Hardeeville Race results 2002-10-05

Hardeeville Motor Speedway Race Results from Saturday, October 5, 2002 O.C. Welch Ford-Lincoln-Mercury Late Models (50 Laps): 1. Shane Jenkins (Statesboro, GA), 2. Skeeter Godbee (Pembroke, GA), 3. Tom Haidon (Hilton Head, SC), 4. Corey Fletcher...

Hardeeville Motor Speedway Race Results from Saturday, October 5, 2002

O.C. Welch Ford-Lincoln-Mercury Late Models (50 Laps): 1. Shane Jenkins (Statesboro, GA), 2. Skeeter Godbee (Pembroke, GA), 3. Tom Haidon (Hilton Head, SC), 4. Corey Fletcher (Bloomingdale, GA), 5. Randy Cook (Guyton, GA), 6. Tommy Porter, Jr. (Savannah, GA), 7. Corey Hendrix (Statesboro, GA), 8. Garret Shurling (Ellabell, GA), 9. Dusty Garrus (Ridgeville, SC), 10. Mark Terry (Rincon, GA), 11. Ellis Huggins (Pembrok, GA), 12. Mikie Stafford (Ellabell, GA), 13. Mickey Carter (Savannah, GA), 14. Andrew Blaske (Beaufort, SC), 15. Walter Reardon (Savannah, GA), 16. Rick Hunter (Savannah, GA); Fastest Qualifier - Tom Haidon (15.057 seconds).

Legends Cars A-Main Feature (30 Laps): 1. Johnathan Haidon (Hilton Head, SC), 2. Clay Hair (Mt. Pleasant, NC), 3. Billy Tysinger (Hardeeville, SC), 4. Jimmy Lang (Bluffton, SC), 5. Andrew Smith (Pooler, GA), 6. Darren Gordon (Hilton Head, SC), 7. Trey Carr (Evans, GA), 8. Jason Colson (Rincon, GA), 9. Billy Schilling (Hilton Head, SC), 10. Mike Wirth (Charlotte, NC), 11.Heywood Barton, Jr. (Guyton, GA), 12. Johnny Gnann, Jr. (Springfield, GA), 13. Tad Segars (Hilton Head, SC), 14. Zach Tysinger (Hardeeville, SC), 15. Steve Johnson (Hampton, SC), 16. John Chapman (Charlotte, NC), 17. Ronnie Whitlock (Suwanne, GA), 18. Lance Brunson (Hampton, SC), 19. Peter Bogart (Bluffton, SC), DNS Scott Brunson (Hampton, SC); Fastest Qualifier Clay Hair (16.511 seconds).

Legends Cars B-Main Feature (15 Laps): 1. Johnson, 2. Gnann, 3. Schilling, 4. Segars, 5. Barton, 6. Whitlock, 7. Chapman, 8. Brunson, 9. Bogart.

Xtreme Stock Car Feature (20 Laps): 1. Don Dean (Sheldon, SC), 2. Tim Dascher (Bluffton, SC), 3. Bob Gossett (Hilton Head, SC), 4. Rob Dean (Brunswick, GA), 5. Joe Wright (Summerville, SC), 6. David Taschner (Summerville, SC), 7. Jimmy Bowick (Moncks Corner, SC).

Mini Stock Car Feature (20 Laps): 1. Johnny Brown (Bluffton, SC), 2. Steven Moore, (St. George, SC), 3. Bobby Duncan (Ludowici, SC), 4. David Carr, Jr. (Martinez, GA), 5. Doug Butler (Hardeeville, SC), 6. James Groover (Bluffton, SC), 7. Randy Day (Beaufort, SC).

Coastal Medical Associates Street Stocks (20 Laps): 1. Billy Gorman (Hollywood, SC), 2. James Beckett (Ridgeland, SC), 3. Fred Alexander (Ridgeville, SC), 4. Glenn Mappus (Ridgeville, SC). 5. Walter Myers (Ridgeville, SC), 6. Robert Myers (Ridgeville, SC), 7. Scott Russell (Charlotte, NC), 8. Gregg Mappus (Ridgeville, SC)

Road Warrior Feature #1: Counter-Clockwise Direction (8 Laps): 1. Peter Frank (Bluffton, SC), 2. Kyle Padgett (Hardeeville, SC), 3. Brian Horne (Greenwood, MS), 4. Timmy Padgett, (Hardeeville, SC)

Road Warrior Feature #2: Second Over Line Race (8 Laps): 1. T. Padgett, 2. Horne, 3. Frank, 4. K. Padgett.

-hms-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car
Drivers Scott Russell , Andrew Smith , Steve Johnson , Peter Bo