CHAMPCAR/CART: N?vrat Swiftu na z?vodn? trat?

V letošní sezónì se po závodních okruzích mìli prohánìt podvozky celkem tøí znaèek - Reynard, Lola a Swift. Bohužel ale jediný tým, který mìl letos používat Swifty, se pøed zaèátkem sezony nepohodl s organizátory ...

V letošní sezónì se po závodních okruzích mìli prohánìt podvozky celkem tøí znaèek - Reynard, Lola a Swift. Bohužel ale jediný tým, který mìl letos používat Swifty, se pøed zaèátkem sezony nepohodl s organizátory a nenastoupil. Nyní se však Swift na závodní dráhy vrací.

13. kvìtna se na japonském oválu Motegi objeví nový Swift týmu Dale Coyne Racing. Za volantem bude sedìt brazilská nadìje Tarso Marques. Nový Panasonic Swift Ford ponese startovní èíslo 34.

Týmovým manažerem je Peter Scott a technickým øeditelem je Casper van der Schoot. Oba již mají zkušenosti se Swifty, ponìvadž pøichází z bývalého týmu Hogan Racing.

Smlouva mezi Coyne a Swiftem pøišla tak narychlo, že auto, ve kterém Marques pojede, ještì za sebou nemá ani první shakedown. Muselo se totiž mìnit nastavení kvùli zmìnì motoru. Ve Phoenixu se totiž testovalo ještì s Hondou.

Japonský závod bude reprízou pro 24-ti letého Brazilce, který debutoval v CART loni na stejné trati. Tehdy zaskakoval za zranìného Al Unsera Jr. v týmu Penske. Kvalifikoval se jako 22. a dojel jako 14. V loòském roce startoval Marques ještì pìtkrát za tým Penske, když jeho nejlepším výsledkem bylo deváté místo v Riu jen 10,688 sekundy za vítìzem Montoyou.

Marques je znám také jako jezdec Formule 1. V roce 1997 startoval za italský tým Minardi. Patøí mu také nìkolik dalších nej. Stal se nejmladším jezdec, který vyhrál závod Formule 3000 a v roce 1993 nejmladším vítìzem a pole-manem v jihoamerické Formuli 3. Minulý rok byl zvolen nejlepším Brazilským závodníkem magazínem Auto Esporte. Závodit na motokárách zaèal už v 11-ti letech v roce 1987.

- Petr Stejskal

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series IndyCar
Drivers Tarso Marques , Al Unser Sr. , Dale Coyne
Teams Dale Coyne Racing