Cajon results 2003-05-24

RESULTS FOR THE NASCAR DODGE WEEKLY SERIES LATE MODEL SPORTSMEN Fast Time - Jerry Gay, San Diego; Time - :16.446. Main event (30 laps) - 1. Claude Bell, El Cajon; 2. David Beat, Santee; 3. Gary Tamborelli, Escondido; 4. Ron Overman, Lakeside;...

RESULTS FOR THE NASCAR DODGE WEEKLY SERIES

LATE MODEL SPORTSMEN
Fast Time - Jerry Gay, San Diego; Time - :16.446.

Main event (30 laps) - 1. Claude Bell, El Cajon; 2. David Beat, Santee; 3. Gary Tamborelli, Escondido; 4. Ron Overman, Lakeside; 5. Danny Gay, Lakeside; 6. Stephen Peace, El Cajon; 7. John Manke, Ramona; 8. Jerry Gay, San Diego; 9. Bob Wickey, San Marcos; 10. Billy Hoagland, Santee; 11. Ryan Gay, El Cajon; 12. Mike Mendenhall, Santee; 13. Rod Hildebrand, Alpine; 14. Rick Chavez, Lakeside; 15. Scott Moses, Chula Vista; 16. Bill Parenteau Jr., Santee; Time - 18:30.31.

Main event (30 laps) - 1. Jerry Gay, San Diego; 2. David Beat, Santee; 3. John Manke, Ramona; 4. Danny Gay, Lakeside; 5. Stephen Peace, El Cajon; 6. Gary Tamborelli, Escondido; 7. Rod Hildebrand, Alpine; 8. Bob Wickey, San Marcos; 9. Claude Bell, El Cajon; 10. Scott Moses, Chula Vista; 11. Billy Hoagland, Santee; 12. Ron Overman, Lakeside; 13. Mike Mendenhall, Santee; 14. Rick Chavez, Lakeside; 15. Ryan Gay, El Cajon; 16. Bill Parenteau Jr., Santee; Time - no time.

STREET STOCKS
Fast Time - Eric Ferguson, El Cajon; Time - :17.658.

1st Heat (8 laps) - 1. Jason Pontsler, Poway; 2. Eric Seene, Santee; 3. Brian Collins, Oceanside; 4. Randy Buell, San Diego; 5. Ivan Harrison, Santee; 6. Ron Nava, Encinitas; 7. Josh Green, San Diego; 8. Byron Dale, El Cajon; Time - 8:04.06.

2nd Heat (8 laps) - 1. Todd Phelps, El Cajon; 2. Rob Freeman, Santee; 3. Richard Hinze, Lakeside; 4. Rich Green Jr., El Cajon; 5. Dave Arce, Santee; 6. Rob Overman, San Diego; 7. Gordon Anderson, Lem Grv; 8. Rick Hagen, El Cajon; 9. Eric Ferguson, El Cajon; Time - 2:25.32.

Main event (25 laps) - 1. Jason Pontsler, Poway; 2. Brian Collins, Oceanside; 3. Rich Green Jr., El Cajon; 4. Richard Hinze, Lakeside; 5. Eric Seene, Santee; 6. Todd Phelps, El Cajon; 7. Rick Hagen, El Cajon; 8. Randy Buell, San Diego; 9. Rob Overman, San Diego; 10. Dave Arce, Santee; 11. Gordon Anderson, Lem Grv; 12. Rob Freeman, Santee; 13. Byron Dale, El Cajon; 14. Eric Ferguson, El Cajon; 15. Josh Green, San Diego; 16. Ivan Harrison, Santee; 17. Ron Nava, Encinitas; Time - 18:53.38.

PONY STOCKS
Fast Time - Hector Leon, Santee; Time - :18.414.

1st Heat (8 laps) - 1. Russ Gregson, El Cajon; 2. Darrell McKee Jr., San Diego; 3. Chris Vaughn, San Diego; 4. Trevor Maynard, Lakeside; 5. Rob Dinsmore, Ramona; 6. Len Cartwright, Lemon Grove; 7. Rick Lyon, San Diego; 8. Shawn Muscat, Escondido; Time - 2:36.55.

2nd Heat (8 laps) - 1. Earl Downing, Spring Valley; 2. Tim Beeney, Escondido; 3. Hector Leon, Santee; 4. Marty Schmidt, El Cajon; 5. Ed Hale, El Cajon; 6. Douglas Wright Jr., Santee; 7. George Behlman, Santee; 8. EJ Brett, El Cajon; Time - 2:31.15. Semi (10 laps) - 1. Michelle Bishop, Poway; 2. Bill Parenteau Jr., Santee;

3. Robert Minnick, El Cajon; 4. John Aganowski, National City; 5. Evan Adair, El Cajon; 6. Alex McKay, Olivenheim; 7. Shealynn Longwell, El Cajon; 8. Amber Lee Harmon, San Clemente; Time - 3:18.88.

Main event (20 laps) - 1. Marty Schmidt, El Cajon; 2. Hector Leon, Santee; 3. Ed Hale, El Cajon; 4. Douglas Wright Jr., Santee; 5. Chris Vaughn, San Diego; 6. Trevor Maynard, Lakeside; 7. EJ Brett, El Cajon; 8. Shawn Muscat, Escondido; 9. George Behlman, Santee; 10. Len Cartwright, Lemon Grove; 11. Darrell McKee Jr., San Diego; 12. Rob Dinsmore, Ramona; 13. Earl Downing, Spring Valley; 14. Robert Minnick, El Cajon; 15. John Aganowski, National City; 16. Michelle Bishop, Poway; 17. Alex McKay, Olivenheim; 18. Russ Gregson, El Cajon; 19. Tim Beeney, Escondido; 20. Bill Parenteau Jr., Santee; 21. Rick Lyon, San Diego; Time - 15:19.95.

BOMBER STOCKS
Fast Time - Rick Hagen, El Cajon; Time - :20.275.

Dash (4 laps) - 1. Rick Hagen, El Cajon; 2. David Whisenant, Murrieta; 3. Bill Holland, El Cajon; 4. Mark Wendell, Santee; Time - 1:22.43.

1st Heat (8 laps) - 1. Marty Lehrke, San Diego; 2. Darrell Moore, El Cajon; 3. Bob Blew, Santee; 4. Gary Lamb, El Cajon; 5. Randy Hart, National City; 6. Mike Johnson, Spring Valley; 7. Robert Bradley, Escondido; 8. Joey Schneider, Escondido; 9. Chris Boyer, San Diego; 10. Steve Freeman, National City; Time - 2:47.01.

2nd Heat (8 laps) - 1. Scott Denton, Fallbrook; 2. Greg McCown, El Cajon; 3. Brian Fitzgibbons, El Cajon; 4. Hayden Smith, San Diego; 5. David Whisenant, Murrieta; 6. Rick Hagen, El Cajon; 7. Kevin Gantz, Spring Valley; 8. Mark Wendell, Santee; 9. Bill Holland, El Cajon; 10. Mike McGlone, Fallbrook; 11. Thomas Osborne, San Diego; Time - 5:45.92.

Main event (20 laps) - 1. Marty Lehrke, San Diego; 2. Randy Hart, National City; 3. Chris Boyer, San Diego; 4. Scott Denton, Fallbrook; 5. Greg McCown, El Cajon; 6. Rick Hagen, El Cajon; 7. Bob Blew, Santee; 8. Gary Lamb, El Cajon; 9. Robert Bradley, Escondido; 10. Hayden Smith, San Diego; 11. Kevin Gantz, Spring Valley; 12. Brian Fitzgibbons, El Cajon; 13. Mark Wendell, Santee; 14. Thomas Osborne, San Diego; 15. David Whisenant, Murrieta; 16. Mike McGlone, Fallbrook; 17. Bill Holland, El Cajon; 18. Mike Johnson, Spring Valley; 19. Joey Schneider, Escondido; 20. Darrell Moore, El Cajon; 21. Steve Freeman, National City; Time - 22:03.33.

DESTRUCTION DERBY -- 1. Rob Northcoat, Lake Morena; 2. Tom Bales, Campo; 3. Stan McDonald, Oceanside

-cs-

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car
Drivers Mike Johnson