AUSF3: UTE: Symmons: Saturday qualifying results

PROCAR Champ Series, 6-7 April, Symmons Plains, Tasmania RESULTS - Qualifying (Saturday) Australian Nations Cup Championship (Rd 2) Top 8 Eliminator Heats/ Group One 1. Geoff Morgan, NSW (Chrysler Viper)) 2. Jim Richards, Vic. (Porsche...

PROCAR Champ Series, 6-7 April, Symmons Plains, Tasmania
RESULTS - Qualifying (Saturday)

Australian Nations Cup Championship (Rd 2)

Top 8 Eliminator  Heats/ Group One

1. Geoff Morgan, NSW (Chrysler Viper))
2. Jim Richards, Vic. (Porsche GT3 Cup)
3. John Bowe, Vic. (Ferrari 360 GT)
4. Paul Stokell, Vic. (Lamborghini GTR)
5. D'arcy Russell , Vic. (Chrysler Viper)
6. Tony Quinn, Qld (Porsche GT3 Cup)
7. Kevin Bell, NZ (Porsche GT3 Cup)
8. Scott Shearman, Vic. (Porsche GT3 Cup)

Group Two
1. Brian Carr, NSW (Ferrari 360 Challenge) 58.94
2. John Teulan, Qld (Ferrari 360 Challenge) 59.00
3. Sam Newman, Vic. (Ferrari 360 Challenge) 59.20

Australian GT Production Car Ch'ship (Rd 2)

Outright
1. Scott Loadsman, NSW (Commodore SS) 1:06.33
2. Steve Cramp, SA (BMW 323i) 1:07.78
3. Peter Boylan, NSW (Honda S2000) 1:08.33
4. Bill Fulton, Tas. (Honda Type R) 1:08.79
5. Colin Osborne, NSW (Toyota Celica) 1:08.97
6. Martin Doxey, Vic. (Holden Astra) 1:11.56

V8 Touring
Scott Loadsman

Sports Touring
Steve Cramp

4-Cylinder Touring
Martin Doxey

Australian Formula 3 Ch'ship (Rd 2, Race 1)
1. James Manderson, Vic. (Dallara) 53.69
2. Matt Fitzgerald, NZ (Dallara) 53.89
3. Darren Palmer, Qld (Dallara) 54.15
4. James Cressey, NZ (Dallara) 54.34
5. Chris Coombs, Vic. (Dallara) 55.25
6. Mike Beeley, NSW (Dallara) 55.43

Australian Formula 3 Ch'ship (Rd 2, Race 2)
1. James Cressey, NZ 54.27
2. James Manderson, Vic. 54.29
3. Matt Fitzgerald, NZ 54.34
4. Paul Stephenson, Vic. (Dallara) 55.27
5. Darren Palmer, Qld 55.33
6. Graeme Holmes, NSW (Dallara) 55.83

Australian GT Performance Ch'ship (Rd 2)
1. David Wood, Vic. (Subaru STi) 1:02.18
2. Brett Peters, Qld (Subaru STi) 1:02.41
3. Graham Alexander, Vic. (Mitsubishi Evo V) 1:02.46
4. Bob Pearson, NSW (Mazda RX-7) 1:02.71
5. Geoff Full, NSW (Mitsubishi Evo VII) 1:02.76
6. Wayne Boatwright, NSW (Subaru STi) 1:02.77

Poolrite V8 BRute Muster (Rd 2)
1. Warren Luff, NSW (Falcon) 1 min. 06.74 sec.
2. James Brock, Vic. (Commodore) 1:06.95
3. Damien White, NSW (Falcon) 1:07.22
4. Charlie Kovacs, SA (Commodore) 1:07.64
5. Raj Sharma, NSW (Falcon) 1:07.66
6. Stephen Robinson, Qld (Commodore) 1:07.69

Pole draw: Grant Denyer, Vic. (Falcon)


Toyo Mitsubishi Mirage Cup (Rd 1)
1. James Dutton 1:06.38
2. Andrew Taplin 1:06.42
3. Richard Gartner 1:06.79
4. Gary Young 1:06.86
5. Peter Leemhuis 1:06.96
6. Kurt Bieder 1:07.17


See the PROCAR Champ Series on SBS Speedweek and Inside Speed on Fox Sports!

-procar-

Write a comment
Show comments
About this article
Series V8SUPERCARS , F3
Tags AUSUTE