UTE: OLD: Race results, points

PROCAR Champ Series (Rd 5), 12-14 July, Queensland Raceway Australian Nations Cup Championship (Round 5) Race 1 (16 laps) Group One-outright 1 Jim Richards (Vic.) Porsche GT3 Cup 2 Geoff Morgan (NSW) Chrysler Viper 3 Tony Quinn (Qld)...

PROCAR Champ Series (Rd 5), 12-14 July, Queensland Raceway

Australian Nations Cup Championship (Round 5)

Race 1 (16 laps)
Group One-outright
1 Jim Richards (Vic.) Porsche GT3 Cup
2 Geoff Morgan (NSW) Chrysler Viper
3 Tony Quinn (Qld) Porsche GT3 Cup
4 Peter Fitzgerald (Vic.) Porsche GT3 Cup
5 Kevin Bell (NZ) Porsche GT3 Cup
6 Steve Beards (Vic.) Ferrari 360 Challenge

Group Two
1 Steve Beards (Vic.) Ferrari 360 Challenge
2 John Teulan (Qld) Ferrari 360 Challenge
3 Brian Carr (NSW) Ford Mustang Cobra R
Fastest lap - Geoff Morgan 1:12.62

Race 2 (16 laps)
Group One-outright
1 John Bowe (Vic.) Ferrari 360 GT
2 Geoff Morgan (NSW) Chrysler Viper
3 Jim Richards (Vic.) Porsche GT3 Cup
4 Peter Fitzgerald (Vic.) Porsche GT3 Cup
5 Tony Quinn (Qld) Porsche GT3 Cup
6 Kevin Bell (NZ) Porsche GT3 Cup

Group Two
1 John Teulan (Qld) Ferrari 360 Challenge
2 Steve Beards (Vic.) Ferrari 360 Challenge
3 Sam Newman (Vic.) Ferrari 360 Challenge
Fastest lap - John Bowe 1:2.89

Race 3 (16 laps)
Group One-outright
1 Geoff Morgan (NSW) Chrysler Viper
2 Jim Richards (Vic.) Porsche GT3 Cup
3 Peter Fitzgerald (Vic.) Porsche GT3 Cup
4 John Bowe (Vic.) Ferrari 360 GT
5 Kevin Bell (NZ) Porsche GT3 Cup
6 Tony Quinn (Qld) Porsche GT3 Cup

Group Two
2 John Teulan (Qld) Ferrari 360 Challenge
3 Steve Beards (Vic.) Ferrari 360 Challenge
1 Sam Newman (Vic.) Ferrari 360 Challenge
Fastest lap - John Bowe 1:12.52 (record)

Championship points: Group One-outright 724 John Bowe, 720 Jim Richards, 701 Geoff Morgan, 509 Kevin Bell, 473 Tony Quinn, 415 Paul Stokell. Group Two - 725 John Teulan, 681 Sam Newman, 676 Steve Beards.

Australian GT Performance Championship (Rd 5)

Race 1 (11 laps)
1 Brett Peters (Qld) Subaru Impreza STi
2 Peter Floyd (Vic.) Holden Commodore GTS
3 Geoff Full (NSW) Mitsubishi Evo VII
4 David Wood (Vic.) Subaru Impreza STi
5 Anton Mechtler (NSW) Mitsubishi Evo VII
6 Graham Alexander (Vic.) Mitsubishi Evo V
Fastest lap - Brett Peters 1:19.86 (record)

Race 2 (11 laps)
1 Brett Peters (Qld) Subaru Impreza STi
2 Geoff Full (NSW) Mitsubishi Evo VII
3 Anton Mechtler (NSW) Mitsubishi Evo VII
4 Barry Morcom (NSW) Holden Commodore GTS
5 Mark King (Qld) Mitsubishi Evo VII
6 John Falk (Vic.) Subaru Impreza STi
Fastest lap - BretT Peters 1:20.47

Race 3 (11 laps)
1 Peter Floyd (Vic.) Holden Commodore GTS
2 Barry Morcom (NSW) Holden Commodore GTS
3 Mark King (Qld) Mitsubishi Evo VII
4 John Falk (Vic.) Subaru Impreza STi
5 Peter Roma (Qld) Mazda RX-7
6 Brett Peters (Qld) Subaru Impreza STi
Fastest lap - David Wood 1:20.41

Championship points: 682 Brett Peters, 600 Geoff Full, 556 Peter Floyd, 546 Dave Wood, 534 Graham Alexander, 438 Mark King.

V8 BRute Series (Rd 3)

Race 1 (10 laps)
1 Charlie Kovacs (SA) Commodore SS
2 Garry Holt (NSW ) Commodore SS
3 Grant Denyer (Vic.) Falcon XR8
4 Gary MacDonald (NSW) Commodore SS
5 Glen Barnes (Vic.) Commodore SS
6 Warren Luff (NSW) Falcon XR8
Fastest lap - Garry Holt 1:27.20

Race 2 (10 laps, reverse grid)
1 Damien White (NSW) Falcon XR8
2 Warren Luff (NSW) Falcon XR8
3 Gary MacDonald (NSW) Commodore SS
4 Grant Denyer (Vic.) Falcon XR8
5 Steve Robinson (Qld) Commodore SS
6 Garry Holt (NSW) Commodore SS
Fastest lap - Allan Grice (Qld) Commodore SS 1:27.42

Race 3 (10 laps)
1 Grant Denyer (Vic.) Falcon XR8
2 Gary MacDonald (NSW) Commodore SS
3 Warren Luff (NSW) Falcon XR8
4 Damien White (NSW) Falcon XR8
5 Steve Robinson (Qld) Commodore SS
6 Allan Grice (Qld) Falcon XR8
Fastest lap - Grant Denyer 1:27.32

Championship points: 661 Warren Luff, 569 Damien White, 528 Allan Grice, 516 Gary MacDonald, 495.5 Grant Denyer, 469 Charlie Kovacs.

Australian GT Production Car Championship (Rd 5)

Race 1 (9 laps)
1 Darren Palmer (Qld) Honda S2000
2 David Russell (NSW) Proton Satria GTi
3 Alan Holgersson (NSW) Ford Falcon XR8
4 Colin Osborne (NSW) Toyota Celica
5 Scott Loadsman (NSW) Holden Commodore SS
6 Steve Cramp (SA) BMW 323i
V8 Touring class - Alan Holgersson
Sports Touring - Darren Palmer
4-Cylinder Touring - David Russell
Fastest lap - Scott Loadsman 1:26.45

Race 2 (9 laps)
1 Darren Palmer (Qld) Honda S2000
2 David Russell (NSW) Proton Satria GTi
3 Scott Loadsman (NSW) Holden Commodore SS
4 Alan Holgersson (NSW) Ford Falcon XR8
5 Colin Osborne (NSW) Toyota Celica
6 Carol Jackson (Qld) Honda Civic
V8 Touring class - Scott Loadsman
Sports Touring - Darren Palmer
4-Cylinder Touring - David Russell
Fastest lap - Scott Loadsman 1:27.50

Championship points: 433 Scott Loadsman, 419 Colin Osborne, 381 Steve Cramp, 336 Aaron McGill, 308 Martin Doxey, 280 David Russell. V8 Touring - 490 Scott Loadsman, 231 John McIlroy, 118 Alan Holgersson. Sports Touring - 514 Colin Osborne, 508 Steve Cramp, 469 Aaron McGill. 4-Cylinder Touring - 472 Martin Doxey, 439 Rick Bates, 413 David Runkel.

-www.procar.com.au-

Write a comment
Show comments
About this article
Series V8SUPERCARS
Tags AUSUTE