Cajon results 2003-06-21

Cajon Speedway RESULTS FOR THE NASCAR DODGE WEEKLY SERIES LATE MODEL SPORTSMAN Fast Time - David Beat, Santee; Time - :16.354. 1st Heat (8 laps) - 1. Bob Wickey, San Marcos; 2. Dan McKenna, Ramona; 3. Jack Lee, Vista; 4. Billy Hoagland, ...

Cajon Speedway

RESULTS FOR THE NASCAR DODGE WEEKLY SERIES

LATE MODEL SPORTSMAN
Fast Time - David Beat, Santee; Time - :16.354.

1st Heat (8 laps) - 1. Bob Wickey, San Marcos; 2. Dan McKenna, Ramona; 3. Jack Lee, Vista; 4. Billy Hoagland, Santee; 5. Dee Cable, Santee; 6. Rod Hildebrand, Alpine; 7. Ben Carver, El Cajon; 8. Dan Roberts, Lakeside; 9. Bill Parenteau Jr., Santee; Time - 4:13.35.

2nd Heat (8 laps) - 1. David Beat, Santee; 2. Jerry Gay, San Diego; 3. Danny Gay, Lakeside; 4. Mike Mendenhall, Santee; 5. Scott Moses, Chula Vista; 6. Stephen Peace, El Cajon; 7. Rick Chavez, Lakeside; 8. Jeff Wright, San Diego; 9. John Manke, Ramona; 10. Ron Overman, Lakeside; 11. Claude Bell, El Cajon; Time - 5:39.99.

Main event (40 laps) - 1. David Beat, Santee; 2. Danny Gay, Lakeside; 3. John Manke, Ramona; 4. Stephen Peace, El Cajon; 5. Jeff Wright, San Diego; 6. Mike Mendenhall, Santee; 7. Ron Overman, Lakeside; 8. Claude Bell, El Cajon; 9. Jerry Gay, San Diego; 10. Scott Moses, Chula Vista; 11. Dee Cable, Santee; 12. Dan McKenna, Ramona; 13. Billy Hoagland, Santee; 14. Bob Wickey, San Marcos; 15. Jack Lee, Vista; 16. Ryan Gay, El Cajon; 17. Rick Chavez, Lakeside; 18. Ben Carver, El Cajon; 19. Dan Roberts, Lakeside; 20. Bill Parenteau Jr., Santee; Time - 40:10.72.

STREET STOCK
Fast Time - Richard Hinze, Lakeside; Time - :17.754.

1st Heat (8 laps) - 1. Kenny Hall, Lakeside; 2. Jason Pontsler, Poway; 3. Bob Meese, Poway; 4. Josh Green, San Diego; 5. Randy Buell, San Diego; 6. RJ Stockman, Lakeside; 7. Ron Nava, Encinitas; Time - 2:28.03.

2nd Heat (8 laps) - 1. Todd Phelps, El Cajon; 2. Gordon Anderson, Lem Grv; 3. Ivan Harrison, Santee; 4. Rob Overman, San Diego; 5. Dave Arce, Santee; 6. Richard Hinze, Lakeside; 7. Eric Ferguson, El Cajon; 8. Rich Green Jr., El Cajon; 9. Rob Freeman, Santee; 10. Mark Holland, San Diego; Time - 2:27.29.

Main event (25 laps) - 1. Eric Ferguson, El Cajon; 2. Dave Arce, Santee; 3. Gordon Anderson, Lem Grv; 4. Mark Holland, San Diego; 5. Rob Freeman, Santee; 6. Bob Meese, Poway; 7. Randy Buell, San Diego; 8. Rob Overman, San Diego; 9. Ivan Harrison, Santee; 10. Todd Phelps, El Cajon; 11. Kenny Hall, Lakeside; 12. Richard Hinze, Lakeside; 13. Josh Green, San Diego; 14. Rich Green Jr., El Cajon; 15. Jason Pontsler, Poway; 16. RJ Stockman, Lakeside; 17. DJ Weinman, Vista; 18. Ron Nava, Encinitas; Time - 15:20.40.

PONY STOCK
Fast Time - Hector Leon, Santee; Time - :18.371.

Dash (4 laps) - 1. Hector Leon, Santee; 2. Marty Schmidt, El Cajon; 3. Douglas Wright Jr., Santee; 4. Ed Hale, El Cajon; Time - 1:14.66.

1st Heat (8 laps) - 1. Darrell McKee Jr., San Diego; 2. Russ Gregson, El Cajon; 3. Trevor Maynard, Lakeside; 4. George Behlman, Santee; 5. Len Cartwright, Lemon Grove; 6. Michelle Bishop, Poway; 7. Shawn Muscat, Escondido; 8. Andre McKay, San Diego; Time - 2:33.94.

2nd Heat (8 laps) - 1. Ty Tipton, Spring Valley; 2. Marty Schmidt, El Cajon; 3. Hector Leon, Santee; 4. Ken Wikoren, San Diego; 5. Douglas Wright Jr., Santee; 6. Bud Brant, El Cajon; 7. Ed Hale, El Cajon; Time - 2:30.03. Semi (10 laps) - 1. Rob Dinsmore, Ramona; 2. Chris Vaughn, San Diego; 3. Bill Parenteau Sr., El Cajon; 4. Robert Minnick, El Cajon; 5. Amber Lee Harmon, San Clemente; 6. Chad Harmon, San Clemente; 7. Shayla McEntarffer, El Cajon; Time - 3:13.26.

Main event (20 laps) - 1. Marty Schmidt, El Cajon; 2. Douglas Wright Jr., Santee; 3. George Behlman, Santee; 4. Russ Gregson, El Cajon; 5. Ken Wikoren, San Diego; 6. Ed Hale, El Cajon; 7. Darrell McKee Jr., San Diego; 8. Trevor Maynard, Lakeside; 9. Rob Dinsmore, Ramona; 10. Len Cartwright, Lemon Grove; 11. Chris Vaughn, San Diego; 12. Hector Leon, Santee; 13. Bill Parenteau Sr., El Cajon; 14. Robert Minnick, El Cajon; 15. Ty Tipton, Spring Valley; 16. Shawn Muscat, Escondido; 17. Tim Beeney, Escondido; 18. Michelle Bishop, Poway; 19. Bud Brant, El Cajon; 20. Andre McKay, San Diego; 21. Chad Harmon, San Clemente; 22. Amber Lee Harmon, San Clemente; Time - 15:29.99.

BOMBER STOCK
Fast Time - Rick Hagen, El Cajon; Time - :20.045.

1st Heat (8 laps) - 1. Perry Humphries, San Diego; 2. Darrell Moore, El Cajon; 3. Thomas Osborne, San Diego; 4. Kevin Gantz, Spring Valley; 5. Marty Lehrke, San Diego; 6. Bob Blew, Santee; 7. Steve Freeman, National City; 8. Bill Holland, El Cajon; 9. Robert Bradley, Escondido; Time - 2:49.27.

2nd Heat (8 laps) - 1. Chris Boyer, San Diego; 2. Randy Hart, National City; 3. Brian Fitzgibbons, El Cajon; 4. Greg McCown, El Cajon; 5. Hayden Smith, San Diego; 6. David Whisenant, Murrieta; 7. Scott Denton, Fallbrook; 8. Jeff Coskey, Santee; 9. Mark Wendell, Santee; 10. Mike McGlone, Fallbrook; 11. Rick Hagen, El Cajon; Time - 2:44.51.

Main event (20 laps) - 1. Hayden Smith, San Diego; 2. Bob Blew, Santee; 3. Thomas Osborne, San Diego; 4. Perry Humphries, San Diego; 5. Rick Hagen, El Cajon; 6. Brian Fitzgibbons, El Cajon; 7. Kevin Gantz, Spring Valley; 8. Chris Boyer, San Diego; 9. Greg McCown, El Cajon; 10. Bill Holland, El Cajon; 11. Darrell Moore, El Cajon; 12. Mark Wendell, Santee; 13. Marty Lehrke, San Diego; 14. Mike McGlone, Fallbrook; 15. Robert Bradley, Escondido; 16. Jeff Coskey, Santee; 17. Steve Freeman, National City; 18. Scott Denton, Fallbrook; 19. David Whisenant, Murrieta; 20. Randy Hart, National City; Time - 13:20.19.

LEGEND
Fast Time - Tom Landreth, Alta Loma; Time - :18.745.

1st Heat (8 laps) - 1. Warren Merrifield, Pasadena; 2. Frank Chavez, San Diego; 3. Don Stone, Lodi; 4. Denis Meyer, Carlsbad; 5. Bill Bonney, San Clemente; 6. Kevin McMahon, Long Beach; 7. Fred Chavez, Santee; 8. John McIntyre, El Cajon; 9. Chuck Carter, Spring Valley; 10. Larry Alsop, Fountain Valley; Time - 2:38.74.

2nd Heat (8 laps) - 1. Tom Landreth, Alta Loma; 2. Art Nevill, Acton; 3. Bob Graham III, Alpine; 4. Eric Brett, Ramona; 5. Bob Landreth, Alta Loma; 6. Joel Vines, Lakewood; 7. Micah Nourse, Irvine; 8. John Isabella, El Cajon; 9. Dave Riggs, Lakeside; 10. Cory Miles, Garden Grove; Time - 2:33.96.

Main event (20 laps) - 1. Art Nevill, Acton; 2. Tom Landreth, Alta Loma; 3. Bob Landreth, Alta Loma; 4. Eric Brett, Ramona; 5. Micah Nourse, Irvine; 6. Mark Gaiser, Anaheim; 7. Don Stone, Lodi; 8. Denis Meyer, Carlsbad; 9. Larry Alsop, Fountain Valley; 10. Frank Chavez, San Diego; 11. Joel Vines, Lakewood; 12. Dave Riggs, Lakeside; 13. Kevin McMahon, Long Beach; 14. Warren Merrifield, Pasadena; 15. Bob Graham III, Alpine; 16. Chuck Carter, Spring Valley; 17. John McIntyre, El Cajon; 18. Fred Chavez, Santee; 19. Cory Miles, Garden Grove; 20. John Isabella, El Cajon; 21. Bill Bonney, San Clemente; Time - 34:03.71.

-cs-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series NASCAR , Stock car
Drivers John McIntyre