Cajon race results 203-05-31

RESULTS FOR THE NASCAR DODGE WEEKLY SERIES GRAND AMERICAN MODIFIED Fast Time - Scott Brown, Spring Valley; Time - :16.731. 1st Heat (8 laps) - 1. Ed Patton, Fallbrook; 2. Lou Tompkins, San Diego; 3. Steve Lloyd, Carlsbad; 4. George Behlman, ...

RESULTS FOR THE NASCAR DODGE WEEKLY SERIES

GRAND AMERICAN MODIFIED
Fast Time - Scott Brown, Spring Valley; Time - :16.731.

1st Heat (8 laps) - 1. Ed Patton, Fallbrook; 2. Lou Tompkins, San Diego; 3. Steve Lloyd, Carlsbad; 4. George Behlman, Santee; 5. Andy Papp, La Mesa; 6. Matt Pate, San Diego; 7. Chad Harmon, San Clemente; 8. Leonard Manos, El Cajon; Time - 2:21.65.

2nd Heat (8 laps) - 1. Pat Garity, El Cajon; 2. Jimmy Dickerson, El Cajon; 3. Doug Catania, El Cajon; 4. Mike Salm, Fallbrook; 5. Mike Jackson, Bonita; 6. Dave Wade, Lakeside; 7. Scott Brown, Spring Valley; 8. Dave Williams, Escondido; 9. John Luecht, Chula Vista; Time - 4:07.74.

Main event (25 laps) - 1. Pat Garity, El Cajon; 2. Scott Brown, Spring Valley; 3. Steve Lloyd, Carlsbad; 4. Mike Jackson, Bonita; 5. Andy Papp, La Mesa; 6. Matt Pate, San Diego; 7. Chad Harmon, San Clemente; 8. Doug Catania, El Cajon; 9. Ed Patton, Fallbrook; 10. George Behlman, Santee; 11. John Luecht, Chula Vista; 12. Mike Salm, Fallbrook; 13. Dave Williams, Escondido; 14. Jimmy Dickerson, El Cajon; 15. Dave Wade, Lakeside; 16. Steve Dickerson, El Cajon; 17. Lou Tompkins, San Diego; 18. Leonard Manos, El Cajon; Time - 48:30.70.

STREET STOCK
Fast Time - Rich Green Jr., El Cajon; Time - :17.890.

1st Heat (8 laps) - 1. Eric Seene, Santee; 2. Mark Holland, San Diego; 3. Gordon Anderson, Lem Grv; 4. Ron Nava, Encinitas; 5. Jason Pontsler, Poway; 6. Kenny Hall, Lakeside; 7. Todd Phelps, El Cajon; 8. Ivan Harrison, Santee; Time - 2:27.51.

2nd Heat (8 laps) - 1. Rob Overman, San Diego; 2. Dave Arce, Santee; 3. Rich Green Jr., El Cajon; 4. Richard Hinze, Lakeside; 5. Neil Rodvold, Lakeside; 6. Eric Ferguson, El Cajon; 7. Josh Green, San Diego; 8. Rob Freeman, Santee; Time - 2:25.39.

Main event (25 laps) - 1. Eric Seene, Santee; 2. Dave Arce, Santee; 3. Richard Hinze, Lakeside; 4. Rich Green Jr., El Cajon; 5. Kenny Hall, Lakeside; 6. Jason Pontsler, Poway; 7. Ivan Harrison, Santee; 8. Rob Freeman, Santee; 9. Eric Ferguson, El Cajon; 10. Gordon Anderson, Lem Grv; 11. Todd Phelps, El Cajon; 12. Mark Holland, San Diego; 13. Randy Buell, San Diego; 14. Rob Overman, San Diego; 15. Ron Nava, Encinitas; 16. Neil Rodvold, Lakeside; 17. David Pardo, Encinitas; 18. Byron Dale, El Cajon; 19. Steve Bolin, Lakeside; 20. RJ Stockman, Lakeside; 21. Josh Green, San Diego; 22. Bill Sanchez, Santee; Time - 16:55.71.

FACTORY STOCK
Fast Time - Matt Arnold, San Diego; Time - :21.253.

Dash (4 laps) - 1. Brian Silvas, Lakeside; 2. Matt Arnold, San Diego; 3. Vernon Gilmore, Santee; 4. Dan Hildebrand, El Cajon; Time - 1:27.03.

1st Heat (8 laps) - 1. Martin Kepler, El Cajon; 2. Jim Tucker, Spring Valley; 3. Pat Bradley, Escondido; 4. Lee Harbin, El Cajon; 5. Eric Shockey, Santee; 6. Jimmy Villa, El Cajon; 7. Aaron Reid, El Cajon; 8. Glen Davis, La Mesa; Time - 5:59.14.

2nd Heat (8 laps) - 1. J.R. Trent, Jamul; 2. Vernon Gilmore, Santee; 3. Matt Arnold, San Diego; 4. Ryan Gay, El Cajon; 5. Mike Rumbaugh, Poway; 6. Brian Fitzgibbons, El Cajon; 7. Dan Hildebrand, El Cajon; 8. Brian Silvas, Lakeside; Time - 2:56.27.

Semi (10 laps) - 1. John Krempp Jr., San Diego; 2. Lyle Driscoll, Lakeside; 3. Blaine Sharp, Jamul; 4. Michael Burford, Ramona; 5. Gunner Reid, Spring Valley; 6. Ernest Teixeira, Vista; Time - 5:42.21.

Main event (20 laps) - 1. Vernon Gilmore, Santee; 2. Brian Fitzgibbons, El Cajon; 3. Martin Kepler, El Cajon; 4. J.R. Trent, Jamul; 5. Matt Arnold, San Diego; 6. Dan Hildebrand, El Cajon; 7. John Krempp Jr., San Diego; 8. Jim Tucker, Spring Valley; 9. Blaine Sharp, Jamul; 10. Eric Shockey, Santee; 11. Lee Harbin, El Cajon; 12. Jimmy Villa, El Cajon; 13. Lyle Driscoll, Lakeside; 14. Gunner Reid, Spring Valley; 15. Mike Rumbaugh, Poway; 16. Ernest Teixeira, Vista; 17. Mike Jordison, Ramona; 18. Ryan Gay, El Cajon; 19. Michael Burford, Ramona; 20. Pat Bradley, Escondido; 21. Aaron Reid, El Cajon; 22. Glen Davis, La Mesa; Time - no time.

LEGEND
Fast Time - Cory Miles, Garden Grove; Time - :18.967.

1st Heat (8 laps) - 1. Dave Riggs, Lakeside; 2. Fred Chavez, Santee; 3. Denis Meyer, Carlsbad; 4. Warren Merrifield, Pasadena; 5. John McIntyre, El Cajon; 6. Larry Alsop, Fountain Valley; 7. Gary Scheuerell, Temecula; 8. Chuck Carter, Spring Valley; Time - 2:39.86.

2nd Heat (8 laps) - 1. J.D. Hendley, Miss Viejo; 2. John Isabella, El Cajon; 3. Mark Gaiser, Anaheim; 4. Bob Graham III, Alpine; 5. Cory Miles, Garden Grove; 6. Eric Brett, Ramona; 7. Kevin Leffler, Escondido; 8. Micah Nourse, Irvind; Time - 2:34.47.

Main event (25 laps) - 1. Cory Miles, Garden Grove; 2. J.D. Hendley, Miss Viejo; 3. John Isabella, El Cajon; 4. Bob Graham III, Alpine; 5. Eric Brett, Ramona; 6. Mark Gaiser, Anaheim; 7. Fred Chavez, Santee; 8. Micah Nourse, Irvind; 9. Kevin Leffler, Escondido; 10. Denis Meyer, Carlsbad; 11. Warren Merrifield, Pasadena; 12. Dave Riggs, Lakeside; 13. John McIntyre, El Cajon; 14. Larry Alsop, Fountain Valley; 15. Chuck Carter, Spring Valley; Time - 12:27.86.

-cs-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car
Drivers Scott Brown , John McIntyre
Teams Williams