Gumout: Central PA weekend results summary

<pre> Friday - April 27, 2001 WILLIAMS GROVE SPEEDWAY Mechanicsburg, PA World of Outlaw Gumout Series Season Opener Super Sprints: Feature (30 Laps) - 1. 77-Fred Rahmer ($5,000); 2. 88H-Lance Dewease ($3,000); 3. 69-Donnie Kreitz Jr.

<pre> Friday - April 27, 2001 WILLIAMS GROVE SPEEDWAY Mechanicsburg, PA World of Outlaw Gumout Series Season Opener

Super Sprints: Feature (30 Laps) - 1. 77-Fred Rahmer ($5,000); 2. 88H-Lance Dewease ($3,000); 3. 69-Donnie Kreitz Jr. ($2,000); 4. 7-Keith Kauffman ($1,800); 5. 17-Cris Eash ($1,600); 6. 1-Sean Michael ($1,400); 7. 53-Shawn Keen ($1,300); 8. 29-Dave Ely ($1,200); 9. 76-P.J. Chesson ($1,100); 10. 30-Darren Eash ($1,050); 11. 88-Todd Shaffer ($1,000); 12. 25-Todd Gracey ($800); 13. 7S-Jason Sides ($700); 14. 12-Greg Hodnett ($600); 15. 3-Daryn Pittman ($600); 16. 22M-Mark Smith ($500); 17. 8H-Johnny Herrera ($500); 18. 32-Brook Weibley ($500); 19. 52-Ron Lamey ($500); 20. 0-Rick Lafferty ($500); 21. 3B-Bob Bennett ($500)(Prov.); 22. 461-Curt Michael ($500); 23. 2S-Kyle Sauder ($500); 24. 22-James Chesson ($500); 25. 97-Phil Gressman ($500). No Time Lap Leaders - Sean Michael (1-2), Lance Dewease (3-16), Fred Rahmer (17-30) Heat Winners - Sean Michael, Kyle Sauder, Lance Dewease, Keith Kauffman Dash Winners - Sean Michael, Keith Kauffman B-Main Winner - Daryn Pittman Time Trials (fast time) - Curt Michael, 17.082 seconds

Friday - April 27, 2001 TRAIL-WAY SPEEDWAY Hanover, PA

250cc Micro-Sprints: Feature - 1. Joe Trone; 2. Shawn Seifert; 3. Frank Eichelberger; 4. Darrell Ginter; 5. Keith Woodson; 6. Andy Dehoff; 7. Jim Still; 8. Mike Bittinger; 9. Jeff Young; 10. Bo Gordon.

Thundercars: Feature - 1. Mark Shorb; 2. Jerry Bingaman; 3. Bobby Rudisill; 4. Butch Harvey; 5. Ron Shultz; 6. Marshall McMullen; 7. Mike Walls; 8. Craig Wagaman; 9. Duane Hahn; 10. Skip Messinger.

Street Stocks: Feature - 1. Joe Racine; 2. Doug King; 3. Mike Racine; 4. Sam Gallagher; 5. Len Yorty; 6. Danny Beard; 7. Bob Bare; 8. Gordon Swan; 9. Jason Neiderer; 10. Charles Brittain.

Friday - April 27, 2001 KNOXVILLE RACEWAY Knoxville, IA

Pennzoil World of Outlaw Series (Race 1 of 2) A-Feature (25 Laps) - 1. Craig Dollansky; 2. Paul McMahan; 3. Danny Lasoski; 4. Terry McCarl; 5. Tim Shaffer; 6. Mark Kinser; 7. Don Droud Jr.; 8. Joey Saldana; 9. Brad Furr; 10. Steve Kinser; 11. Randy Hannagan; 12. Jason Meyers; 13. Brooke Tatnell; 14. Jeff Shepard; 15. Jac Haudenschild; 16. Larry Pinegar II; 17. Donny Schatz; 18. Manny Rockhold; 19. Skip Jackson; 20. Randy Anderson; 21. John VanDenBerg; 22. Calvin Landis; 23. Danny Wood; 24. Brent Antill; 25. Andy Hillenburg. Lap Leaders - Craig Dollansky (1-25) Heat Winners - Craig Dollansky, Tim Shaffer, Skip Jackson, Paul McMahan Dash Winner - Paul McMahan C-Feature Winner - John Lambertz B-Feature Winner - Jeff Shepard Time Trials (fast time) - Steve Kinser, 15.155 seconds

Friday - Appril 27, 2001 COCHRAN SPEEDWAY Cochran, GA

UDTRA Pro DirtCar Series Feature (50 Laps) - 1. Wendell Wallace ($10,050); 2. Randle Chupp; 3. Rick Eckert; 4. Scott Bloomquist; 5. Earl Pearson Jr.; 6. Steve Francis; 7. Jimmy Mars; 8. Randy Korte; 9. Dan Schlieper; 10. Dale McDowell; 11. Jody Summerville; 12. Freddy Smith; 13. Ray Cook; 14. Clint Smith; 15. Bill Godowns Jr.; 16. Dennis McDaniel; 17. Jason Fitzgerald; 18. Joe Izzo; 19. Bill Reed; 20. Billy Moyer; 21. Marshall Green; 22. Wade Knowles; 23. Lonnie Roberts; 24. Terry English Lap Leaders - Wendell Wallace (1-50) Heat Winners - Wendell Wallace, Randle Chupp, Scott Bloomquist Consolation Winner - Bill Godowns Time Trials (fast time) - Rick Eckert, 15.918 seconds

Saturday - April 28, 2001 LINCOLN SPEEDWAY Abbottstown, PA

Super Sprints: Feature (25 Laps) - 1. 77-Fred Rahmer; 2. 66-Steve Siegel; 3. 6W-Josh Wells; 4. 17-Cris Eash; 5. 30-Darren Eash; 6. 55S-Billy Sims; 7. 65-Johnny Mackison Jr.; 8. 07-Cliff Brian; 9. 17N-Niki Young; 10. 10N-Chris Knopp; 11. 81-Bob Beidleman; 12. 15-Jay Reichert (DNF); 13. 15P-Pierron Reasner (DNF); 14. 85-Mike Dillman (DNF); 15. 43-Larry Shive (DNF); 16. 7K-Dan Shetler (DNF); 17. 3-Michael Markey (DNF); 18. X-Bobby Weaver (DNF); 19. 94-Glenndon Forsythe (DNF). Time - 6:46.24 Lap Leaders - Billy Sims (1-5), Josh Wells (6-17), Fred Rahmer (18-25) Heat Winners - Darren Eash, Cliff Brian 2:21.03

358 Sprints: Feature (20 laps) - 1. 88X-Doug Esh; 2. 56V-Tim Hershey; 3. 4B-Jake Raudabaugh; 4. 11C-Cory Haas; 5. 4-Eric Stambaugh; 6. 11S-Duaine Smith; 7. 87-Alan Krimes; 8. 22J-Joe Ilg; 9. 88-Scott Ausherman; 10. 55E-Brian Eichelberger; 11. 66H-Dale Hammaker; 12. 3J-Judd Shepard; 13. 31D-Kevin Drury; 14. 18-Brian Marriott; 15. 80R-Dan Richcreek; 16. 1K-Mike Miller (DNF); 17. 8-Glenndon Forsythe (DNF); 18. 21-Adrian Shaffer (DNF); 19. 00-Gary Gollub (DNF); 20. 7C-Chad Trout (DNF); 21. 14-Will Urkuski (DNF); 22. 30B-Jimmy Layton (DNF); 23. 8D-Billy Dietrich (DNF); 24. 17M-Michael Creaghan (DNF). No Time Lap Leaders - Doug Esh (1-4), Tim Hershey (5), Doug Esh (6-20) Heat Winners - Billy Dietrich, Tim Hershey, Scott Ausherman Consolation Winner - Brian Marriott

Thundercars: Feature (20 Laps) -1. X-Bernie Beard; 2. 10-Steve Clabaugh; 3. 95A-Allan Cullum; 4. 5-Bobby Beard; 5. 31-Ron Shultz; 6. 95-Fred Cullum; 7. 4-Greg Feltch; 8. 7-Craig Wagaman; 9. 1-Neil Smith; 10. 78-Ron Farrar (DNF); 11. 8R-Nat Tuckey (DNF); 12. 3R-Bobby Rudisill (DNF); 13. 21A-Mike Ziegler Jr. (DNF); 14. 11R-Jim Rost (DNF); 15. 56-Duane Hahn (DNF); 16. 2-Jeremy Brown (DNF); 17. 4PJ-Pat McClane (DNF); 18. 61-Mike Ciezobka (DNF); 19. 8-Gary Potts (DNF); 20. 21-Jerry Bingaman (DNF); 21. 38-Roy Warehime Jr. (DNF); 22. 34-Gregg Messersmith (DNF); 23. 12M-Jake Markey (DNF)(1st Alt.); 24. 3-Duane Watson (DNF); DNS - 30-Bryan Wagaman. No Time Lap Leaders - Craig Wagaman (1-14), Bernie Beard (15-20) Heat Winners - Roy Warehime, Craig Wagaman, Mike Ziegler Jr. Consolation Winner - Jerry Bingaman

Saturday - April 28, 2001 PORT ROYAL SPEEDWAY Port Royal, PA

World of Outlaws Gumout Series Super Sprints: Feature (30 Laps) - 1. Lance Dewease ($5,000), 2. Keith Kauffman; 3. Todd Shaffer; 4. Todd Hestor; 5. Todd Gracey; 6. Mike Goodman; 7. Greg Hodnett; 8. Len Thompson; 9. Shawn Keen; 10. James Chesson; 11. Johnny Herrera; 12. Jason Sides; 13. Dave Ely; 14. Phil Gressman; 15. Daryn Pittman; 16. Lance Yonge; 17. Bob Bennett; 18. Mike Walter; 19. Brook Weibley; 20. Kyle Sauder; 21. P.J. Chesson; 22. Lynton Jeffery; 23. George Kulp; 24. Brian Carlson; 25. Alan Cole; 26. Mike Woodring; 27. Ron Laney. Lap Leaders - Keith Kauffman (1-4), Lance Dewease (5-30) Heat Winners - Todd Shaffer, Todd Gracey, Lance Dewease, Bob Bennett B-Main Winner - Shawn Keen Dash Winners - Lance Dewease, Keith Kauffman Time Trials (fast time) - Greg Hodnett, 16.141 seconds

Pro Stocks: Feature (12 Laps) - 1. Gary Beward; 2. Jason Schmidt; 3. Glenn Miller; 4. Jim Palm; 5. Tim Krape; 6. Corey Kepner; 7. Peanut Heintzelman; 8. Donnie Hughes; 9. Scott Bargo; 10. Mark Aucker; 11. Mitch Miller; 12. Alex Frey; 13. Scott Dorman; 14. John Walborn; 15. Tracker. Lap Leaders - Tim Krape (1-8), Jason Schmidt (9), Gary Beward (10-12)

Saturday - April 28, 2001 SELINSGROVE SPEEDWAY Selinsgrove, PA

358 Sprints: Feature (25 Laps) - 1. TJ Stutts ($1,000); 2. Chad Layton; 3. Jim Nace; 4. Tom Fraschetta; 5. Brian Buckwalter; 6. Jamie Schwartz; 7. Nate Snyder; 8. Denny Gross; 9. Joe Whitcomb; 10. Scott Kerschner; 11. Tim Seiler; 12. James Layton; 13. Tracy Templin; 14. Charlie Andersen; 15. Jon Keller; 16. Troy Long; 17. Buzz Wilson; 18. Rusty Pressley; DNS - Daryl Stimeling, Babe Mader, Todd Reed. Lap Leaders - Tim Seiler (1-2), Brian Buckwalter (3-17), T.J. Stutts (18-25) Heat Winners - Jim Nace, Jamie Schwartz

Late Models: Feature (20 Laps) - 1. Jeff Rine; 2. Billy Marvin; 3. Dan Stone; 4. Jere Wierman; 5. Brian Cochran; 6. Kenny Dickson; 7. Tim Wilson; 8. Jimmy Adams; 9. Steve Earnest; 10. Robbie Smith; 11. Rick Neff; 12. Don Zechman; 13. Eric Hons; 14. Jeff Bryner; 15. Jeremy Stone; 16. Travis Dillman; 17. Tim Gray; 18. Steve Campbell; 19. Donnie Schick; 20. Bobby Croop; 21. Pen Kester; 22. Glen Heddings; 23. Dale Kerstetter; DNS - Billy Wampler. Lap Leaders - Billy Marvin (1-2), Jeff Rine (3-20) Heat Winners - Dale Kerstetter, Dan Stone, Travis Dillman

Pro Stocks: Feature (12 Laps) - 1. Matt Drum; 2. Donnie Murphy; 3. Dave Brouse; 4. Will Mitch; 5. Dave Brouse Jr.; 6. Mark Benson; 7. Gary Kerstetter; 8. Greg Brouse; 9. Jake Buck; 10. Mike Keller; DISQUALIFIED - Kyle Bachman, Gerald Kratzer, Troy Miller. Heat Winners - Gary Kerstetter, Matt Drum

Saturday - Appril 28, 2001 SILVER SPRING SPEEDWAY Mechanicsburg, PA

Super Sportsman: Feature (25 Laps) - 1. Frankie Herr; 2. Carmen Perigo Jr.; 3. Danny Hager; 4. Don Beaver Jr.; 5. Pat Cannon; 6. J.R. Fry; 7. Russ Mitten; 8. Billy Schoffstall; 9. Kirby Sites; 10. Bobby Hockenberry; 11. Chris Reed; 12. Keith Prutzman; 13. Tim Wike; 14. Denny Willey; 15. Rodney Adams; 16. Paul Troutman; 17. Chad Jumper; 18. Dave Berkheimer; 19. Kevin Migus; 20. Joe Reneker; 21. John Stoner; 22. Rich Eichelberger; 23. Jerry Wolfe; 24. Rusty Rupp; 25. Tom Haxall; 26. Bob Howard. Lap Leaders - Chris Reed (1), Joe Reneker (2-24), Frankie Herr (25) Heat Winners - Frankie Herr, Carmen Perigo Jr., Rich Eichelberger, Tom Haxall, Keith Prutzman Consolation Winners - Dave Berkheimer, Kevin Migus

Limited Late Models: Feature (20 Laps) - 1. Jason Covert; 2. Scott McCann; 3. Scott Richwine; 4. Carl Billet; 5. Chris Reed; 6. Rick Kaylor; 7. Bud Witmer; 8. Kory Sites; 9. Mark Billet; 10. Carl Graves; 11. Ty Shatzer; 12. Randy Croop; 13. Dave Sokoloski; 14. Gene Wrightstone; 15. Jake Lettich; 16. Don Whitman; 17. Pat Beard; 18. Ed Jones; 19. Harold Beinhower; 20. Bud Barton; 21. Kirk Ryan; 22. Roger Myers; 23. Charlie Kope; 24. John Rudy. Lap Leaders - Chris Byers (1-4), Scott McCann (5-16), Jason Covert (17), Scott McCann (18-19), Jason Covert (20) Heat Winners - Carl Billet, Jason Covert, Randy Croop, Scott McCann Consolation Winner - Ed Jones

Street Stocks: Feature (20 Laps) - 1. Scott Dellinger; 2. Tim Fedder; 3. Bob Dellinger; 4. Gerry Stutting Jr.; 5. Craig Morgan; 6. Bryan Allan; 7. Gene Wrightstone; 8. Dene Light; 9. Roger Leaman; 10. Joe Whitely; 11. Greg Foster; 12. Stan Wanner; 13. Robert Scott Jr.; 14. Randy Askey; 15. Doug Hoffman; 16. John White; 17. Nick Loranzo; 18. Scott Thunberg; 19. Brian Shepps; 20. Ronnie Rhoads; 21. Butch Kennedy; 22. Ray Strubhar; 23. George Eash; 24. Randy Kissinger (DNS). Lap Leaders - Craig Morgan (1-3), Tim Fedder (4-13), Scott Dellinger (14-15), Tim Fedder (16-19), Scott Dellinger (20) Heat Winners - Craig Morgan, Brian Allen, Scott Dellinger, Joe Whitely Consolation Winners - John White, George Eash

Saturday - April 28, 2001 HAGERSTOWN SPEEDWAY Hagerstown, MD 20TH ANNUAL STANLEY SCHETROMPF MEMORIAL

Feature (50 Laps) - 1. Davey Johnson ($6,000); 2. Brian Birkhofer; 3. Mike Balzano; 4. Mike Johnson; 5. Chub Frank; 6. Gary Stuhler; 7. Jeremy Miller; 8. Todd Andrews; 9. R.J. Conley; 10. Matt Miller; 11. Rick Aukland; 12. Donnie Moran; 13. John Mason; 14. Roy Deese Jr.; 15. Brent Smith; 16. Rod Conley; 17. Jackie Boggs; 18. Steve Shaver; 19. Jim Bernheisel; 20. Doug Burkholder; 21. Dennis Erb Jr.; 22. Rodney Franklin; 23. Charlie Schaffer; 24. Richard Irwin; 25. Andy Anderson; 26. Nathan Durboraw. Lap Leaders - Jackie Boggs (1-9), Brian Birkhofer (10-31), Davey Johnson (32), Brian Birkhofer (33), Davey Johnson (34-50) Heat Winners - Davey Johnson, Todd Andrews, Mike Balzano, Chub Frank B-Main Winner - Doug Burkholder, Devin Fries Dash Winner - Jackie Boggs Time Trials (fast time) - Rodney Franklin 18.829 seconds

Late Model Sportsman: Feature (20 Laps) - 1. Marvin Winters; 2. Richard Walls; 3. Barry Miller; 4. Wayne Walls Jr.; 5. Robert Friese; 6. Mike Waqlls; 7. Racihard Clipp; 8. Robert Weaver; 9. Daryl Kendall; 10. Scott Palmer; DNS - Ryan Conley; Dave Neff; Dave Rice Jr.. Lap Leaders - Richard Walls (1-4), Marvin Winters (5-20) Heat Winners - Marvin Winters, Scott Palmer

Pure Stocks: Feature (15 Laps) - 1. Mike Warrenfeltz; 2. Brian Miller; 3. Hans Stamberg; 4. Steve Lowery; 5. Bruce Leibowitz; 6. Denny Saunders; 7. Jeff Bennett; 8. Ronnie Dennis; 9. Mark Vegh; 10. Kim Ramer; 11. Steve Kent Jr.; 12. Steve Long; 13. Gregory Moats; 14. Glenn Holder; 15. James Andrews; 16. Harold Prince; 17. Frank Dibella; 18. Kevin Shade; 19. Eugene Conlee; 20. Brian Pearrell; 21. Keith Reed; 22. Jeff Johnson; 23. Kenny Dillon; 24. Sam Kaiser; 25. Greg Hockensmith. Lap Leaders - Jeff Johnson (1), Brian Miller (2-3), Mike Warrenfeltz (4-15) Heat Winners - Jeff Johnson, Ronnie Dennis, Mike Warrenfeltz

4-Cylinder Pure Stocks: Feature (10 Laps) - 1. Josh Angle; 2. Marcus VanMeter; 3. Ronnie Garlock; 4. Eric Mellott; 5. Ashley Gordon; 6. Glenn Gipe; 7. Mike Kershner; 8. Troy Horner; 9. Roy Ridenhour; 10. Bobby Jones; 11. Larry Baker. Lap Leaders - Marcus VanMeter (1-4), Josh Angle (5-10)

Saturday - April 28, 2001 TRAIL-WAY SPEEDWAY Hanover, PA

600cc Micro-Sprints: Feature - 1. Lucas Wolfe; 2. Brent Lawyer; 3. Jerry Wells; 4. Dusty Heistand; 5. Randy Reid; 6. Tim Dietz; 7. Ryan Greth; 8. Chris Murganti; 9. Nathan Hauck; 10. Brian Shaffer.

4-Cylinder Lightning Cars: Feature - 1. Eric Hollenbach; 2. Ed Hollenbach; 3. Jennifer Lesner; 4. Dale Kreiser; 5. Wes Irwin; 6. Terry Miller; 7. Jason Laman; 8. Kevin Morgan; 9. Richard Miller; 10. John Stoll Jr.

Figure 8 (112'' & Over): Feature - 1. Cory Waltmeyer; 2. Dean Davis; 3. Richard Wolfe; 4. Wes Kellison; 5. Rick Weaver; 6. Phil Davis; 7. Milton Broseker III; 8. Darrin Rorrer; 9. Mark Bower; 10. Carl Davis Jr..

Figure 8 (111" & Under): Feature - 1. Carl Davis; 2. David Topper Jr.; 3. Randy Crunkilton; 4. C J Gallagher; 5. Wade Pittman; 6. Tom Caravello; 7. Bill Haney; 8. Dennis Harrison; 9. Randall Shifflett; 10. Justin Mong.

Figure 8 (Powder Puff): Feature - 1. Brenda Brown; 2. Barbara Neiderer; 3. Margaret Nelka.

Saturday - April 28, 2001 KNOXVILLE RACEWAY Knoxville, IA

Pennzoil World of Outlaws (Day 2 of 2) A-Feature (30 Laps) - 1. Danny Lasoski; 2. Craig Dollansky; 3. Steve Kinser; 4. Mark Kinser; 5. Andy Hillenburg; 6. Jeff Shepard; 7. Danny Wood; 8. Randy Hannagan; 9. Joey Saldana; 10. Paul McMahan; 11. Dale Blaney; 12. Stevie Smith; 13. Terry McCarl; 14. Jason Meyers; 15. Jac Haudenschild; 16. Donny Schatz; 17. Tim Shaffer; 18. Don Droud Jr.; 19. Brad Furr; 20. Skip Jackson; 21. Manny Rockhold; 22. Larry Pinegar II; 23. Ricky Logan; 24. Brian Paulus. Lap Leaders - Craig Dollansky (1-4), Danny Lasoski (5-30) Heat Winners - Joey Saldana, Mark Kinser, Steve Kinser, Stevie Smith Dash Winner - Craig Dollansky C-Feature Winner - Jaymie Moyle B-Feature Winner - Don Droud Jr. Time Trials (fast time) - Joey Saldana, 15.080 seconds Pennzoil World of Outlaws Point Standings - 1. Danny Lasoski, 2139; 2. Mark Kinser, 2138; 3. Craig Dollansky, 2092; 4. Steve Kinser, 2057; 5. Andy Hillenburg, 1999; 6. Joey Saldana, 1996; 7. Brad Furr, 1970; 8. Jeff Shepard, 1941; 9. Stevie Smith, 1934; 10. Danny Wood, 1924; 11. Paul Mcmahan, 1911; 12. Donny Schatz, 1897; 13. Todd Shaffer, 1874; 14. Randy Hannagan, 1873; 15. Jac Haudenschild, 1857; 16. Jason Meyers, 1815; 17. Dale Blaney, 1812; 18. Brooke Tatnell, 1798; 19. Brian Paulus, 1390; 20. Daryn Pittman, 1265.

Saturday - April 28, 2001 FREMONT SPEEDWAY Fremont OH

All Star Circuit of Champions A-Main (40 Laps) - 1. Chad Kemenah; 2. Byron Reed; 3. Greg Wilson; 4. Danny Smith; 5. Jerrod Hull; 6. Rodney Duncan; 7. Kelly Kinser; 8. Kenny Jacobs; 9. Mark Keegan; 10. Jason Johnson; 11. Travis Rilat; 12. Mike Wagner; 13. Ed Lynch Jr.; 14. John Ivy; 15. Dean Jacobs; 16. Kevin Huntley; 17. Rob Chaney; 18. Brian Ellenberger; 19. Mike Lutz; 20. Todd Heller; 21. Alvin Roepke; 22. Paul Weaver; 23. Lee Jacobs; 24. Jim Dayton. Lap Leaders - Greg Wilson (1-25), Chad Kemenah (26-40) Heat Winners - Mike Wagner, Ed Lynch Jr., Kenny Jacobs, Todd Heller Dash Winner - Dean Jacobs C-Main Winner - Bob Lime B-Main Winner - Kelly Kinser Time Trials (fast time) - Dean Jacobs, 12.562 seconds (New Track Record) All Star Sprint Points - 1. Chad Kemenah, 435 points; 2. Rodney Duncan, 404; 3. Danny Smith, 397; 4. Travis Rilat, 385; 5. Greg Wilson, 382; 6. Kenny Jacobs, 370; 7. Jason Johnson, 360; 8. Jerrod Hull, 357; 9. Mike Wagner, 335; 10. Dean Jacobs, 327.

Saturday - April 28, 2001 CHEROKEE SPEEDWAY Gaffney, SC

UDTRA Pro DirtCar Series Feature (50 Laps) - 1. Scott Bloomquist ($10,950); 2. Rick Eckert; 3. Ronnie Johnson; 4. Dan Schlieper; 5. Dale McDowell; 6. Jimmy Mars; 7. Steve Francis; 8. Ray Cook; 9. Ricky Weeks; 10. Chris Madden; 11. Dennis Franklin; 12. Mike Gault; 13. Billy Moyer; 14. Petey Ivey; 15. Freddy Smith; 16. Tim Headen; 17. Winky McGee; 18. Joe Izzo; 19. Mike Duvall; 20. Randle Chupp; 21. Randy Korte; 22. Terry English; 23. Wendell Wallace; 24. Billy Hicks. Lap Leaders - Mike Duvall (1-27), Rick Eckert (28-47), Scott Bloomquist (48-50) Heat Winners - Rick Eckert, Mike Duvall, Ray Cook Consolation Winner - Tim Headen Time Trials (fast time) - Rick Eckert, 19.294 seconds UDTRA Point Standings - 1. Rick Eckert, 1865 points; 2. Steve Francis, 1798; 3. Billy Moyer, 1595; 4. Dan Schlieper, 1558; 5. Scott Bloomquist, 1522; 6. Wendell Wallace, 1500; 6. Jimmy Mars, 1500; 8. Dale McDowell, 1427; 9. Ray Cook, 1424; 10. Terry English, 1398; 11. Freddy Smith, 1394; 12. Chub Frank, 1319; 13. Joe Izzo, 1260; 14. Randy Korte, 1224; 15. Shannon Babb, 1148; 16. Steve Shaver, 1117; 17. Earl Pearson Jr., 1080; 18. Randle Chupp, 1039; 19. Marshall Green, 1015; 20. Davey Johnson, 943.

-DR

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series Sprint , Stock car , World of Outlaws
Drivers Andy Hillenburg , Tim Shaffer , Brad Furr , Mark Kinser , Scott Bloomquist , Freddy Smith , Donnie Moran , Rick Eckert , Jimmy Mars , Brian Birkhofer , Danny Lasoski , Donny Schatz , Steve Kinser , Robert Scott , James Chesson , Robert Weaver , Mike Miller , Chris Bye , Scott Palmer , Craig Dollansky , Mike Johnson , Kenny Jacobs , Brian Carlson , Brian Paulus , Brooke Tatnell , Daryn Pittman , Dean Jacobs , Jason Meyers , Jason Sides , Joey Saldana , Paul McMahan , Randy Hannagan , Travis Rilat , P.J. Chesson , Lucas Wolf , Terry Miller , Greg Wil , Steve Kent Jr. , Steve Francis , Richard Mille , Jac Haudenschild , Johnny Herrera , Chad Kemenah , Joe White , Ed Jones , Jason Johnson , Tim Gray , Neil Smith