Terre Haute III: Season finale race results

USAC STOOPS FREIGHTLINER SPRINT CAR RACE RESULTS: October 5, 2002 Terre Haute, Indiana Terre Haute Action Track "Fall Harvest Classic" QUALIFICATIONS: 1. Damion Gardner, 67, Kunz-19.578 2. Bud Kaeding, 29, BK-19.729 3. Boston Reid, 2B, ...

USAC STOOPS FREIGHTLINER SPRINT CAR RACE RESULTS:
October 5, 2002
Terre Haute, Indiana
Terre Haute Action Track
"Fall Harvest Classic"

QUALIFICATIONS:
1. Damion Gardner, 67, Kunz-19.578
2. Bud Kaeding, 29, BK-19.729
3. Boston Reid, 2B, Davis-19.792
4. J.J. Yeley, 76, GT Racing-19.921
5. Levi Jones, 39J, Walker-19.967
6. Tracy Hines, 69, Dynamics-20.077
7. Derek Davidson, 26, BWB-20.152
8. Jay Drake, 62, BWB-20.174
9. Critter Malone, 97, Seeling-20.229
10. Jonathan Vennard, 54, VRT-20.299
11. Jerry Coons Jr., 10, R & B-20.347
12. Marc Jessup, 14J, Jessup-20.391
13. Aaron Mosley, 27, Mosley-20.432
14. Russ Gamester, 2, Reid-20.478
15. Scott Orr, 88, Orr-20.674
16. Tony Elliott, 39, Walker-20.715
17. Dave Darland, 3a, DeSalle-20.807
18. Jared Fox, 56, Fox-20.827
19. Shane Cottle, 4, Perry-20.828
20. Brian Hayden, 2H, Hayden-20.831
21. Jimmy Laser, 8L, Laser-20.866
22. Danny Williams, Jr., 64, Robinson-20.874
23. Wil Newlin, 71, Pottorff-20.897
24. Justin Marvel, 7B, Marvel-20.932
25. Matt Neely, 17N, Neely-21.093
26. Shawn Krockenberger, 21k, Krockenberger-21.114
27. Jon Stanbrough, 21R, Roberts-21.153
28. Todd Chandler, 5c, Chandler-21.181
29. Bryan Ruble, 38x, Ruble-21.324
30. Dave Peperak, 77x, Ram-21.328
31. A.J. Fike, 3, RFMS-21.525
32. John Heydenreich, 44, Staab-21.535
33. Craig Dori, 38, Shoestring-21.752
34. Chris Kopczynzki, 23, Kopczynski-22.036
35. Matt Westfall, 16, BWB-NT 22.563
36. Bobby Barger, 55, Barger-22.740
37. Jim Mills, 70, Turbines-NT
38. #76B, GT Racing-NT.

FIRST HEAT:
(8 laps)
1. Jones
2. Gardner
3. Darland
4. Malone
5. Laser
6. Neely
7. Mosley
8. Dori
9. Ruble
10. Mills. 2:44.36

SECOND HEAT:
(8 laps)
1. Kaeding
2. Hines
3. Krockenberger
4. Vennard
5. Fox
6. Williams
7. Gamester
8. Peperak
9. Kopczynski. 2:50.87

THIRD HEAT:
(8 laps)
1. Stanbrough
2. Coons
3. Reid
4. Davidson
5. Cottle
6. Orr
7. Fike
8. Newlin
9. Westfall. 2:49.90

FOURTH HEAT:
(8 laps)
1. Marvel
2. Elliott
3. B.Hayden
4. Jessup
5. Yeley
6. Drake
7. Chandler
8. Barger
9. Heydenreich. NT

SEMI:
(12 laps)
1. Yeley
2. Drake
3. Gamester
4. Cottle
5. Westfall
6. Neely
7. Ruble
8. Williams
9. Mosley
10. Fike
11. Barger
12. Chandler
13. Fox
14. Laser
15. Orr
16. Heydenreich
17. Kopczynski
18. Newlin
19. Dori
20. Peperak
21. Mills. NT

FEATURE:
(30 laps)
1. J.J. Yeley
2. Tracy Hines
3. Boston Reid
4. Bud Kaeding
5. Matt Westfall
6. Derek Davidson
7. Russ Gamester
8. Dave Darland
9. Jerry Coons Jr.
10. Jay Drake
11. Levi Jones
12. Tony Elliott
13. Damion Gardner
14. Jon Stanbrough
15. Critter Malone
16. Shane Cottle
17. Justin Marvel
18. Brian Hayden
19. Marc Jessup
20. Matt Neely
21. Shawn Krockenberger
22. Jonathan Vennard. NT

**Dori flipped during the semi.

FEATURE LAP LEADERS: Laps 1-10 Hines, Laps 11-30 Yeley.

FINAL STOOPS FREIGHTLINER SPRINT CAR STANDINGS:
1-Hines-1,538
2-Yeley-1,525
3-Davidson-1,122
4-Drake-1,056
5-Darland-980
6-Jones-906
7-Elliott-786
8-Reid-737
9-Cory Kruseman-682
10-Brian Tyler-648

-usac-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series USAC
Drivers Dave Darland , J.J. Yeley , Tracy Hines , Brian Tyler , Bud Kaeding , Tony Elliott , Cory Kruseman , Jay Drake , John Heydenreich , Matt Westfall , A.J. Fike , Russ Gamester , Jonathan Vennard , Levi Jones , Jon Stanbrough , Boston Reid , Marc Jessup , Shane Cottle , Matt Neely , Damion Gardner , Jerry Coons Jr.
Teams Williams