Cajon Speedway results 2001-09-22

CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES RESULTS LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - Todd McLauchlan, Alpine; Time - :16.173. Dash (4 laps) - 1. Jerry Gay, San Diego; 2. Mike Mendenhall, Santee; 3. Todd McLauchlan, Alpine; 4. John Tyczki Jr, ...

CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES RESULTS

LATE MODEL SPORTSMAN
Fast Time - Todd McLauchlan, Alpine; Time - :16.173.

Dash (4 laps) - 1. Jerry Gay, San Diego; 2. Mike Mendenhall, Santee; 3. Todd McLauchlan, Alpine; 4. John Tyczki Jr, Lakeside; Time - 1:07.12.

Main (40 laps) - 1. Ron Overman, Lakeside; 2. Jerry Gay, San Diego; 3. Todd McLauchlan, Alpine; 4. Claude Bell, El Cajon; 5. Danny Gay, Lakeside; 6. Rich Green Jr., El Cajon; 7. Stephen Peace, El Cajon; 8. James Roland, Jamul; 9. David Arzola, San Diego; 10. Mark Meech, La Mesa; 11. Dee Cable, Santee; 12. John Manke, Ramona; 13. Ed Patton, Carlsbad; 14. Wayne Morse, Alpine; 15. John Tyczki Jr, Lakeside; 16. Mike Mendenhall, Santee; 17. Jack Lee, Vista; 18. Robert Parenteau, El Cajon; Time - 23:43.59.

GRAND AMERICAN MODIFIED
Fast Time - Ron Brown, San Diego; Time - :16.590.

1st Heat (8 laps) - 1. Stan Perkins, Spring Valley; 2. Paul Brunette, Spring Valley; 3. Lou Tompkins, San Diego; Time - 2:21.37.

2nd Heat (8 laps) - 1. Doug Carpenter, La Mesa; 2. Mike Salm, Fallbrook; 3. Ron Brown, San Diego; Time - 2:16.65.

Main (20 laps) - 1. Ron Brown, San Diego; 2. Scott Brown, Spring Valley; 3. Doug Carpenter, La Mesa; 4. Stan Perkins, Spring Valley; 5. Dave Williams, Escondido; 6. Carol Kirby Williams, San Dgo; 7. Brian Pusey, Lemon Grove; 8. Paul Brunette, Spring Valley; 9. Lou Tompkins, San Diego; 10. Mike Salm, Fallbrook; 11. Steve Lloyd, Encinitas; Time - no time.

PONY STOCK
Fast Time - Douglas Wright Jr., Rancho SD; Time - :18.262.

1st Heat (8 laps) - 1. Jimmy Kyte, El Cajon; 2. Victor Clark, Lakeside; 3. Mike Weimann, Temecula; Time - 2:33.31.

2nd Heat (8 laps) - 1. Ken Wikoren, El Cajon; 2. Andy Papp, La Mesa; 3. Ed Hale, El Cajon; Time - 2:31.71.

Semi (10 laps) - 1. Robert Parenteau, El Cajon; 2. Pete Franke, Lakeside; 3. Tim Beeney, Escondido; Time - 3:13.87.

Main (20 laps) - 1. Ed Hale, El Cajon; 2. Kenny Hall, Lakeside; 3. Douglas Wright Jr., Rancho SD; 4. Jimmy Kyte, El Cajon; 5. Ken Wikoren, El Cajon; 6. John Swink, Lakeside; 7. Mike Weimann, Temecula; 8. Victor Clark, Lakeside; 9. Debi Urioste, Poway; 10. George Behlman, Santee; 11. Tim Beeney, Escondido; 12. Pete Franke, Lakeside; 13. Jessica Rodvold-Hall, Lakeside; 14. Tim White, San Clemente; 15. Ken Shirey, Bonita; 16. Carole Schacher, San Diego; 17. Craig Pippin, Vista; 18. Frank Stangler, El Cajon; 19. Andy Papp, La Mesa; 20. Andre McKay, San Diego; 21. Marty Schmidt, El Cajon; 22. Bill Parenteau Sr, El Cajon; Time - 23:26.18.

BOMBER STOCK
Fast Time - Mark Holland, San Diego; Time - :19.807.


1st Heat (8 laps) - 1. Marty Lehrke, San Diego; 2. Bob Blew, Santee; 3. Allen Basile, San Diego; Time - 2:47.15.


2nd Heat (8 laps) - 1. Greg McCown, El Cajon; 2. Hayden Smith, San Diego; 3. Joey Schneider, Escondido; Time - 5:14.09.


Main (20 laps) - 1. Bob Wickey, Spring Valley; 2. Pat Garity, El Cajon; 3. Rodney Shaw, El Cajon; 4. Eric Seene, Santee; 5. Joey Schneider, Escondido; 6. Marty Lehrke, San Diego; 7. Mark Wendell, Santee; 8. Jeff Coskey, Santee; 9. Chris Boyer, San Diego; 10. Scott Denton, Fallbrook; 11. Bill Holland, El Cajon; 12. Bob Blew, Santee; 13. Greg McCown, El Cajon; 14. Rett Lawrence, La Mesa; 15. Mark Holland, San Diego; 16. Allen Basile, San Diego; 17. Hayden Smith, San Diego; 18. Mike McGlone, Fallbrook; 19. Perry Humphries, San Diego; 20. Thomas Osborne, San Diego; 21. Victor de la Cruz, La Mesa; 22. Alex McKay, San Diego; Time - 32:16.40.

MINI-STOCKAR
Fast Time - James Ross, Whittier; Time - :19.475.


1st Heat (8 laps) - 1. James Ross, Whittier; 2. Bob Stout, Vista; 3. Kit Cooney, Santa Ana; Time - no time.


Main (20 laps) - 1. Mike Brown, Barstow; 2. Bob Stout, Vista; 3. Kit Cooney, Santa Ana; 4. Lyndon Dynsinger, Corona; 5. Doug Evans, Bloomington; 6. Zack Stout, Vista; 7. Harold DeWitz, Simi Valley; 8. James Huett, Riverside; 9. Jeff Smith, Oceanside; 10. James Ross, Whittier; Time - no time.

TRAIN RACE - Dan Hildebrand & Shawn Stevenson, El Cajon ATTENDANCE - 2812

-CS-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car
Drivers Scott Brown , Mike Brown , Jeff Smith
Teams Williams