AARC Atlanta official results group one

<pre> Provisional Race Results Group 1 ITT, ITD, SPEC 7, SPU, SM Atlanta Region ARRC and IT Enduros 00-RS-181-S Road Atlanta Nov. 10-12, 2000 ...

<pre> Provisional Race Results Group 1 ITT, ITD, SPEC 7, SPU, SM Atlanta Region ARRC and IT Enduros 00-RS-181-S Road Atlanta Nov. 10-12, 2000 2.54 Miles Starting time: 9:48 AM EST 22 Starters 18 Finishers Margin of victory: 1.875 Sec.

  OA  CP Class Car Region Driver              Hometown        Car Desc.          Member#  Best Lap   Speed   Laps
   1   1 SM     32 22     KEN PAYSON          WORCESTER MA    90 MAZDA MIATA     24928    1:48.678   84.138   20
   2   2 SM     45 22     WILLIAM CASSON      RINDGE NH       90 MAZDA specmiata 127574   1:49.009   83.882   20
   3   3 SM     47 41     KAL CRAWFORD        COPPELL, TX     MAZDA MIATA 1990   264042   1:48.509*  84.269   20
   4   4 SM      7 66     JIM DANIELS         GERMANTOWN TN   91 MAZDA MIATA     170867   1:49.040   83.859   20
   5   5 SM     10 98     KARL ZIMMERMANN     AUSTIN TX       90 MAZDA MIATA     279096   1:49.131   83.789   20
   6   1 SM     48 41     JASON HART          DALLAS, TX      MAZDA MIATA        288027   1:49.040   83.859   20
   7   6 SM     46 41     JIM MACKAY          SOUTHLAKE TX    91 MAZDA MIATA     271901   1:50.199   82.977   20
   8   7 SM     76 41     SHANNON T McMASTERS RICHARDSON TX   90 MAZDA MIATA     192474   1:50.845   82.493   20
   9   1 ITT    29 03     BOB MacISAAC        DULUTH GA       93 NISSAN          168904   1:51.652   81.897   20
  10   1 SPEC7  82 42     SHAWN DEWEY         DOVER DE        81 MAZDA RX-7      250387   1:51.705*  81.858   20
  11   8 SM     41 23     SERGE LENTZ         CIRCLEVILLE NY  90 MAZDA MIATA     279176   1:51.191   82.236   20
  12   9 SM     57 83     FRANK NOLFI         PORT ORANGE FL  90 MAZDA MIATA     189805   1:52.255   81.457   20
  13  10 SM     17 66     MIKE WIGGINS        COLLIERVILLE TN MAZDA MIATA        144513   1:54.088   80.148   20
  14   2 ITT    64 03     KEN COTTRELL        SNELLVILLE GA   89 NISSAN PICKUP   136326   1:53.385   80.645   20
  15   2 SPEC7  80 20     JEFF CASHMORE       NEW BERLIN WI   83 MAZDA RX-7      254211   1:54.348   79.966   19
  16   3 ITT    21 03     PAUL BREWER         AUGUSTA GA      NISSAN PICKUP      268717   1:55.505   79.165   19
  17  11 SM     13 41     MAC SPIKES          FT WORTH TX     90 MAZDA MIATA     276278   1:55.330   79.285   19
  18   1 ITD    16 10     TIM DERONNE         SOUTHFIELD, MI  FORD FESTIVA       247642   2:00.869   75.652   18
DNF      SM     61 41     MERV STAUFFER       GRANBURY TX     96 MAZDA MIATA     208822   1:51.510   82.001    8 NR
DNF      ITD    72 03     JAMES WILEY         DECATUR GA      72 MG MIDGET       275685   5:24.016   28.220    6 NR
DNF      SPU     1 01     MICKEY HARDY        PELHAM AL       MONTE CARLO        265036   1:54.494   79.864    6 NR
DNF      ITT    75 Atl    FLETCHER WILLIAMS   LILBURN GA      NISSAN 240SX       19520    7:50.736   19.424    5 NR
DNS      SPU    68 03     R. J. SIMPSON       CUMMING GA      INFINITI G20       283741
DNS      ITT    30 03     DAVID TATUM         COMMERCE GA     ISUZU PICKUP       97118
  
                                         Class and Race Summary             * = new lap record
Over all Leaders:002 Lap 1 /  32 Lap 2 - 20
  
Class Car Laps   Total time  Speed    Margin  Race dist.   Car     Best Lap     Speed     
SM     32  20     37:48.450  80.618    1.875     50.8  
ITT    29  20     38:49.429  78.508   38.771     50.8  
SPEC7  82  20     38:51.102  78.452    1 Lap     50.8  
ITD    16  18     38:01.548  72.140   12 Laps    45.72 
SPU                                                         1     1:54.494     79.864 Lap 5
  
    TIMED ELECTRONICALLY WITH THE CHRONOMIX CC737 - Software by RJK Systems

-ARRC-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series SCCA
Teams HART