Path Valley PDKA State Championship round one results

Pennsylvania Dirt Karter's Association PDKA State Championship Kart Series First of Six Events Results Path Valley Speedway Park May 4, 2003 <pre> FAST TIMES Class kart ...

Pennsylvania Dirt Karter's Association
PDKA State Championship Kart Series First of Six Events Results
Path Valley Speedway Park
May 4, 2003 <pre> FAST TIMES

Class                                           kart#   name                    hometown        time,
PDKA Kid Karts                                  57      Ian Sheaffer            New Cumberland  19.221
Viper Racing Engines Jr. Sportsman Champ         1      Logan Schouart          Hanover         16.000
Frank Sears Sanitation Jr. Champ                10      Cody Schmiedel                          14.370
Ensor Speed Shop Jr. Lite                       12      Keith Blumenstein       Mechanicsburg   14.032
Elvin's Karts & Parts Jr. Heavy                 12      Keith Blumenstein       Mechanicsburg   14.078
All Pro Products Jr. Sportsman I Lite           83      Cody Fairchok           Dillsburg       14.977
Releasomers Jr. Sportsman I Heavy               83      Cody Fairchok           Dillsburg       15.053
JC Specialty Jr. Sportsman II Lite              46      Matthew Bauer           Clarion         14.454
York County Kart Supply Jr. Sportsman II Heavy  52      Austin Hogue            Manchester      14.561
In Memory of Kevin Gobrecht Stock 2-Cycle       41      Scott Geesey            Wellsville      12.900
Path Valley Speedway Unlimited 2-Cycle          03      Clark Simonton          Port Royal      13.059
Awards & Beyond Super Heavy                     95      Markus Woodring         Mifflin         14.176
Harrisburg Magazine Sr. Heavy                   90      Walt Mcleary            Hanover         13.973
Ensor Speed Shop Sr. Medium                     80      Eddie Rice              York Haven      13.616
Kirby's Speed Secrets Sr. Lite                   1      Patrick Rineman         Hanover         13.705
Oval Track Concepts Sr. Champ                   17      Joshua Rebert           McSherrytown    14.531
Little's Kart Shop Yamaha 2-Cycle               03      Clark Simonton          Port Royal      13.290
Locke's Automotive Controlled Medium            19      Missy Ciucci            Greencastle     13.421
K&E Motorsports Controlled Heavy                 5      Jeremy Ginder           Annville        13.639
Selinsgrove Speedway Animal                     00      Chris Frank                             13.742

</pre> FINISH ORDER

Kid Karts Winners:
25 Andrew Hogue, Manchester
8 Kyle Denmyer, Joppa MD
73 Jeremy Benda, Williamsport MD
57 Ian Sheaffer, New Cumberland
24 Wesley Mehl, Weston MD.

Jr. Sportsman Champ
1. 1 Logan Schouart, Hanover
2. 48 Chad Brooks, Enola
3. 83 Cody Fairchok, Dillsburg
4. 88 Andrew Dietrich, Kutztown
5. 73 Joshua Trenary, Bunker Hill WV

Jr. Champ
1. 1 Brian Behm, Spring Grove
2. 10 Cody Schmiedel, Harrisburg
3. 00 Brandon Scannell, Hanover
4. 0 Pete Neuder, Chambersburg
5. 40 Josh Peck, McConnellsburg

Jr. Lite
1. 12 Keith Blumenstein, Mechanicsburg
2. 7 Matt Cooper, Berryville VA
3. Brock Zearfoss, Jonestown
4. 29 Ryan Wilson, Maytown
5. 00 Josh Holtgraver, Pittsburgh

Jr. Heavy
1. 12 Keith Blumenstein, Mechancisburg,
2. 6 Eddie Mehl II, Weston MD
3. 29 Ryan Wilson, Maytown
4. 89 Donald Holland Jr., Claysburg
5. 22 Anthony Jenkins, Harrisburg

Jr. Sportsman I Lite
1. 1 Logan Schouart, Hanover
2. 25 Tyler Bear, Elliottsburg
3. 84 Sage Lynam, Duncansville
4. 83 Cody Fairchok, Dillsburg
5. 01 Chad Brooks, Enola

Jr. Sportsman I Heavy
1. 25 Tyler Bear, Elliottsburg
2. 1 Logan Schouart, Hanover
3. 48 Zack Fouse, Elizabethtown
4. 51 Dylan Cisney, Port Royal
5. 92 Dylan Procter, McElhattan

Jr. Sportsman II Lite
1. 52 Austin Hogue, Manchester
2. 46 Matthew Bauer, Clarion
3. 26 Nathan Danner, Mifflintown
4. 19 Korey Weaver, Imler
5. 17 Jackson Humanic, Titusville

Jr. Sportsman II Heavy
1. 41 Jonathan Pillion, Lancaster
2. 48 Matthew Bauer, Clarion
3. 1 Corbin Leiby, Middleburg
4. 52 Austin Hogue, Manchester
5. 17 Jackson Humanic, Titusville

Stock 2-Cycle
1. 41 Scott Geesey, Wellsville
2. 21 Elvin Diller, Enola
3. 03 Clark Simonton, Port Royal
4. 29 Tracy Blumenstein, Huntington
5. 44 Scott Gobrecht, New Oxford

Unlimited 2-Cycle
1. 21 Elvin Diller, Enola
2. 03 Clark Simonton, Port Royal
3. 16 Mike Timmins, Millersville
4. 52 Dave Blaylock, Greencastle

Super Heavy
1. 99 Chad Bogar, Selinsgrove
2. 17 Danny Wiles, Jefferson MD
3. 63 Kenneth Lawrence, Biglerville
4. 49 Charles Bowers, Biglerville
5. 77 Brad Spates, Harpers Ferry WV

Sr. Heavy
1. 90 Walt Mcleary, Hanover
2. 37 Mark Rhodes, Roaring Spring
3. 17 Danny Wiles, Jefferson MD
4. 91 Jeff Rathfon, Waynesboro
5. 12 Jason Wevodau, York Haven

Sr. Medium
1. 90 Walt Mcleary, Hanover
2. 80 Eddie Rice, York Haven
3. 40 Randy Woodward, York Haven
4. 78 James Kirby, Winchester VA
5. 87 Brian Massey, Winchester VA

Sr. Lite
1. 91 Tommy Beavers, Winchester VA
2. 50 Tim Burkheimer, York
3. 1 Patrick Rineman, Hanover
4. 61 Craig Wetzel, Pittsburgh
5. 40 Randy Woodward, York Haven

Sr. Champ
1. 1 Cale Reigle, Newport
2. 19 Andrew Tate, Carlisle
3. 80 Eddie Rice, York Haven
4. 25 Brent Lawrence, Hanover
5. 17 Joshua Rebert, McSherrytown

Yamaha 2-Cycle
1. 41 Scott Geesey, Wellsville
2. 12 Keith Blumenstein, Mechanicsburg
3. 21 Elvin Diller, Enola
4. 03 Clark Simonton, Port Royal
5. 44 Scott Gobrecht, New Oxford

Controlled Medium
1. 5 Jeremy Ginder, Annville
2. 19 Missy Ciucci, Greencastle
3. 28 Chuck Paige, Middleburg
4. 60 John Hoffman, Freeland
5. 3 Travis Wagner, Alum Bank

Controlled Heavy
1. 5 Jeremy Ginder, Annville
2. 21 Mike Rogers,
3. 15 Tommy Wade, Rustburg VA
4. 95 Marcus Woodring, Mifflin
5. 97 Scott Tamaro, Greentown

Animal
1. 00 Chris Frank
2. 25 Autumn Bear
3. 98 Chad Shelenberger
4. 29 Adam Romig
5. 5. 49 Charles Bowers

-pvsp/pdka-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series Kart
Drivers Jonathan Pillion , Andrew Tate , Danny Wiles , James Kirby , Eddie M , Brent Lawrence
Teams Williams