Cajon Speedway results 2001-09-08

<pre> CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES RESULTS LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - Todd McLauchlan, Alpine; Time - :16.283. 1st Heat (8 laps) - 1. Claude Bell, El Cajon; 2. Ray Burns, San Diego; 3. David Arzola, San Diego; Time -...

<pre> CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES RESULTS

LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - Todd McLauchlan, Alpine; Time - :16.283.

1st Heat (8 laps) - 1. Claude Bell, El Cajon; 2. Ray Burns, San Diego; 3. David Arzola, San Diego; Time - 2:15.18.

2nd Heat (8 laps) - 1. Mike Mendenhall, Santee; 2. Jerry Gay, San Diego; 3. Daniel Gay, Lakeside; Time - 2:13.31.

Main (40 laps) - 1. Mike Mendenhall, Santee; 2. Daniel Gay, Lakeside; 3. Ron Overman, Lakeside; 4. Jerry Gay, San Diego; 5. John Manke, Ramona; 6. Stephen Peace, El Cajon; 7. Dee Cable, Santee; 8. David Arzola, San Diego; 9. Ray Burns, San Diego; 10. Todd McLauchlan, Alpine; 11. Claude Bell, El Cajon; 12. Mark Meech, La Mesa; 13. Wayne Morse, Alpine; 14. Bill Parenteau Sr, El Cajon; 15. Tim Schultz, San Diego; Time - 17:47.81.

GRAND AMERICAN MODIFIED Fast Time - Ron Brown, San Diego; Time - :16.593.

Dash (4 laps) - 1. Scott Brown, Spring Valley; 2. Ron Brown, San Diego; 3. Mike Salm, Fallbrook; 4. Mike Jackson, Bonita; Time - 1:07.81.

1st Heat (8 laps) - 1. Stan Perkins, Spring Valley; 2. Steve Lloyd, Encinitas; 3. Paul Brunette, Spring Valley; Time - 2:24.15.

2nd Heat (8 laps) - 1. Mike Jackson, Bonita; 2. Ron Brown, San Diego; 3. Mike Salm, Fallbrook; Time - 2:15.21.

Main (25 laps) - 1. Mike Salm, Fallbrook; 2. Ron Brown, San Diego; 3. Mike Jackson, Bonita; 4. Steve Lloyd, Encinitas; 5. Stan Perkins, Spring Valley; 6. Dan Jones, Ramona; 7. Dave Williams, Escondido; 8. Carol Kirby Williams, San Dgo; 9. Paul Brunette, Spring Valley; 10. Scott Brown, Spring Valley; 11. Lou Tompkins, San Diego; Time - 24:03.25.

STREET STOCK Fast Time - George Behlman, Santee; Time - :17.732.

1st Heat (8 laps) - 1. Josh Green, San Diego; 2. Neil Rodvold, Lakeside; 3. Randy Buell, San Diego; Time - 2:28.62.

2nd Heat (8 laps) - 1. Rob Overman, El Cajon; 2. Scott Moses, Chula Vista; 3. Brian Collins, Oceanside; Time - 2:25.21.

Main (25 laps) - 1. Randy Buell, San Diego; 2. Rich Green Jr., El Cajon; 3. Rick Hagen, Alpine; 4. Neil Rodvold, Lakeside; 5. Scott Moses, Chula Vista; 6. Rob Freeman, Santee; 7. Charles Nevin, El Cajon; 8. Rich Greeny, El Cajon; 9. RJ Stockman, Lakeside; 10. Josh Green, San Diego; 11. Dave Arce, Santee; 12. Brian Collins, Oceanside; 13. Todd Phelps, El Cajon; 14. Steve Bolin, Lakeside; 15. Shawn McPheron, El Cajon; 16. George Behlman, Santee; Time - 24:01.28.

PONY STOCK Fast Time - Douglas Wright Jr., Rancho SD; Time - :18.325.

1st Heat (8 laps) - 1. Jessica Rodvold-Hall, Lakeside; 2. Jack Shirey, San Diego; 3. Tim Beeney, Escondido; Time - 2:36.37.

2nd Heat (8 laps) - 1. Ed Hale, El Cajon; 2. Marty Schmidt, El Cajon; 3. Kenny Hall, Lakeside; Time - 2:32.78.

Main (20 laps) - 1. Ed Hale, El Cajon; 2. Marty Schmidt, El Cajon; 3. Douglas Wright Jr., Rancho SD; 4. Kenny Hall, Lakeside; 5. John Swink, Lakeside; 6. Victor Clark, Lakeside; 7. Tim Beeney, Escondido; 8. Debi Urioste, Poway; 9. Robert Parenteau, El Cajon; 10. Frank Stangler, El Cajon; 11. George Behlman, Santee; 12. Ken Shirey, Bonita; 13. Jessica Rodvold-Hall, Lakeside; 14. Megan Stangler, El Cajon; 15. James Trujillo, El Cajon; 16. Tim White, San Clemente; 17. Ken Wikoren, El Cajon; 18. Robert Minnich, El Cajon; 19. Pete Franke, Lakeside; 20. Jack Shirey, San Diego; 21. Andy Papp, La Mesa; 22. Mike Weimann, Temecula; Time - 26:03.00.

BOMBER STOCK Fast Time - Mark Holland, San Diego; Time - :19.781.

1st Heat (8 laps) - 1. Rodney Shaw, El Cajon; 2. Chris Boyer, San Diego; 3. Scott Denton, Fallbrook; Time - 2:47.75.

2nd Heat (8 laps) - 1. Greg McCown, El Cajon; 2. Hayden Smith, San Diego; 3. Joey Schneider, Escondido; Time - 2:44.15.

Main (20 laps) - 1. Chris Boyer, San Diego; 2. Rodney Shaw, El Cajon; 3. Bill Holland, El Cajon; 4. Scott Denton, Fallbrook; 5. Mark Holland, San Diego; 6. Hayden Smith, San Diego; 7. Marty Lehrke, San Diego; 8. Greg McCown, El Cajon; 9. Bob Wickey, Spring Valley; 10. Eric Seene, Santee; 11. Mike McGlone, Fallbrook; 12. Joey Schneider, Escondido; 13. Jay McKellep, El Cajon; 14. Mark Wendell, Santee; 15. Thomas Osborne, San Diego; 16. John Aganowski, National City; 17. Bob Blew, Santee; 18. Allen Basile, San Diego; 19. Jeff Coskey, Santee; 20. Mike Johnson, Spring Valley; Time - 28:23.25. Fast Time - Michael Peace, El Cajon; Time - :18.817.

ALLISON LEGACY CAR 1st Heat (8 laps) - 1. Michael Peace, El Cajon; 2. Scott Dannen, Dewey, AZ; 3. John Isabella, El Cajon

Main (20 laps) - 1. Sean Bishop, Spring Valley; 2. John Isabella, El Cajon; 3. Michael Peace, El Cajon; 4. Scott Dannen, Dewey, AZ; 5. Randy Ryden, Escondido; 6. Rob Ferguson, Poway; 7. John McCain, El Cajon; 8. John Gravelle, San Diego

-CS-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car
Drivers Scott Brown , Dan Jones , Mike Johnson
Teams Williams