Hardeeville results 2002-06-08

Hardeeville Motor Speedway Race Results from Saturday, June 8, 2002 O.C. Welch Ford-Lincoln-Mercury Late Models (50 laps): 1. Tommy Porter, Jr. (Savannah, GA), 2. Shane Jenkins (Statesboro, GA), 3. Corey Fletcher (Bloomingdale, GA), 4. Walter...

Hardeeville Motor Speedway Race Results from Saturday, June 8, 2002

O.C. Welch Ford-Lincoln-Mercury Late Models (50 laps): 1. Tommy Porter, Jr. (Savannah, GA), 2. Shane Jenkins (Statesboro, GA), 3. Corey Fletcher (Bloomingdale, GA), 4. Walter Reardon (Savannah, GA), 5. Tom Haidon (Hilton Head, SC), 6. Keith Wells (Charleston, SC), 7. Corey Hendrix (Statesboro, GA), 8. Dusty Lee Garus (Ridgeville, SC), 9. Garrett Shurling (Ellabell, GA), 10. Alan Burnsed (Guyton, GA), 11. Hubert Into (Ridgeland, SC); Fast Qualifier - Jenkins (14.930 seconds).

Legends Cars A-Main Feature (20 Laps): 1. Andrew Smith (Pooler, GA), 2. Kevin O'Brien (Burton, SC), 4. 3. Kevin Eves (Guyton, GA), 4. Jonathan Haidon (Hilton Head, SC), 5. Johnny Gnann, Jr. (Springfield, GA), 6. Tad Segars (Hilton Head, SC), 7. Russ Brown (Beaufort, SC), 8. Ken Penta (Green Cove Springs, GA), 9. Zack Tysinger (Hardeeville, SC), 10. Troy Martin (Prosperity, SC), 11. Heywood Barton, Jr. (Guyton, GA), 12. Tom Oliva (Beaufort, SC), 13. Tony Maddalea (Newberry, SC), 14. Laura McKenzie (Hardeeville, SC), 15. Jimmy Lang (Bluffton, SC), 16. Chris Coker (Sumter, SC), 17. Billy Tysinger (Hardeeville, SC), 18. Darren Gordon (Hilton Head, SC), 19. Jim Reyburn (Charleston, SC), 20.Brent Crapse (Estill, SC), 21. Jason Colson (Rincon, GA), 22. Adam Congrove (Hilton Head, SC), DNS - Varner (Fast Qualifier - Congrove (16.720 seconds).

Legends Cars B-Main Feature (15 Laps): 1. Z. Tysinger, 2. Brown, 3. Oliva, 4. Segars, 5. Barton, 6. Martin, 7. Penta, 8. McKenzie, 9. Maddalea, 10. Varner.

Xtreme Stock Car Feature (30 Laps): 1. Don Dean, (Sheldon, SC), 2. Keith Sanchez, (Hardeeville, SC), 3. Jimmy Tuten (Hardeeville, SC), 4. Tim Dasher, (Bluffton, SC), 5. Christie Anderson, (Ellabell, GA), 6. Buster Kleckley (Ridgeland, SC), 7. Chuck Johnson (Dublin, GA), 8. David Taschner (Summerville, SC), 9. Hardy Youmans III (Hardeeville, SC), 10.Ray Smith (Ridgeland, SC), DQ - Scott Thorne (Hardeeville, SC).

Street Stock Car Feature (20 Laps): 1. Glenn Mappus (Ridgeville, SC), 2. James Beckett (Ridgeland, SC), 3. Scott Russell (Charlotte, NC), 4. Jason Stephens (Hardeeville, SC), 5. Robert Myers (Ridgeville, SC), 6. Gregg Mappus (Charleston, SC), 7. Kelly Scott (Cottageville, SC); DNS - Hubert Into (Ridgeland, SC).

Mini Stock Car Feature (20 Laps): 1. Johnny Brown (Bluffton, SC), 2. Steven Moore (St. George, SC), 3. David Carr, Jr. (Martinez, GA), 4. Billy Rhodus (Barnwell, SC), 5. James Groover (Bluffton, SC), 6. Doug Butler, (Hardeeville, SC), 7. Joe Duncan (Ludowici, GA), 8. John Carlen (N. Charleston, SC), 9. Bobby Duncan (Ludowici, GA), DNS - Randy Day (Beaufort, SC).

Road Warrior Feature #1: Counter-Clockwise Direction (8 Laps): 1. Peter Frank (Bluffton, SC), 2. Billy Tysinger (Hardeeville, SC), 3. Mike Figueroa Jr. (Hardeeville, SC), 4. Mike Figueroa Sr. (Hardeeville, SC), 5. Tim Padgett (Hardeeville, SC), 6. Rick Keefner (Hardeeville, SC), 7. Chelsey Carr (Augusta, GA).

Road Warrior Feature #2: Interstate Construction Race (6 Laps): 1. Tim Padgett (Hardeevile, SC), 2. Billy Tysinger (Hardeeville, SC), 3. Mike Figueroa Jr. (Hardeeville, SC), 4. Peter Frank (Bluffton, SC), 5. Chelsey Carr (Augusta, GA), 6. Rick Keefner (Hardeeville, SC), 7. Mike Figueroa Sr. (Hardeeville, SC).

Road Warrior Feature #3: "Hi / Low" Race (6 Laps): 1. Tim Padgett (Hardeevile, SC), 2. Peter Frank (Bluffton, SC), 3. Michael Figueroa Jr. (Hardeeville, SC), 4. Rick Keefner (Hardeeville, SC), 5. Mike Figueroa Sr. (Hardeeville, SC, 6. Chelsey Carr (Augusta, GA).

-hms-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series Stock car
Drivers David Carr , Scott Russell , Troy Martin , Andrew Smith , Chris Coker