State Championship PDKA race results

Pennsylvania Dirt Karter's Association State Championship Kart Series Races Round Two Results Format Class Finish Order, Kart ...

Pennsylvania Dirt Karter's Association
State Championship Kart Series Races Round Two

Results Format

Class
Finish Order, Kart #, Name, Hometown,:

Kids Karts
1. #24 Ashley Brooks, Enola,

Jr. Sportsman I Lite
1. #45 Michael Bauer, Clarion; 2. #41 Jonathan Pillion; 3. #6 Aaron Russell; 4. #25 Tyler Bear; 5. #19 Dakota Bear; Brandon Goodling, Matthew Bauer, Dylan Cisney, Andrew Dietrich, Ale Benda, Ronald Little Jr., Cody Fairchok, Chad Brooks.

Jr. Sportsman I Heavy
1. #24 Tyler Bear, Elliotsburg; 2. #41 Jonathan Pillion, 3. #5 Dylan Cisney, 4. #43 Ronald Little Jr., 5. #6 Aaron Russell and Chad Brooks, Alex Benda, Andrew Dietrich, Zane Ferrell, Mathew Bauer, Cody Fairchok, Nathan Danner, Michael Bauer.

Jr. Sportsman II Lite
1. #1 Mike Rodriquez, Drums; 2. #3 Brock Zearfoss, 3. #52 Austin Hogue, 4. #43 Dustin Smith, 5. #12 Keith Blumenstein, and Danny Holtgraver, Blake Mealey, Brent Marks, Anthony Jenkins, Jordan Glass, Stephen Mattlin, Lance Newlin.

Jr. Sportsman II Heavy
1. #52 Austin Hogue, Manchester; 2. #43 Dustin Smith, 3. #01 Jordan Glass, 4. #19 Brent Marks, 5. #4 Danny Holtgraver, and Blake Mealey, Stephen Maitlin, Keith Blumenstein, Brock Zearfoss, Mike Rodriquez, Anthony Jenkins, Cody Rathfon.

Jr. III Lite
1. 1. #7 Matt Cooper, Berryville VA; 2. #3 Trenton Sheaffer, 3. #3 Travis Wagner, 4. #89 DJ Holland, 5. #61 Craig Wetzel, and Randy Woodward, Zachary Newlin, Josh Holtgraver, David Corley, Amber Lyter, Garrett Krummart, Austin Haller, Tyler Inch, Branden Libby, Jay Fannasy, Aisha Thomas.

Jr. Champ
1. #8 Trenton Sheaffer, Richfield; 2. #2 Chris Melton, 3. #87 Patrick Rineman, 4. #7 Nathan Melton, 5. #13 Eric Walker, and Brian Behm, Brandon Scannell, Nicole Eaton, Cody Schmiedel, Patrick Debroisse, Adam Wilt, Joshua Rebert, Travis Pollock.

Jr. Sportsman Champ
1. #01 Chad Brooks, Enola; 2. #16 Gerard McIntyre, 3. #22 Rodney Westhafer.

Jr. Stock
1. #21 Patrick Rineman, Hanover; 2. #40 Randy Woodward, 3. #7 Matt Cooper, 4. #3 Travis Wagner, 5. #0 David Corley, and Garrett Kuhns, Roger Coss, Bobby McDade, Autumn Bear, Amber Lyter, Shawn McCartar, Eddie Mehl, Phil Madagan, Wes Jerman, Josh Holtgraver, Garrett Krummert, Timothy Berkheimer, Donald Holland Jr..

Yamaha 2-Cycle Lite
1. #21 Elvin Diller, Enola, 2. #3 Clark Simonton Jr., 3. #22 Todd Shellenberger, 4. #7 Aaron Anstine, 5. #12 Keith Blumenstein, and Bob Anderson, Rich Diem, Andy Little, Tracy Blumenstein, Shane Ege.

Yamaha 2-Cycle Heavy
1. #21 Elvin Diller III, Enola, 2. #12 Keith Blumenstein, 3. #81 Bob Johnson, 4. #0 Mike Kennedy, 5. #29 Tracy Blumenstein, and Dale Boward, Shane Ege, Andy Little.

Sr. Lite
1. #36 Ben Murphy, 2. #88 Rodney Sweger, 3. #74 Dwayne Gutshall, 4. #17 Justin Seigler, 5. #31 Tommy Beavers, and Kevin Kratzer, James Kirby, Jake Murphy, Bryan Cheary, Terry Ford, David Shatto, Geremey Sheaffer, Jon Keister, Steve Fannasy, Todd Shellenberger, JR Peters, Wesley Potts, Kenneth Duke.

Sr. Medium
1. #74 Dwayne Gutshall, 2. #19 Missy Ciucci, 3. #36 Ben Murphy, 4. #17 Justin Seigler, 5. #31 Tommy Beavers and Pete Meleason, Jake Murphy, Dwayne Zimmerman, Rodney Seger, Kirk Ritter, Jason Emlet, Brian Sprenkle, Bill Smith, Eddie Rice, Scott Fannasy, Jason Heim, Andrew Burkholder.

Sr. Heavy
1. #1 Adam Dimm, Mifflintown; 2. #98 D.J. Clark, 3. #9 Jeff Rathfon, 4. #17 Danny Wiles, 5. #61 Michael Trevity, and Shawn Anderson, Shawn Claar, Mike Daugherty, Paul Nessinger, Mark Rhodes, Matt Smith, Ryan Lower, Todd Bly, Jason Jones.

X-Heavy
1. #25 Jason Jones , 2. #9 Jeff Rathfon, 3. #21 Mike Rogers, 4. #20 Shawn Claar, 5. #95 Markus Woodring, and Jason Wevadoe, David Beck Jr., Donnie Hotts, John Elder, Jeffrey Fochler, Ken Brooker III, Michael Geiswhite, Derek Mease, Ken Lawrence.

Star Champ
1. #6 John Westbrook, Dillsburg, 2. . #83 Greg Robinson , 3. #60 Bob Johnson, 4. #18 Brent Baumgartner 5. #10 JJ Kline,

Sr. Champ
1. #1 Cale Reigle, Newport, 2. #20 Brent Baumgartner, 3. #74 Greg Hammaker, 4. #34 Chad Wiley, 5. #11 Terry Kline and Bob Johnson, R. Scott Jones, Matt Roberts, Todd Umbrell, Eddie Rice, Todd Wildasin, John Westbrook, Brady Bitting, Tom Schantz, Keith Gilliam.

Controlled Medium
1. #19 Missy Ciucci, Greencastle; 2. #29 Adam Romig, 3. #77 Derek Locke, 4. #67 Kenneth Duke, 5. #2 Wesley Potts, and Randy Goldsborough, Adam Zimmerman, Brent Comp, John Hoffman, Scott Tamaro, Tommy Wade, Matt Hummel.

Controlled Heavy
1. #77 Derek Locke, 2. #36 Ben Murphy, 3. #29 Adam Romig, 4. #74 Dwayne Gutshall, 5. #98 DJ Clark, and Jeff Rathfon, Nathan Lukens, Matt Hummel, Josh Mattlin, Tommy Wade, Travis Mease, Mike Rogers, Scott Tamaro, Chris Orris, Randy Goldsborough, Chuck Paige.

-pdka-

Write a comment
Show comments
About this article
Series Kart
Drivers Jonathan Pillion , Danny Wiles , James Kirby , Clark Simonton Jr. , Brent Baumgartner , Matthew Smith , Eddie M , Bill Smith , Brent Marks