Cajon Speedway results 2002-04-20

CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES PRESENTED BY DODGE RESULTS LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - Ron Overman, Lakeside; Time - :16.308. 1st Heat (8 laps) -1. John Manke, Ramona; 2. Jerry Gay, San Diego; 3. Bob Wickey, Spring Valley; Time...

CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES PRESENTED BY DODGE RESULTS

LATE MODEL SPORTSMAN
Fast Time - Ron Overman, Lakeside; Time - :16.308.

1st Heat (8 laps) -1. John Manke, Ramona; 2. Jerry Gay, San Diego; 3. Bob Wickey, Spring Valley; Time - 2:13.78.

2nd Heat (8 laps) -1. Claude Bell, El Cajon; 2. Michael Peace, El Cajon; 3. Danny Gay, Lakeside; Time - 2:12.71.

Main (40 laps) -1. Jerry Gay, San Diego; 2. John Manke, Ramona; 3. Dee Cable, Santee; 4. Bob Wickey, Spring Valley; 5. Gary Jenkins, El Cajon; 6. Jeff Wright, San Diego; 7. Jeff Seifert, Jamul; 8. Claude Bell, El Cajon; 9. Michael Peace, El Cajon; 10. Danny Gay, Lakeside; 11. Ron Overman, Lakeside; 12. David Arzola, San Diego; 13. Bill Parenteau Jr., Santee; Time - 61:00.75.

GRAND AMERICAN MODIFIED
Fast Time - Dean Kuhn, Vista; Time - :16.433.

1st Heat (8 laps) -1. Billy Cable, La Mesa; 2. Carol Kirby Williams, San Dgo; 3. Paul Brunette, Spring Valley; Time - 2:22.21.

2nd Heat (8 laps) -1. Dean Kuhn, Vista; 2. Scott Brown, Spring Valley; 3. Mike Jackson, Bonita; Time - 2:22.21.

Main (25 laps) -1. Dean Kuhn, Vista; 2. Scott Brown, Spring Valley; 3. Mike Salm, Fallbrook; 4. Ron Brown, San Diego; 5. Mike Jackson, Bonita; 6. Brian Pusey, Lemon Grove; 7. Doug Catania, El Cajon; 8. Paul Brunette, Spring Valley; 9. Lou Tompkins, San Diego; 10. Rick Riley, Oceanside; 11. Gunner Reid, San Diego; 12. John Cartwright, Woodstock, GA; 13. Billy Cable, La Mesa; Time - 22:31.90.

STREET STOCK
Fast Time - Richard Hinze, Lakeside; Time - :17.665.

1st Heat (8 laps) -1. Scott Moses, Chula Vista; 2. Keith Altig, Imperial Beach; 3. Matt Arnold, San Diego; Time - 9:20.59.

2nd Heat (8 laps) -1. Eric Seene, Santee; 2. Eric Ferguson, El Cajon; 3. Brian Collins, Oceanside; Time - 2:25.59.

Main (25 laps) -1. Scott Moses, Chula Vista; 2. Ivan Harrison, Santee; 3. Eric Ferguson, El Cajon; 4. Brian Collins, Oceanside; 5. Rob Freeman, Santee; 6. Kenny Hall, Lakeside; 7. Neil Rodvold, Lakeside; 8. Rich Green Jr., El Cajon; 9. Todd Phelps, El Cajon; 10. Eric Seene, Santee; 11. Randy Buell, San Diego; 12. Matt Arnold, San Diego; 13. Richard Hinze, Lakeside; 14. Scott Dailey, Leucadia; 15. Dave Arce, Santee; 16. Keith Altig, Imperial Beach; Time - 7:33.71.

LEGEND CARS
Fast Time - Jim Smith, Orange; Time - :18.905.

Dash (4 laps) -1. Ralph Alexander, Victorville; 2. Art Nevill, Acton; 3. Jim Smith, Orange; 4. Cory Miles, Garden Grove; Time - 1:15.90.

1st Heat (8 laps) -1. Bob Landreth, Alta Loma; 2. Kevin Leffler, Escondido; 3. Greg Pyke, Loma Linda; Time - 2:33.06.

2nd Heat (8 laps) -1. Jim Smith, Orange; 2. Ralph Alexander, Victorville; 3. Tom Landreth, Alta Loma; Time - 7:28.78.

Semi (10 laps) -1. Steven Twilligear, Long Beach; 2. Tom Skahill, Duarte; 3. Joel Vines, Lakewood; 4. Fred Chavez, Santee; Time - 5:49.31.

Main (30 laps) -1. Brent Jones, Upland; 2. Tom Landreth, Alta Loma; 3. Art Nevill, Acton; 4. Dana Moore, San Diego; 5. Bill Everett, Fontana; 6. Donnie Akers, Anaheim; 7. Bob Landreth, Alta Loma; 8. Gary Scheuerell, Temecula; 9. Bob Graham III, Alpine; 10. Dave Green, Upland; 11. Mark Gaiser, Anaheim; 12. Steven Twilligear, Long Beach; 13. Tom Skahill, Duarte; 14. Fred Chavez, Santee; 15. Ralph Alexander, Victorville; 16. John Isabella, El Cajon; 17. Greg Pyke, Loma Linda; 18. Dave Riggs, Lakeside; 19. Joel Vines, Lakewood; 20. Cory Miles, Garden Grove; 21. Kevin Leffler, Escondido; Time - 19:57.59.

DESTRUCTION DERBY -- Lyle Driscoll, Lakeside

-cs-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car
Drivers Scott Brown , Ralph Alexander , Jim Smith
Teams Williams