Cajon Speedway results 2001-08-18

CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES RESULTS LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - Todd McLauchlan, Alpine; Time - :16.315. 1st Heat (8 laps) - 1. John Manke, Ramona; 2. Mike Salm, Fallbrook; 3. Michael Peace, El Cajon; Time - 2:15.50. 2nd...

CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES RESULTS

LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - Todd McLauchlan, Alpine; Time - :16.315.

1st Heat (8 laps) - 1. John Manke, Ramona; 2. Mike Salm, Fallbrook; 3. Michael Peace, El Cajon; Time - 2:15.50.

2nd Heat (8 laps) - 1. Mark Meech, La Mesa; 2. Todd McLauchlan, Alpine; 3. Claude Bell, El Cajon; Time - 5:01.02.

Main (40 laps) - 1. Todd McLauchlan, Alpine; 2. Claude Bell, El Cajon; 3. Mark Meech, La Mesa; 4. Ron Overman, Lakeside; 5. John Manke, Ramona; 6. Jerry Gay, San Diego; 7. Danny Gay, Lakeside; 8. Michael Peace, El Cajon; 9. Wayne Morse, Alpine; 10. Dee Cable, Santee; 11. David Arzola, San Diego; 12. Mike Salm, Fallbrook; 13. Mike Mendenhall, Santee; 14. Robert Parenteau, El Cajon; Time - 12:21.43.

STREET STOCK

Fast Time - Rich Green Jr., El Cajon; Time - :17.835.

Dash (4 laps) - 1. Johnny Johnson, Lakeside; 2. Rich Green Jr., El Cajon; 3. Rick Hagen, Alpine; 4. Scott Moses, Chula Vista; Time - 1:12.59.

1st Heat (8 laps) - 1. Jason Pontsler, Poway; 2. Todd Phelps, El Cajon; 3. Neil Rodvold, Lakeside; Time - 4:16.93.

2nd Heat (8 laps) - 1. Brian Collins, Oceanside; 2. Rich Green Jr., El Cajon; 3. Ivan Harrison, Santee; Time - 2:27.21.

Main (25 laps) - 1. Rich Green Jr., El Cajon; 2. Jason Pontsler, Poway; 3. Rick Hagen, Alpine; 4. Neil Rodvold, Lakeside; 5. Richard Hinze, Lakeside; 6. Brian Collins, Oceanside; 7. George Behlman, Santee; 8. Rob Overman, El Cajon; 9. Randy Buell, San Diego; 10. Todd Phelps, El Cajon; 11. Rob Freeman, Santee; 12. RJ Stockman, Lakeside; 13. Scott Moses, Chula Vista; 14. Josh Green, San Diego; 15. Johnny Johnson, Lakeside; 16. Shawn McPheron, El Cajon; Time - 13:01.87.

PONY STOCK

Fast Time - Ed Hale, El Cajon; Time - :18.440.

1st Heat (8 laps) - 1. Marty Schmidt, El Cajon; 2. Victor Clark, Lakeside; 3. Lou Tompkins, San Diego; Time - 5:28.40.

2nd Heat (8 laps) - 1. George Behlman, Santee; 2. Ken Wikoren, El Cajon; 3. Andy Papp, La Mesa; Time - 2:29.75.

Semi (10 laps) - 1. Craig Pippin, Vista; 2. Robert Parenteau, El Cajon; 3. Jack Shirey, San Diego; Time - 3:39.90.

Main (20 laps) - 1. Kenny Hall, Lakeside; 2. George Behlman, Santee; 3. Mike Weimann, Temecula; 4. Mark Shackleford, Riverside; 5. Ken Wikoren, El Cajon; 6. Douglas Wright Jr., Rancho SD; 7. Pete Franke, Lakeside; 8. John Swink, Lakeside; 9. Robert Parenteau, El Cajon; 10. Victor Clark, Lakeside; 11. Tim Beeney, Escondido; 12. Marty Schmidt, El Cajon; 13. Tim White, San Clemente; 14. Debi Urioste, Poway; 15. Craig Pippin, Vista; 16. Andy Papp, La Mesa; 17. Jack Shirey, San Diego; 18. Ed Hale, El Cajon; 19. Jessica Rodvold-Hall, El Cajon; 20. Lou Tompkins, San Diego; 21. Frank Stangler, El Cajon; 22. David Pardo, Encinitas; Time - 20:37.25.

BOMBER STOCK

Fast Time - Mark Holland, San Diego; Time - :19.872.

1st Heat (8 laps) - 1. Rodney Shaw, El Cajon; 2. Kevin Gantz, Spring Valley; 3. Mark Wendell, Santee; Time - 2:46.37.

2nd Heat (8 laps) - 1. Charles Nevin, El Cajon; 2. Bob Wickey, Spring Valley; 3. Jeff Coskey, Santee; Time - 2:46.62.

Main (20 laps) - 1. Bob Wickey, Spring Valley; 2. Charles Nevin, El Cajon; 3. Mark Holland, San Diego; 4. Bill Holland, El Cajon; 5. Kevin Gantz, Spring Valley; 6. Greg McCown, El Cajon; 7. Eric Seene, Santee; 8. Scott Denton, Fallbrook; 9. Ron Nava, Encinitas; 10. Mike McGlone, Fallbrook; 11. Thomas Osborne, San Diego; 12. Mike Johnson, Spring Valley; 13. Allen Basile, San Diego; 14. Marty Lehrke, San Diego; 15. Jeff Coskey, Santee; 16. Chris Boyer, San Diego; 17. Mark Wendell, Santee; 18. Joey Schneider, Escondido; 19. Rodney Shaw, El Cajon; Time - 19:02.00.

LEGEND

Fast Time - Jim Smith, Orange; Time - :18.903.

1st Heat (8 laps) - 1. Cory Miles, Garden Grove; 2. Mark Gaiser, Anaheim; 3. Dana Moore, San Diego; Time - 7:19.71.

2nd Heat (8 laps) - 1. Gary Scheuerell, Temecula; 2. Jason Brennan, Stanton; 3. Jim Smith, Orange; Time - 2:33.50. Main (20 laps) - 1. Jim Smith, Orange; 2. Harold Grafton, Jamul; 3. Jason Brennan, Stanton; 4. Brent Jones, Upland; 5. Gary Scheuerell, Temecula; 6. Gene Brokaw, San Diego; 7. James Kalawain, Garden Grove; 8. Art Nevill, Acton; 9. Bill Everett, Fontana; 10. Dana Moore, San Diego; 11. Cory Miles, Garden Grove; 12. Mark Gaiser, Anaheim; 13. Tom Skahill, Duarte; 14. Jeff Collins, San Diego; 15. Marty Swinehart, San Diego; 16. Ralph Alexander, Victorville; 17. Pamela Everett, Fontana; 18. Dennis O'Connor, Carlsbad; 19. Kevin Leffler, Escondido; 20. Ken Davis, San Dimas; Time - no time.

TRAIN RACE - Dan Hildebrand and Erik Decker, Lakeside

ATTENDANCE - 3273

-CS

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car
Drivers Mike Johnson , Ralph Alexander , Jim Smith , Ken Davis