) - 1. Eric Seene, Santee; 2. Richard Hinze, Lakeside; 3. Rich Green Jr., El Cajon; Time - 2:25.56.

Main (25 laps) - 1. Rich Green Jr., El Cajon; 2. Ivan Harrison, Santee; 3. Eric Seene, Santee; 4. Todd Phelps, El Cajon; 5. Rick Hagen, Alpine; 6. Richard Hinze, Lakeside; 7. Kenny Hall, Lakeside; 8. Brian Collins, Oceanside; 9. Dave Arce, Santee; 10. Scott Moses, Chula Vista; 11. Scott Dailey, Leucadia; 12. Neil Rodvold, Lakeside; 13. Rob Freeman, Santee; 14. Eric Ferguson, El Cajon; 15. Keith Altig, Imperial Beach; Time - 29:44.56.

PONY STOCK
Fast Time - Billy Hoagland, Santee; Time - :18.507.

1st Heat (8 laps) - 1. Len Cartwright, Lemon Grove; 2. Tim Beeney, Escondido; 3. John Swink, Lakeside; Time - 2:34.09.

2nd Heat (8 laps) - 1. Marty Schmidt, El Cajon; 2. Mike Weimann, Temecula; 3. Victor Clark, Lakeside; Time - 2:31.84. Semi (10 laps) - 1. Dan Brown, El Cajon; 2. Carole Schacher, San Diego; 3. Marvin Chappell, El Cajon; Time - 3:14.68.

Main (20 laps) - 1. Victor Clark, Lakeside; 2. Billy Hoagland, Santee; 3. Ed Hale, El Cajon; 4. George Behlman, Santee; 5. Tim Beeney, Escondido; 6. John Swink, Lakeside; 7. Pete Franke, Lakeside; 8. Dan Brown, El Cajon; 9. Chad Harmon, San Clemente; 10. Debi Urioste, Poway; 11. Mike Weimann, Temecula; 12. Carole Schacher, San Diego; 13. Trevor Maynard, El Cajon; 14. Thomas Winter, La Jolla; 15. Robert Minnick, El Cajon; 16. Scott Morris, Alpine; 17. Marty Schmidt, El Cajon; 18. Shawn Muscat, Escondido; 19. Chris Polkinghorn, El Cajon; 20. Marvin Chappell, El Cajon; 21. Hector Leon, Santee; 22. Len Cartwright, Lemon Grove; Time - 24:29.25.

TRAIN RACE -- Dan Hildebrand and Sid Rodriguez, El Cajon

-cs-

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car
Drivers Scott Brown
Teams Williams