Cajon Speedway race results 2001-06-23

<pre> Cajon Speedway NASCAR Weekly Racing Series Results LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - Ron Overman, Lakeside; Time - :16.370. 1st Main (30 laps) - 1. Danny Gay, Lakeside; 2. Mike Mendenhall, Santee; 3. Jerry Gay, San Diego; 4. Ron ...

<pre> Cajon Speedway NASCAR Weekly Racing Series Results

LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - Ron Overman, Lakeside; Time - :16.370.

1st Main (30 laps) - 1. Danny Gay, Lakeside; 2. Mike Mendenhall, Santee; 3. Jerry Gay, San Diego; 4. Ron Overman, Lakeside; 5. John Manke, Ramona; 6. Todd McLauchlan, Alpine; 7. Jeff Seifert, Jamul; 8. Rich Green Jr., El Cajon; 9. Don Kerr, El Cajon; 10. Dee Cable, Santee; 11. Wayne Morse, Alpine; 12. David Arzola, San Diego; 13. Ed Patton, Carlsbad; 14. Claude Bell, El Cajon; 15. Robert Parenteau, El Cajon; 16. Stephen Peace, El Cajon; 17. Johnny Baumgartner, Brentwood; Time - 17:23.36.

2nd Main (30 laps) - 1. Ron Overman, Lakeside; 2. Don Kerr, El Cajon; 3. Claude Bell, El Cajon; 4. Jerry Gay, San Diego; 5. Todd McLauchlan, Alpine; 6. Wayne Morse, Alpine; 7. Dee Cable, Santee; 8. John Manke, Ramona; 9. David Arzola, San Diego; 10. Ed Patton, Carlsbad; 11. Jeff Seifert, Jamul; 12. Danny Gay, Lakeside; 13. Mike Mendenhall, Santee; 14. Rich Green Jr., El Cajon; 15. Dan Roberts, Lakeside; Time - 24:07.90.

STREET STOCK Fast Time - Rich Green Jr., El Cajon; Time - :17.670.

1st Heat (8 laps) - 1. Neil Rodvold, Lakeside; 2. Randy Buell, San Diego; 3. Gordon Anderson, Lem Grv; Time - 5:16.43.

2nd Heat (8 laps) - 1. Richard Hinze, Lakeside; 2. Rob Overman, El Cajon; 3. Rick Hagen, Alpine; Time - no time.

Main (25 laps) - 1. Rich Green Jr., El Cajon; 2. Rick Hagen, Alpine; 3. Rob Overman, El Cajon; 4. Brian Collins, Oceanside; 5. Neil Rodvold, Lakeside; 6. Richard Hinze, Lakeside; 7. Randy Buell, San Diego; 8. Scott Moses, Chula Vista; 9. Bob Meese, Poway; 10. Todd Phelps, El Cajon; 11. Rich Greeny, El Cajon; 12. Doug Catania, El Cajon; 13. RJ Stockman, Lakeside; 14. Dave Arce, Santee; 15. Ivan Harrison, Santee; 16. Gordon Anderson, Lem Grv; 17. Rob Freeman, Santee; 18. Frank Stielau, El Cajon; 19. Leonard Manos, El Cajon; Time - 32:29.73.

PONY STOCK Fast Time - Mike Weimann, Temecula; Time - :18.390.

1st Heat (8 laps) - 1. John Swink, Lakeside; 2. Debi Urioste, Poway; 3. Lou Tompkins, San Diego; Time - 4:19.94.

2nd Heat (8 laps) - 1. Andy Papp, La Mesa; 2. Ed Hale, El Cajon; 3. Jimmy Kyte, El Cajon; Time - 2:30.85.

Semi (10 laps) - 1. Victor Clark, Lakeside; 2. Marty Schmidt, El Cajon; 3. Tim Beeney, Escondido; Time - 9:35.55.

Main (20 laps) - 1. Ed Hale, El Cajon; 2. Douglas Wright Jr., Rancho SD; 3. Andy Papp, La Mesa; 4. Jimmy Kyte, El Cajon; 5. George Behlman, Santee; 6. Kenny Hall, Lakeside; 7. Mike Weimann, Temecula; 8. Victor Clark, Lakeside; 9. Lou Tompkins, San Diego; 10. Craig Pippin, Vista; 11. John Swink, Lakeside; 12. Marty Schmidt, El Cajon; 13. Frank Stangler, El Cajon; 14. David Pardo, Encinitas; 15. Tim Beeney, Escondido; 16. Ken Wikoren, El Cajon; 17. Debi Urioste, Poway; 18. Tim White, San Clemente; 19. Carole Schacher, San Diego; 20. Gene Street, El Cajon; Time - 10:01.77.

BOMBER STOCK Fast Time - Pat Garity, El Cajon; Time - :19.880.

Dash (4 laps) - 1. Mark Holland, San Diego; 2. Randy Wallace, El Cajon; 3. Pat Garity, El Cajon; 4. Bob Wickey, Spring Valley; Time - 1:20.63.

1st Heat (8 laps) - 1. Mark Wendell, Santee; 2. Rodney Shaw, El Cajon; 3. Joey Schneider, Escondido; Time - 2:48.04.

2nd Heat (8 laps) - 1. Hayden Smith, San Diego; 2. Eric Seene, Santee; 3. Mark Holland, San Diego; Time - 7:03.66.

Main (20 laps) - 1. Pat Garity, El Cajon; 2. Rodney Shaw, El Cajon; 3. Bob Wickey, Spring Valley; 4. Mark Holland, San Diego; 5. Eric Seene, Santee; 6. Bill Holland, El Cajon; 7. Chris Boyer, San Diego; 8. Mark Wendell, Santee; 9. Bob Blew, Santee; 10. Thomas Osborne, San Diego; 11. Joey Schneider, Escondido; 12. Marty Lehrke, San Diego; 13. Mike McGlone, Fallbrook; 14. Jess Willhite, El Cajon; 15. Mike Johnson, Spring Valley; 17. Greg McCown, El Cajon; 17. Allen Basile, San Diego; 18. Jeff Coskey, Santee; 19. Hayden Smith, San Diego; 20. Scott Denton, Fallbrook; 21. Randy Wallace, El Cajon; Time - 29:55.74.

MINI-STOCKAR Fast Time - James Ross, Whittier; Time - :19.120.

1st Heat (8 laps) - 1. James Huett, ; 2. Kit Cooney, Santa Ana; 3. Darin LeCompte, Grand Terrace; Time - 2:41.93.

2nd Heat (8 laps) - 1. James Ross, Whittier; 2. Lyndon Dynsinger, Corona; 3. Bory Molina, Glendora; Time - 2:38.83.

Main (20 laps) - 1. Lyndon Dynsinger, Corona; 2. Bory Molina, Glendora; 3. James Huett,; 4. Mike Brown, Barstow; 5. Bob Stout, Vista; 6. Darin LeCompte, Grand Terrace; 7. Doug Evans, Bloomington; 8. Jeff Smith, Oceanside; 9. Keith Cummins, Montone; 10. Tom Harris, Torrance; 11. James Ross, Whittier; 12. Kit Cooney, Santa Ana; Time - 6:39.16.

ATTENDANCE - 2045

-CS-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car
Drivers Mike Brown , Mike Johnson , Jeff Smith