PDKA Path Valley results 2003-06-22

PDKA welcomes first time winners in State Championship Series Spring Run PA _ Defeating mother nature, almost 300 kart riders completed a full day of racing toward legitimate state championships as the Pennsylvania Dirt Karters' Association ...

PDKA welcomes first time winners in State Championship Series

Spring Run PA _ Defeating mother nature, almost 300 kart riders completed a full day of racing toward legitimate state championships as the Pennsylvania Dirt Karters' Association gathered June 22 at the Path Valley Speedway Park.

Winners of their first ever features in the WKA Divisional races sponsored by Burris Racing were Chad Brooks of Enola who won two features and Ryan Lower of State College. Several riders won races in more than one class and won more than feature, including Keith Blumenstein of Mechanicsburg, whose father also won a feature.

The PDKA race series is sponsored by Burris Racing as part of the Burris National Speedway Series and is also sanctioned by the World Karting Association as Dirt Divisional races. Mike and Nancy Swank of All Service Garage in New Cumberland sponsored the second of the six races, and Silver Spring Speedway sponsors the Fast Time Awards at all six races.

"We knew we would have challenges because of the bad weather," said PDKA President Butch Diller, "but everyone wanted to race so we used cones to close off the lower part of the track and everyone did well."

He added, "John Winsett warned us the day before that the track would not be at its best, and Jack Flowers took the grader out and smoothed the groove after practice. Thanks to their hard work, we had some very close racing and we had clean, safe races. The ambulance was only on the track twice for riders with just bumps and bruises."

In one of the day's closest races past state champion Missy Ciucci of Greencastle bested past champion Derek Locke of Mechanicsburg by inches in the Controlled Medium class after a full 12 lap feature of wheel to wheel racing.

The PDKA times and scores all races and qualifying electronically with digital transponders on each kart, and awards the Fast Time medals based on the time trials that establish starting order. After the features all engines are thoroughly inspected and it is a badge of honor to take an engine home "in a box" after it has passed tech. One major exception to the general rules is the Kid's Karts class for the youngest riders, and in that class every entrant is a winner and receives a trophy. Results are unofficial until any protests are considered and the PDKA board of directors certifies the results.

The second race in the series at Selinsgrove May 18 rained out, so PDKA will use the Sept. 21 rain date and riders who missed the first two races still stand a chance of the championship because the best five of six finishes are counted toward championships.

The fourth and fifth races are also at Selinsgrove July 27 and August 24. The final races are at Path Valley Sept. 14, and apparently now on the Sept. 21 rain date.

Karts race on American-made Burris tires in the M-15 A or B or the SS44 or SS55 series. Champ kart riders must have fire suits and champ karts must be WKA legal. Riders receive points for each feature event and those who enter all six races earn 50 bonus points. Karters who need more information can contact Diller at 717-691-5994 or email answer21e @ aol.com, or consult the website at padirtkart.com.

Gates open at 7 a.m. for the Sunday, July 27 race at Selinsgrove. Registration is open until the driver's meeting at 9:30, followed by practice, time trials and then the day's feature events.

UNOFFICIAL RACE RESULTS

Kid Karts sponsored by PDKA
Fast Time: Andrew Hogue, Manchester PA 21.879
Winners: #25 Andrew Hogue, #24 Wesley Mehl, #73 Jeremy Benda, and #88 Jessica Miller

Jr. Sportsman I Lite sponsored by All Pro Products
Fast Time: #83 Cody Fairchok, Dillsburg, 16.558
1. 25 Tyler Bear, Elliottsburg
2. 1 Logan Schuhart
3. 51 Dylan Cisney
4. 83 Cody Fairchok
5. 92 Dylan Proctor
6. 37 Alex Benda
7. 11 Troy Cunningham
8. 01 Chad Brooks
9. 45 Michael Bauer
10. 5 William Diehl
11. 48 Zack Fouse
12. 12 Jared Banzehof
13. 24 Ashley Brooks
14. 56 Troy Rosenberger

Jr. Sportsman I Heavy sponsored by Releasomers
Fast Time 83 Cody Fairchok, Dillsburg, 16.692
1. 01 Chad Brooks, Enola
2. 1 Logan Schuhart
3. 83 Cody Fairchok
4. 25 Tyler Bear
5. 51 Dylan Cisney
6. 92 Dylan Proctor
7. 12 Jared Banshof
8. 37 Alex Benda
9. 11 Troy Cunningham
10. 48 Zack Fouse
11. 56 Tracy Rosenberger
12. 5 William Diehl
13. 45 Michael Bauer

Jr. Sportsman II Lite sponsored by JC Specialty
Fast Time #52 Austin Hogue, Manchester, 15.880
1. 52 Austin Hogue, Manchester
2. 41 Jonathan Pillion
3. 26 Nathan Danner
4. 46 Matthew Bauer
5. 48 Jonathan Bakner
6. 88 Andre Dietrich
7. 7 Eric Kinter
8. 9 Dakota Baer
9. 17 Jackson Humanic
10. 51 Brett Berkheimer
11. 97 Matthew Custer
12. 19 Korey Weaver

Jr. Sportsman II Heavy sponsored by York County Kart Supply
Fast Time #52 Austin Hogue, Manchester PA, 16.042
1. 52 Austin Hogue, Manchester
2. 41 Jonathan Pillion
3. 88 Andrew Dietrich
4. 1 Corbin Leidy
5. 17 Jackson Humanic
6. 46 Matthew Bauer
7. 51 Brett Berkheimer

Jr. Sportsman Champ sponsored by Viper Racing Engines
Fast Time: # 01 Chad Brooks, Enola, 17.879
1. 01 Chad Brooks

Jr. Champ sponsored by Frank Sears Sanitation
Fast Time #40 Josh Peck, McConnellsburg, 16.006
1. 40 Josh Peck, McConnellsburg
2. 10 Cody Schmiedel
3. 1 Brian Behm
4. 16 Gerard McIntyre
5. 00 Brandon Scannelli
6. 20 Travis Pollock
7. 0 Pete Neuder
8. 99 Kyle Moody
9. 12 Jeremy Morelock

Jr. Lite sponsored by Ensor Speed Shop
Fast Time #12 Keith Blumenstein Jr., Mechanicsburg, 15.545
1. 12 Keith Blumenstein, Mechanicsburg
2. 41 Cody Sieber
3. 13 Jordan Ginder
4. 00 Josh Holtgraver
5. 3 Brock Zearfoss
6. 7 Matt Cooper
7. 19 Brent Marks
8. 10 Dustin Smith
9. 29 Ryan Wilson
10. 5 Dustin Wagner
11. 44 Morgan Johnson
12. 22 Anthony Jenkins
13. 24 Jay Fannasy
14. 11 Michael Rodriguez
15. 17 Austen Heller
16. 15 Justin Shriver
17. 1 Ken Christ
18. 99 Nate Drzol
19. 66 Anthony Neff
20. 8 Eddie Mehl II
21. 16 Paula Price

Jr. Heavy sponsored by Elvin's Karts & Parts
Fast Time #12 Keith Blumenstein, Mechanicsburg, 15.609
1. 41 Keith Blumenstein, Mechanicsburg
2. 7 Matt Cooper
3. 29 Ryan Wilson
4. 89 DJ Holland
5. 6 Eddie Mehl II
6. 3 Brock Zearfoss
7. 19 Brent Marks
8. 5 Dustin Wagner
9. 00 Josh Holtgraver
10. 44 Morgan Johnson
11. 11 Mike Rodrieguez
12. 10 Dustin Smith
13. 17 Austin Heller
14. 24 Jay Fannasy
15. 13 Jordan Ginder
16. 66 Anthony Neff
17. 99 Nate Drzol
18. 15 Justin Shriver
19. 1 Ken Christ
20. 92 Bobby McDade
21. 22 Anthony Jenkins
22. 31 Branden Libby

Sr. Lite sponsored by Kirby's Speed Secret
Fast Time to #7 Jeremy Sheaffer, Elliottsburg, 15.176
1. 7 Jeremy Shaeffer, Elliottsburg
2. 32 Garrett Kuhns
3. 50 Tim Berkheimer
4. 78 James Kirby
5. 19 Missy Ciucci
6. 87 Brian Massey
7. 61 Craig Wetzel
8. 1 Patrick Rineman
9. 90 Jason Weiss
10. 71 David Bolden Jr.
11. 80 Tommy Beaver
12. 25 Kevin Kratzer
13. 99 Jan Luchenbraugh
14. 12 John Westbrook
15. 34 Amber Lyter
16. 02 Danny McGuire
17. 65 Andy Burkholder
18. 35 Keith Joy
19. 9 Chris Shuttlesworth
20. 18 Steve Fannasy
21. 11 Cale Ross
22. 36 Terry Ford
23. 17 Roger Cross
24. 16 Bryan Mallette
25. 04 Kenny Adams
26. 3 Dave Shattl
27. 91 Amy Long
28. 40 Randy woodward
29. 21 Chris Davis
30. Darin Mellott

Sr. Medium sponsored by Ensor Speed Shop
Fast Time #14 Jesse Hare, Glen Rock, 15.370
1. 14 Jesse Hare, Glen Rock
2. 77 Derek Locke
3. 19 Missy Ciucci
4. 90 Walt McLeary
5. 80 Eddie Rice
6. 17 Roger Coss
7. 78 James Kirby
8. 87 Brian Massey
9. 38 Tim Geesey
10. 21 Shane Davis
11. 40 Randy Woodward
12. 10 Scott Fannasy
13. 50 Tim Berkheimer
14. 3 Travis Wagner
15. 16 Bryan Mallette
16. 61 Craig Wetzel
17. 04 Kenny Adams
18. 51 Steve Powell
19. 43 Robert Powell
20. 2 Wesley Potts
21. 63 Kevin Golliday
22. 34 Amber Lyter
23. 25 Chad Wiley
24. 1 Bud Varner
25. 12 Jonathan Keister

Sr. Heavy sponsored by Harrisburg Magazine
Fast Time: #37 Mark Rhodes, Roaring Spring, 15.391
1. 17 Danny Wiles, Jefferson MD
2. 90 Walt McLeary
3. 91 Jeff Rathfon
4. 37 Mark Rhodes
5. 12 Jason Wevodeau
6. 61 Mike Trevitz
7. 25 Jason Jones
8. 3 Josh Williams
9. 45 Matt Demsey

Sr. Super Heavy sponsored by Awards & Beyond
Fast Time: #31 Ryan Lower, State College, 15.506
1. 31 Ryan Lower, State College
2. 98 DJ Clark
3. 91 Jeff Rathfon
4. 12 Jason Wevodeau
5. 17 Danny Wiles
6. 99 Chad Bogar
7. 21 Mike Rogers
1. 49 Charles Bowers
2. 25 Jason Jones
3. 63 Kenneth Lawrence
4. 3 Josh Williams
5. 77 Brad Spates
6. 7 Dave Beck
7. 6x Brad Mellott

Sr. Champ sponsored by Oval Track Concepts
Fast Time 355 James Suller, 16.056
1. 1 Cale Reigle, Newport
2. 80 Eddie Rice
3. 55 James Suller
4. 13 Eric Walker
5. 17 Josh Rebert
6. 6 Nicole Eaton
7. 18 Todd Wildasin
8. 74 Greg Hammaker
9. 73 Doug Trenary
10. 25 Brent Lawrence
11. 33 Larry Berg
12. 99 Jeff Shellengerger
13. 52 Jesse Maurer
14. 4 Jesse Hare
15. 0 Troy Ness
16. 19 Andrew Tate
17. 53 Todd Umbrell
18. 12 John Westbrook
19. 34 Darrell Rohrbaugh
20. 5 George Irvin

Unlimited 2-Cycle sponsored by Path Valley Speedway
Fast Time #21 Elvin Diller, Enola, 14.611
1. 21 Elvin Diller

Yamaha 2-Cycle sponsored by Littles Kart Shop
Fast Time, 03 Clark Simonton, Port Royal, 14.289
1. 03 Clark Simonton, Port Royal
2. 12 Keith Blumenstein
3. 41 Scott Geesey
4. 4 Jashua Echard
5. 29 Tracy Blumenstein
6. 21 Elvin Diller
7. 16 Mike Timmins
8. 10 Rich Diem
9. 19 Stacey Blumenstein
10. 5 Dale Boward
11. 90 Scott Spidle
12. 2 Kory Graham
13. 14 Johnny Eckard
14. 40 Tim Wildasin
15. 52 David Blaylock

Stock 2-Cycle sponsored by In Memory of Kevin Gobrecht
Fast Time 03 Clark Simonton, Port Royal, 14.393
1. 12 Keith Blumenstein, Mechanicsburg
2. 03 Clark Simonton
3. 21 Elvin Diller
4. 29 Tracy Blumenstein
5. 19 Stacy Blumenstein
6. 90 Scott Spidle
7. 16 Mike Timmins
8. 41 Scott Geesey
9. 52 David Blayock

Animal sponsored by Selinsgrove Speedway
Fast time to 00 Chris Frank, 15.217
1. 98 Todd Shellengerger
2. 29 Adam Romig
3. 49 Charles Bowers
4. 25 Autumn Bear
5. 9 matt Hummel
6. 00 Chris Frank
7. 4 Neil Bardo

Controlled Medium sponsored by Locke's Automotive
Fast Time to #77 Derek Locke of Mechanicsburg, 14.649
1. 19 Missy Ciucci, Greencastle
2. 77 Derek Locke
3. 3 Travis Wagner
4. 57 Geoff Gill
5. 28 chuck Paige
6. 7 Tracy Brenneman
7. 5 Jeremy Ginter
8. 2 Wesley Potts
9. 60 John Hoffman
10. 12 Jonathan Keister
11. 25 Autumn Bear
12. 1 Steve Fannasy
13. 11 Billy Smith
14. 22 Matt Smith
15. 97 Scott Tamaro

Controlled Heavy sponsored by K&E Motorsports
Fast Time to #3 Travis Wagner, Alum Bank,14.927
1. 29 Adam Romig, Selinsgrove
2. 21 Mike Rogers
3. 3 Travis Wagner
4. 5 Jeremy Ginder
5. 97 Scott Tamaro
6. 00 Chris Frank
7. 22 Matt Smith
8. 11 Billy Smith
9. 15 Tommy Wade
10. 57 Geoff Gill
11. 99 Chad Bogar

-pvsp

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series Kart
Drivers Jonathan Pillion , Andrew Tate , Danny Wiles , James Kirby , Matthew Smith , Kenny Adams , Roger Cross , Eddie M , Josh Williams , Brent Lawrence , Brent Marks
Teams Williams