Cajon Speedway results 2002-04-27

Results of NASCAR Weekly Racing Series Presented by Dodge Cajon Speedway - April 27, 2002 LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - Danny Gay, Lakeside; Time - :16.447. 1st Heat (8 laps) - 1. Rick Chavez, Lakeside; 2. Bob Wickey, Spring Valley; 3....

Results of NASCAR Weekly Racing Series Presented by Dodge
Cajon Speedway - April 27, 2002

LATE MODEL SPORTSMAN
Fast Time - Danny Gay, Lakeside; Time - :16.447.

1st Heat (8 laps) - 1. Rick Chavez, Lakeside; 2. Bob Wickey, Spring Valley; 3. David Arzola, San Diego; Time - 2:18.31.

2nd Heat (8 laps) - 1. John Manke, Ramona; 2. Jeff Wright, San Diego; 3. Danny Gay, Lakeside; Time - 2:16.56.

Main (40 laps) - 1. Jeff Wright, San Diego; 2. Danny Gay, Lakeside; 3. John Manke, Ramona; 4. Claude Bell, El Cajon; 5. Jeff Seifert, Jamul; 6. Mike Mendenhall, Santee; 7. Michael Peace, El Cajon; 8. Dee Cable, Santee; 9. Jack Lee, Vista; 10. David Arzola, San Diego; 11. Bob Wickey, Spring Valley; 12. Rick Chavez, Lakeside; 13. Bill Parenteau Jr., Santee; Time - 22:40.90.

STREET STOCK
Fast Time - Rich Green Jr., El Cajon; Time - :17.748.

1st Heat (8 laps) - 1. Ivan Harrison, Santee; 2. Matt Arnold, San Diego; 3. Todd Phelps, El Cajon; Time - 2:26.93.

2nd Heat (8 laps) - 1. Eric Seene, Santee; 2. Brian Collins, Oceanside; 3. Richard Hinze, Lakeside; Time - 2:25.62.

Main (25 laps) - 1. Rich Green Jr., El Cajon; 2. Richard Hinze, Lakeside; 3. Neil Rodvold, Lakeside; 4. Brian Collins, Oceanside; 5. Eric Seene, Santee; 6. Eric Ferguson, El Cajon; 7. Scott Moses, Chula Vista; 8. Dave Arce, Santee; 9. Rob Freeman, Santee; 10. Kenny Hall, Lakeside; 11. Josh Green, San Diego; 12. Keith Donahou, San Diego; 13. Scott Dailey, Leucadia; 14. Todd Phelps, El Cajon; 15. Ivan Harrison, Santee; 16. Matt Arnold, San Diego; Time - 28:31.78.

PONY STOCK
Fast Time - Ed Hale, El Cajon; Time - :18.525.

1st Heat (8 laps) - 1. Tim Beeney, Escondido; 2. Pete Franke, Lakeside; 3. Thomas Winter, La Jolla; Time - 2:33.03.

2nd Heat (8 laps) - 1. Marty Schmidt, El Cajon; 2. Mike Weimann, Temecula; 3. Victor Clark, Lakeside; Time - 2:30.68.

Semi (10 laps) - 1. Marvin Chappell, El Cajon; 2. Bill Parenteau Sr, El Cajon; 3. John Cartwright, Woodstock, GA; Time - 3:27.78.

Main (20 laps) - 1. Marty Schmidt, El Cajon; 2. Victor Clark, Lakeside; 3. Ed Hale, El Cajon; 4. Eric Clark, Lakeside; 5. Tim Beeney, Escondido; 6. Debi Urioste, Poway; 7. Dan Brown, El Cajon; 8. Thomas Winter, La Jolla; 9. Len Cartwright, Lemon Grove; 10. Bill Parenteau Sr, El Cajon; 11. John Swink, Lakeside; 12. John Cartwright, Woodstock, GA; 13. Carole Schacher, San Diego; 14. Marvin Chappell, El Cajon; 15. Trevor Maynard, El Cajon; 16. James Trujillo, El Cajon; 17. Chad Harmon, San Clemente; 18. Pete Franke, Lakeside; 19. Jimmy Kyte, El Cajon; 20. Scott Morris, Alpine; Time - 37:24.09.

BOMBER STOCK

Fast Time - Pat Garity, El Cajon; Time - :19.696.

Dash (4 laps) - 1. Pat Garity, El Cajon; 2. Marty Lehrke, San Diego; 3. Mark Holland, San Diego; 4. Mark Wendell, Santee; Time - 1:20.28.

1st Heat (8 laps) - 1. Thomas Osborne, San Diego; 2. Rodney Shaw, El Cajon; 3. Kevin Gantz, Spring Valley; Time - 4:21.18.

2nd Heat (8 laps) - 1. Marty Lehrke, San Diego; 2. Mark Holland, San Diego; 3. Hayden Smith, San Diego; Time - 2:44.46.

Main (20 laps) - 1. Mark Holland, San Diego; 2. Marty Lehrke, San Diego; 3. Pat Garity, El Cajon; 4. Chris Boyer, San Diego; 5. Rodney Shaw, El Cajon; 6. Joey Schneider, Escondido; 7. Greg McCown, El Cajon; 8. Hayden Smith, San Diego; 9. Mark Wendell, Santee; 10. Scott Denton, Fallbrook; 11. Bob Blew, Santee; 12. Mike McGlone, Fallbrook; 13. Kevin Gantz, Spring Valley; 14. John Aganowski, National City; 15. Victor De La Cruz, La Mesa; 16. Thomas Osborne, San Diego; 17. Bill Holland, El Cajon; 18. Leonard Manos, El Cajon; 19. Mike Johnson, Spring Valley; 20. Darrell Moore, El Cajon; 21. Woody Nicolson, San Diego; 22. Allen Basile, Poway; Time - no time.

FACTORY STOCK
Fast Time - Jim Tucker, Lemon Grove; Time - :99.998.

1st Heat (8 laps) - 1. John Robinson, Ramona; 2. Donn Stewart, El Cajon; 3. Jim Tucker, Lemon Grove; Time - no time.

2nd Heat (8 laps) - 1. Matt Dugan, San Diego; 2. Martin Kepley, El Cajon; 3. JR Trent, Jamul; Time - 3:08.46.

Main (20 laps) - 1. John Robinson, Ramona; 2. JR Trent, Jamul; 3. Martin Kepley, El Cajon; 4. Jim Tucker, Lemon Grove; 5. Ryan Gay, El Cajon; 6. Matt Dugan, San Diego; 7. Donn Stewart, El Cajon; 8. Andy Papp, La Mesa; 9. Chad Trower, Spring Valley; 10. Mike Rumbaugh, Poway; 11. Brian Silvis, El Cajon; 12. Bob Underwood, Spring Valley; 13. Karen Shaw, El Cajon; 14. Nick Kruczkowski, San Diego; 15. Dan Hildebrand, El Cajon; 16. Mark Focht, La Mesa; Time - no time.

-cs-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car
Drivers John Robinson , Mike Johnson