Cajon Speedway results 2001-07-21

<pre> CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES RESULTS LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - Todd McLauchlan, Alpine; Time - :16.361. Dash (4 laps) - 1. Mike Mendenhall, Santee; 2. John Tyczki Jr, Lakeside; 3. Todd McLauchlan, Alpine;...

<pre>

CAJON SPEEDWAY NASCAR WEEKLY RACING SERIES RESULTS

LATE MODEL SPORTSMAN

Fast Time - Todd McLauchlan, Alpine; Time - :16.361.

Dash (4 laps) - 1. Mike Mendenhall, Santee; 2. John Tyczki Jr, Lakeside; 3. Todd McLauchlan, Alpine; 4. Ron Overman, Lakeside; Time - 1:06.68.

Main 1 (30 laps) - 1. John Tyczki Jr, Lakeside; 2. Don Kerr, El Cajon; 3. Danny Gay, Lakeside; 4. Todd McLauchlan, Alpine; 5. Mike Mendenhall, Santee; 6. Jerry Gay, San Diego; 7. Michael Peace, El Cajon; 8. Rich Green Jr., El Cajon; 9. Wayne Morse, Alpine; 10. David Arzola, San Diego; 11. Dee Cable, Santee; 12. Jeff Seifert, Jamul; 13. Robert Parenteau, El Cajon; Time - no time.

Main 2 (30 laps) - 1. Mike Mendenhall, Santee; 2. John Tyczki Jr, Lakeside; 3. Ron Overman, Lakeside; 4. Jerry Gay, San Diego; 5. John Manke, Ramona; 6. Jeff Seifert, Jamul; 7. Michael Peace, El Cajon; 8. Rich Green Jr., El Cajon; 9. Wayne Morse, Alpine; 10. Dee Cable, Santee; 11. Danny Gay, Lakeside; 12. Don Kerr, El Cajon; 13. David Arzola, San Diego; 14. Robert Parenteau, El Cajon; Time - no time.

STREET STOCK

Fast Time - Scott Moses, Chula Vista; Time - :17.699.

1st Heat (8 laps) - 1. Todd Phelps, El Cajon; 2. Bob Meese, Poway; 3. Dave Arce, Santee; Time - 10:57.25.

2nd Heat (8 laps) - 1. Brian Collins, Oceanside; 2. Gordon Anderson, Lem Grv; 3. Rick Hagen, Alpine; Time - 2:27.13.

Main (25 laps) - 1. Rob Freeman, Santee; 2. Todd Phelps, El Cajon; 3. Scott Holmberg, San Diego; 4. Rich Green Jr., El Cajon; 5. Neil Rodvold, Lakeside; 6. Rick Hagen, Alpine; 7. Brian Collins, Oceanside; 8. Ivan Harrison, Santee; 9. Randy Buell, San Diego; 10. Richard Hinze, Lakeside; 11. Rob Overman, El Cajon; 12. Gordon Anderson, Lem Grv; 13. Rich Greeny, El Cajon; 14. RJ Stockman, Lakeside; 15. Scott Moses, Chula Vista; 16. Bob Meese, Poway; 17. Dave Arce, Santee; Time - 19:05.09.

PONY STOCK

Fast Time - Douglas Wright Jr., Rancho SD; Time - :18.455.

1st Heat (8 laps) - 1. Craig Pippin, Vista; 2. Marty Schmidt, El Cajon; 3. Frank Stangler, El Cajon; Time - 2:34.85.

2nd Heat (8 laps) - 1. Jimmy Kyte, El Cajon; 2. Mike Weimann, Temecula; 3. Douglas Wright Jr., Rancho SD; Time - 2:31.12.

Semi (10 laps) - 1. Victor Clark, Lakeside; 2. John Swink, Lakeside; 3. Tim White, San Clemente; Time - 3:17.94.

Main (20 laps) - 1. Andy Papp, La Mesa; 2. Ed Hale, El Cajon; 3. Marty Schmidt, El Cajon; 4. Douglas Wright Jr., Rancho SD; 5. Jimmy Kyte, El Cajon; 6. Ken Wikoren, El Cajon; 7. Kenny Hall, Lakeside; 8. Frank Stangler, El Cajon; 9. Debi Urioste, Poway; 10. Mike Weimann, Temecula; 11. Lou Tompkins, San Diego; 12. David Pardo, Encinitas; 13. Pete Franke, Lakeside; 14. Craig Pippin, Vista; 15. Tim Beeney, Escondido; 16. Victor Clark, Lakeside; 17. Tim White, San Clemente; 18. Earl Downing, Spring Valley; 19. John Swink, Lakeside; 20. Robert Parenteau, El Cajon; Time - 14:36.59.

LEGEND

Fast Time - Art Nevill, Acton; Time - :18.925.

1st Heat (8 laps) - 1. Donnie Akers, Anaheim; 2. Mark Gaiser, Anaheim; 3. Dave Doll, Long Beach; Time - 4:08.00.

2nd Heat (8 laps) - 1. Gary Scheuerell, Temecula; 2. James Kalawain, Garden Grove; 3. Jim Smith, Orange; Time - no time.

Main (25 laps) - 1. Jim Smith, Orange; 2. Gary Scheuerell, Temecula; 3. Harold Grafton, Jamul; 4. Jason Brennan, Stanton; 5. Donnie Akers, Anaheim; 6. Dave Doll, Long Beach; 7. Gene Brokaw, San Diego; 8. Greg Pyke, Corona; 9. Ralph Alexander, Victorville; 10. Cory Miles, Garden Grove; 11. Brent Jones, Upland; 12. Mark Gaiser, Anaheim; 13. Dana Moore, San Diego; 14. Tom Skahill, Duarte; 15. Jeff Collins, San Diego; 16. Marty Swineheart, San Diego; 17. Art Nevill, Acton; 18. Dennis O'Connor, Carlsbad; 19. J.D. Hendley, Miss Viejo; 20. James Kalawain, Garden Grove; 21. Bob Graham III, Alpine; 22. Brian Selby, Alpine; Time - 25:43.06.

FACTORY STOCK

Fast Time - Bruce Hartsuyker, Lakeside; Time - :22.220.

1st Heat (8 laps) -1. Robert Masterson, El Cajon;2. Jason Frieze, El Cajon;3. Mark Focht, La Mesa;Time - 3:15.87.

2nd Heat (8 laps) -1. Bruce Hartsuyker, Lakeside;2. Donn Stewart, El Cajon;3. Vernon Gilmore, Santee;Time - no time. Main (20 laps) -1. Vernon Gilmore, Santee;2. John Robinson, Poway;3. Donn Stewart, El Cajon;4. Adam Poe, La Mesa;5. Jim Tucker, Lemon Grove;6. Bob Underwood, Spring Valley;7. Mark Focht, La Mesa;8. Ron Overacker, Lakeside;9. Dan Hildebrand, El Cajon;10. Martin Keppeler, El Cajon;11. Matt Dugan, San Diego;12. Jeff Uran, El Cajon;13. Jason Frieze, El Cajon;14. David Evangelou, Santee;15. Bruce Hartsuyker, Lakeside;16. Darrell Moore, Ramona;17. Tom Nelson, El Cajon;18. Robert Masterson, El Cajon;Time - no time.

ATTENDANCE - 2977

-CS

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR
Drivers John Robinson , Ralph Alexander , Jim Smith