Knoxville ToC results 2006-08-06

O'Reilly ASCoT Point Leader Wright Awarded Brodix TOC Victory KNOXVILLE, Iowa (August 6, 2006) -- Current O'Reilly American Sprint Car Series on Tour National point leader Gary Wright picked up his first Knoxville Raceway feature...

O'Reilly ASCoT Point Leader Wright Awarded Brodix TOC Victory

KNOXVILLE, Iowa (August 6, 2006) -- Current O'Reilly American Sprint Car Series on Tour National point leader Gary Wright picked up his first Knoxville Raceway feature victory since 1998 by winning Sunday night's Eighth Annual Brodix Tournament of Champions 30-lap feature win.

The two-time and defending ASCS National champion from Hooks, TX, led the opening six rounds of Sunday's feature and was awarded the feature win early Monday morning when apparent feature winner Chuck Swenson was disqualified due to the use of illegal heads.

Wright's victory aboard the Wesmar-powered Southwest Express/The Shop/Richwood Construction No. 9 Maxim gave the O'Reilly American Sprint Cars on Tour a sweep of the top two positions as Louisiana's Jason Johnson snared the runner-up slot with a lap 28 pass of Josh Higday, who held on for the show position.

Minnesota's Dustin Lindquist charged through the field from 19th to snare fourth, with polesitter Sam Hafertepe, Jr., representing the American Bank of Oklahoma ASCS Sooner Region rounding out the top five.

Utilizing a provisional starting position for the "A" Main, Northern Sprint Tour shoe Danny Horner charged from 28th to sixth, with the balance of the top ten including 22nd-starter Curt Michael (URC) , 15th-starter Kevin Welsh (URC), 16th-starter Joe Beaver (Knoxville) and ASCS top-ten shoe Tony Bruce, Jr., from 18th.

A pair of red flags interrupted the action, including Winged Outlaw Warriors point leader Randy Martin's tumble down the backstretch after two laps and Abe Sherwood's turn one flip on the seventh lap. There were no injuries.

The opening four heat races of the night for the 65-car field were topped by ASCS representatives, with Swenson, Wright, Hafertepe and ASCS Sprints on Dirt rep Dustin Daggett victorious. Jake Martens, a Rookie of the Year contender with the ASCS National Tour in 2005, won the fifth heat, with the final three heats won by Knoxville reps Jon Corbin and Nate Mosher along with Alberta Sprint Tour shoe Brandon Harkness.

Lindquist made a late move around Michael to win the First "B" Main, with Brecht wiring the field in the Second "B" Main. Anderson battled past Maier on the sixth circuit en route to winning the Third 15-lap "B" Main.

Twenty different sanctioning bodies throughout the nation and beyond took part in the Eight Annual Brodix Tournament of Champions.

Eighth Annual Brodix Tournament of Champions Results from Knoxville Raceway:

Heat Races -- Top 18 in Passing Points to "A" Main, balance to "B" Mains

First Heat (8 Laps): 1. X-Chuck Swenson (ASCS-NP), 2. 11-Tim Allison (NRA), 3. m20-Mike Brecht (NRA), 4. 41-Jason Johnson (ASCoT), 5. 15s-Nick Smith (ASCoT), 6. 29R-Travis Rilat (ASCoT), 7. 46-Jan Howard (ASCoT), 8. 51J-Ryan Jamison (SIA), 9. 19T-Matt Tiffany (USCS).

Second Heat (8 Laps): 1. 9x-Gary Wright (ASCoT), 2. 8L-Tom Lenz (KNOX), 3. 11x-Garry Lee Maier (NCRA), 4. 99-Curt Michael (URC), 5. 10-Jeff Mitrisin (KNOX), 6. 00m-Danny Martin, Jr. (USCS), 7. 11c-Roger Crockett (NST), 8. 14-Randy Martin (WOW).

Third Heat (8 Laps): 1. 15-Sam Hafertepe, Jr. (ASCS-Sooner), 2. 44J-Abe Sherwood (ASCoT), 3. 98-J.D. Johnson (NCRA), 4. 7a-Johnny Anderson (KNOX), 5. 57c-Chris Schmelzle (NST), 6. 1-Sean McClelland (ASCS-Sooner), 7. s1-Garry Chippindall (PASS), 8. 49-Josh Schneiderman (SIA).

Fourth Heat (8 Laps): 1. 85-Dustin Daggett (ASCS-SOD), 2. 2w-Kevin Welsh (URC), 3. 41k-Ray Allen Kulhanek (ASCS-Gulf South), 4. 75-Jesse Hockett (ASCoT), 5. 04-Frankie Heimbaugh (KNOX), 6. 01-Mike Trent (WOW), 7. 47x-Louie Carufel (ASCS-SOD), 8. 4-Tim Gee (AST).

Fifth Heat (8 Laps): 1. 1x-Jake Martens (NCRA), 2. 11m-Troy Meyer (KNOX), 3. 4L-Lee Grosz (ASCS-NP), 4. 53-Joe Beaver (KNOX), 5. 75h-Danny Horner (NST), 6. 20-Luke Cranston (NCRA), 7. 51-Lee Sowell (USCS-MS). 8. 97-Cory Seeling (NRA).

Sixth Heat (8 Laps): 1. 33-Jon Corbin (KNOX), 2. 24-Josh Higday (KNOX), 3. 5b-Rick Ideus (ASCS-MW), 4. 17J-Lance Yonge (ESS), 5. 1z-Jessica Zemken (ESS), 6. 51h-Dave Hall (KNOX), 7. 23F-Matthew Fox (WOW). DNS: 5-Eric Lutz (ASCS-NP).

Seventh Heat (8 Laps): 1. 22n-Nate Mosher (KNOX), 2. 56-Brook Weibley (URC), 3. 55L-Dustin Lindquist (KNOX), 4. 83-John Kearney (KNOX), 5. 00-Stacey Alexander (KNOX), 6. 88-Steven King (NCRA), 7. B4-Eric Baldaccini (ASCS-Sooner), 8. 17-Jimmy Martin III (URC).

Eighth Heat (8 Laps): 1. 29-Brandon Harkness (AST), 2. 18-Tony Bruce, Jr. (NCRA), 3. 91-Darren Stewart (ASCS-Mid-South), 4. 9-Rager Phillips (SIA), 5. 26-Gary Fast (ASCS-SOD), 6. 51b-Bryan Howland (ASCS-PSG), 7. 54-Brett Mather (KNOX), 8. 53x-Dave Anderson (SIA).

"B" Mains -- Top 2 From Each Advance to "A' Main

First "B" Feature (15 Laps): 1. 55L-Dustin Lindquist (KNOX), 2. 99-Curt Michael (URC), 3. 41k-Ray Allen Kulhanek (ASCS-Gulf South), 4. 9-Rager Phillips (SIA), 5. 17J-Lane Yonge (ESS), 6. 14-Randy Martin (WOW), 7. 75h-Danny Horner (NST), 8. 04-Frankie Heimbaugh (KNOX), 9. 97-Cory Seeling (NRA), 10. 47x-Louie Carufel (ASCS-SOD), 11. 00m-Danny Martin, Jr., (USCS), 12. b4-Eric Baldaccini (ASCS-Sooner), 13. 26-Gary Fast (ASCS-SOD), 14. 46-Jan Howard (ASCoT), 15. 20-Luke Cranston (NCRA). DNS: 5-Eric Lutz (ASCS-NP).

Second "B" Feature (15 Laps): 1. m20-Mike Brecht (NRA), 2. 98-J.D. Johnson (NCRA), 3. 83-John Kearney (KNOX), 4. 75-Jesse Hockett (ASCoT), 5. 4L-Lee Grosz (ASCS-NP), 6. 51-Lee Sowell (USCS-MS), 7. 1z-Jessica Zemken (ESS), 8. 57c-Chris Schmelzle (NST), 9. 49-Josh Schneiderman (SIA), 10. 19T-Matt Tiffany (USCS), 11. 54-Brett Mather (KNOX), 12. 17-Jimmy Martin III (URC), 13. 01-Mike Trent (WOW), 14. 11c-Roger Crockett (NST), 15. 15s-Nick Smith (ASCoT), 16. 51h-Dave Hall (KNOX).

Third "B" Feature (15 Laps): 1. 7a-Johnny Anderson (KNOX), 2. 11x-Garry Lee Maier (NCRA), 3. 91-Darren Stewart (ASCS-Mid-South), 4. 29R-Travis Rilat (ASCoT), 5. 10-Jeff Mitrisin (KNOX), 6. 5b-Rick Ideus (ASCS-MW), 7. 88-Steven King (NCRA), 8. 1-Sean McClelland (ASCS-Sooner), 9. 51J-Ryan Jamison (SIA), 10. 51b-Bryan Howland (ASCS-PSG), 11. s1-Garry Chippindall (PASS), 12. 23F-Matthew Fox (WOW), 13. 53x-Dave Anderson (SIA), 14. 00-Stacey Alexander (KNOX). DNS: 4-Tim Gee (AST).

Brodix Tournament of Champions "A" Main

"A" Feature (30 Laps): 1. 9x-Gary Wright (ASCoT), 2. 41-Jason Johnson (ASCoT), 3. 24-Josh Higday (KNOX), 4. 55L-Dustin Lindquist (KNOX), 5. 15-Sam Hafertepe, Jr. (ASCS-Sooner), 6. 75h-Danny Horner (NST), 7. 99-Curt Michael (URC), 8. 2w-Kevin Welsh (URC), 9. 53-Joe Beaver (KNOX), 10. 18-Tony Bruce, Jr. (NCRA), 11. 5b-Rick Ideus (ASCS-MW), 12. 29-Brandon Harkness (AST), 13. 85-Dustin Daggett (ASCS-SOD), 14. 98-J.D. Johnson (NCRA), 15. 8L-Tom Lenz (KNOX), 16. 1z-Jessica Zemken (ESS), 17. s1-Garry Chippindall (PASS), 18. 11-Tim Allison (NRA), 19. 11m-Troy Meyer (KNOX), 20. 1x-Jake Martens (NCRA), 21. 33-Jon Corbin (KNOX), 22. 22n-Nate Mosher (KNOX), 23. 7a-Johnny Anderson (KNOX), 24. 11x-Garry Lee Maier (NCRA), 25. 51b-Bryan Howland (ASCS-PSG), 26. 44J-Abe Sherwood (ASCoT), 27. m20-Mike Brecht (NRA), 28. 14-Randy Martin (WOW), 29. 56-Brook Weibley (URC). Disqualified: X-Chuck Swenson.

Lap Leaders: Gary Wright 1-6, Chuck Swenson 7-30.

Note: Provisional starting positions awarded to s1-Garry Chippindall (PASS), 1z-Jessica Zemken (ESS), 51b-Bryan Howland (ASCS-PSG), 75h-Danny Horner (NST), 5b-Rick Ideus (ASCS-MW), 14-Randy Martin (WOW).

-ascs-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series Sprint
Drivers Darren Stewart , Jeff Mitrisin , Travis Rilat , Jesse Hockett , Nick Smith , Matthew Fox , Roger Crockett , Ray Allen Kulhanek , Jason Johnson , Sean McClelland