Kyalami season finale results

Results Engen VW Cup (Heat 1): 1 G Nathan (VW Polo Classic); 2 T Sipuka (VW Polo Classic); 3 S Scribante (VW Polo Classic); 4 F Scribante (VW Polo Classic); 5 I Pepper (VW Polo Classic). Heat 2: 1 S Scribante (VW Polo Classic); 2 T Sipuka (VW...

Results

Engen VW Cup (Heat 1): 1 G Nathan (VW Polo Classic); 2 T Sipuka (VW Polo Classic); 3 S Scribante (VW Polo Classic); 4 F Scribante (VW Polo Classic); 5 I Pepper (VW Polo Classic). Heat 2: 1 S Scribante (VW Polo Classic); 2 T Sipuka (VW Polo Classic); 3 I Pepper (VW Polo Classic); 4 G Nathan (VW Polo Classic); 5 M Briggs (VW Polo Classic).



Vodacom Sports Cars (Heat 1): 1 M Priest (Shelby CanAm Nissan); 2 F Gerber (Shelby CanAm Nissan); 3 Dave Beattie (Shelby CanAm Nissan); 4 D Roscoe (Shelby CanAm Nissan); 5 N Lobb (Shelby CanAm Nissan). Heat 2: 1 B Tilanus (Shelby CanAm Nissan); 2 F Gerber (Shelby CanAm Nissan); 3 M Priest (Shelby CanAm Nissan); 4 D Roscoe (Shelby CanAm Nissan); 5 N Lobb (Shelby CanAm Nissan).



Vodacom Sports 2000 (Heat 1): D Moonsammy (Sports 2000); 2 S Mosely (Sports 2000); 3 K Francis (Sports 2000); 4 Z Mofokoane (Sports 2000); 5 Z Zonele (Sports 2000). Heat 2: 1 D Moonsammy (Sports 2000); 2 S Mosley (Sports 2000); 3 K Francis (Sports 2000); 4 Z Zakhele (Sports 2000); M Eugil (Sports 2000).



Formula Ford (Heat 1): 1 G Waberski (Mygale); 2 S Morris (Mygale); 3 M du Toit (Van Diemen); 4 B Mayberry (Mygale); 5 M Jurgens (Mygale). Heat 2: 1 G Cronje (Van Diemen); 2 S Morris (Mygale); 3 M Jurgens (Mygale); 4 G Waberski (Mygale); 5 M Atkins (Mygale).



SA Production Cars (Heat 1): 1 R Sorenson (BMW); 2 S van der Linde (BMW); 3 E van der Linde (BMW); 4 M Briggs (BMW); 5 S Wyndham (Ford Falcon). Class A -- 1 R Sorenson (BMW); 2 S van der Linde (BMW); 3 E van der Linde (BMW). Class B -- 1 M Cronje (Toyota Corolla); 2 M de Souza (Toyota Corolla); 3 C Wilken (Toyota Corolla). Class C -- 1 G Nathan (Honda ballade); 2 L Boshoff (Honda Ballade); 3 I Long (Honda Ballade). Class D -- 1 C Weston (Ford Fiesta); 2 E du Toit (Ford Fiesta); 3 P Kekana (Toyota Tazz). Class E -- 1 R Jaffer (Toyota Tazz); 2 D Murphy (VW Golf); 3 D Compton (Toyota Tazz). Heat 2: 1 S van der Linde (BMW); 2 R Sorenson (BMW); 3 M Briggs (BMW); 4 E van der Linde (BMW); 5 H Groenewald (BMW). Class A -- 1 S van der Linde (BMW); 2 R Sorenson (BMW); 3 M Briggs (BMW). Class B -- 1 M Cronje (Toyota Corolla); 2 M Steyn (Honda Ballade); 3 C Wilken (Toyota Corolla). Class C -- 1 L Boshoff (Honda Ballade); 2 G Nathan (Honda Ballade); 3 M O'Sullivan (Honda Ballade). Class D -- 1 E du Toit (Ford Fiesta); 2 C Weston (Ford Fiesta); 3 D de Villiers (Daihatsu Sirion). Class E -- 1 H Moore (VW Golf); 2 D Compton (Toyota Tazz); 3 D Murphy (VW Golf).



Wesbank Samcar Series (Heat 1): 1 J Fourie (Opel Astra); 2 S van der Merwe (Opel Astra); 3 G van Schalkwyk (Ford Mustang); 4 M Adlam (Ford Mustang); 5 L Wilford (Ford Mustang). Heat 2: 1 S van der Merwe (Opel Astra); 2 J Fourie (Opel Astra); 3 B Morgenrood (Ford Mustang); 4 F de Matteo (Ford Mustang); 5 L Wilford (Ford Mustang).

-aa racing-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series General
Tags AFVR