Chili Bowl Friday qualifier results

156 views
Chili Bowl Friday qualifier results

Friday night's 18th Annual O'Reilly Chili Bowl Midget Nationals Qualifier Results: Heat 1 (10 Laps): 1.

Friday night's 18th Annual O'Reilly Chili Bowl Midget Nationals Qualifier Results:

Heat 1 (10 Laps): 1. #5D Gary Taylor, Snohomish, WA; 2. #96 Cody Brewer, Choctaw, OK; 3. #81X Alex Coonan, Ransom, IL; 4. #22A Steve Aplin, St. Louis, MO; 5. #27A Amy Maris, Gilbert, AZ; 6. #27 Jan Howard, Byhalia, MS; 7. #21S Bob Shreffler, Plainfield, IL; 8. #D6 Jesse Giannetto, Palo, IA.

Heat 2 (10 Laps): 1. #47 Cory Kruseman, Ventura, CA; 2. #85 Shane Hollingsworth, Indianapolis, IN; 3. #35 Marc Dailey, Brownburg, IN; 4. #45A Adam Young, Phoenix, AZ; 5. #91 Cole Houser, Cave Creek, AZ; 6. #3 Butch Middleton, Lafayette, CO; 7. #12C Rick England, Wichita, KS; 8. #80 Travis Johnson, Tacoma, WA.

Heat 3 (10 Laps): 1. #59 Josh Wise, Riverside, CA; 2. #14E Danny Ebberts, Canyon Lake, CA; 3. #3P Robby Parish, Knightstown, IN; 4. #37 Matt Mitchell, Yorba Linda, CA; 5. #03 Kirk Kubik, Long Beach, CA; 6. #1M Travis Miniea, Indianapolis, IN; 7. #22 Scott Pierovich, Alamo, CA; 8. #0 Johnny Murdock, Kaufman, TX.

Heat 4 (10 Laps): 1. #23 Jerry Coons, Jr., Tucson, AZ; 2. #2AZ Rickie Gaunt, Torrance, CA; 3. #24 Rick Eckert, York, PA; 4. #51D Chris DeShon, Littleton, CO; 5. #57B Brian Gard, Kelseyville, CA; 6. #56 Doug White, Houston, TX; 7. #6 Eddie Leavitt, Jr., Knoxville, IA; 8. #5H Dean Franklin, Bloomsburg, IN.

Heat 5 (10 Laps): 1. #10K Ron Kuhn, Lee's Summit, MO: 2. #97 Aaron Berryhill, Broken Arrow, OK; 3. #78 Todd Plemons, Denver, CO; 4. #95J Jay Jordan, Lincoln, NE; 5. #99S Shon Deskins, Scottsdale, AZ; 6. #90 Mark Lightfoot, Springfield, MO; 7. #61G Damion Gardner, Concord, CA.

Heat 6 (10 Laps): 1. #4L Doug Lippincott, Minden,NV; 2. #86 Shane Cottle, Kokomo, IN; 3. #49 Billy Alley, Lincoln, NE; 4. #44C Al Cole, McFarland, WI; 5. #17 Kenny Brown, Millstadt, IL; 6. #2H Todd Houser, Decatur, IL; 7. #20W Cody Weisensel, Sun Prairie, WI.

Heat 7 (10 Laps): 1. #67K Kasey Kahne, Huntersville, NC; 2. #21 Aaron Andruskevitch, Riverton, IL; 3. #51L Brad Loyet, Sunset Hills, MO; 4. #55K Steve Knepper, Belleville, IL: 5. #24L Roy Larkin, Tulsa, OK; 6. #24S Cliff Servetti, San Francisco, CA; 7. #11S Tom Hessert, Cherry Hill, N.J.

Heat 8 (10 Laps): 1. #11W Dave Darland, Lincoln, IN; 2. #4B Bobby East, Brownsburg, IN; 3. #12H Rick Hendrix, Canoga Park, CA; 4. #41 Matt Sherrell, Tulsa, OK; 5. #31B Brandon Hartsell, Joliet, IL; 6. #61 Bugs Norbury, Dewey, AZ; 7. #87X Raymond Merrill, Sallisaw, OK

Heat 9 (10 Laps): 1. #19S Robby Flock, Murrieta, CA; 2. #2 Robert Harr, Arvada, CO; 3. #18 Floyd Alvis, San Carlos, CA; 4. #87 Rich Camfield, Decatur, IL: 5. #4E Nick O'Neal, Wagoner, OK; 6. #8X Murray Erickson, Odessa, TX. DNS - #5B Scott Bertkin, Tracy, CA.

Heat 10 (10 Laps): 1. #73 Matt Westfall, Ludlow Falls, OH; 2. #75 Roger Miller, Milan, IL; 3. #15 Todd Beach, Donnelsville, OH; 4. #25M Johnny Heydenreich, Indianapolis, IN; 5. #17N Mat Neely, Robinson, IL; 6. #14AJ Jeff Harder, Glenbeulah, WI. DNS - #25 Jon Stanbrough, Jamestown, IN.

C Features - top 2 to Twin B features

First C Main (12 Laps): 1. #17N Mat Neely, Robinson, IL; 2. #12C Rick England, Wichita, KS; 3. #20W Cody Weisensel, Sun Prairie, WI; 4. #61 Bugs Norbury, Dewey, AZ; 5. #3 Butch Middleton, Lafayette, CO; 6. #2H Todd Houser, Decatur, IL; 7. #99S Shon Deskins, Scottsdale, AZ; 8. #14AJ Jeff Harder, Glenbeulah, WI; 9. #91 Cole Houser, Cave Creek, AZ; 10. #D6 Jesse Giannetto, Palo, IA; 11. #87X Raymond Merrill, Sallisaw, OK; 12. #56 Doug White, Houston, TX; 13. #0 Johnny Murdock, Kaufman, TX; DNS - #6 Eddie Leavitt, Jr., Knoxville, IA; #5B, Scott Bertkin, Tracy, CA.

Second C Main (12 Laps): 1. #27 Jan Howard, Byhalia, MS; 2. #1M Travis Miniea, Indianapolis, IN; 3. #24S Cliff Servetti, San Francisco, CA; 4. #57B Brian Gard, Kelseyville, CA; 5. #21S Bob Shreffler, Plainfield, IL; 6. #31B Brandon Hartsell, Joliet, IL; 7. #5H Dean Franklin, Brownsburg, IN; 8. #25 Jon Stanbrough, Jamestown, IN; 9. #11S Tom Hessert, Cherry Hill, NJ; 10. #61G Damion Gardner, Concord, CA; 11. #4E Nick O'Neal, Wagoner, OK; 12. #22 Scott Pierovich, Alamo, CA; 13. #90 Mark Lightfoot, Springfield, MO; 14. #8X Murray Erickson, Odessa, TX. DNS - #80 Travis Johnson, Tacoma, WA.

B Features - top 3 in each to A Feature

First B Main (15 Laps): 1. #4B Bobby East, Brownsburg, IN; 2. #19S Robby Flock, Murrieta, CA; 3. #12C Rick England, Wichita, KS; 4. #51L Brad Loyet, Sunset Hills, MO; 5. #95J Jay Jordan, Lincoln, NE; 6. #24L Roy Larkin, Tulsa, OK; 7. #81X Alex Coonan, Ransom, IL; 8. 75 Roger Miller, Milan, IL; 9. #35 Marc Dailey, Brownsburg, IN; 10. #44C Al Cole, McFarland, WI; 11. #37 Matt Mitchell, Yorba Linda, CA; 12. #17N Mat Neely, Robinson, IL; 13. #87 Rich Camfield, Decatur, IL; 14. #3P Robby Parish, Knightstown, IN; 15. #27A Amy Maris, Gilbert, AZ. DNS - #97 Aaron Berryhill, Broken Arrow, OK.

Second B Main (15 Laps): 1. #86 Shane Cottle, Kokomo, IN; 2. #2 Robert Harr, Arvada, CO; 3. #24 Rick Eckert, York, PA; 4. #15 Todd Beach, Donnelsville, OH; 5. #17 Kenny Brown, Millstadt, IL; 6. #18 Floyd Alvis, San Carlos, CA; 7. #45A Adam Young, Phoenix, AZ; 8. #22A Steve Aplin, St. Louis, MO; 9. #03 Kirk Kubik, Long Beach, CA; 10. #25M Johnny Heydenreich, Indianapolis, IN; 11. #96 Cody Brewer, Choctaw, OK; 12. #55K Steve Knepper, Belleville, IL; 13. #27 Jan Howard, Byhalia, MS; 14. #41 Matt Sherrell, Tulsa, OK; 15. #51D Chris DeShon, Littleton, CO; 16. #1M Travis Miniea, Indianapolis, IN.

A Feature - top 4 transfer to Saturday A feature; others to Saturday B & C features

A Main (25 Laps): 1. #23 Jerry Coons, Jr., Tucson, AZ; 2. #47 Cory Kruseman, Ventura, CA; 3. #59 Josh Wise, Riverside, CA; 4. #14E Danny Ebberts, Canyon Lake, CA; 5. #67K Kasey Kahne, Huntersville, N.C.; 6. #85 Shane Hollingsworth, Indianapolis, IN; 7. #19S Robby Flock, Murrieta, CA; 8. #4B Bobby East, Brownsburg, IN; 9. #11W Dave Darland, Lincoln, IN; 10. #4L Doug Lippincott, Minden, NV; 11. #73 Matt Westfall, Ludlow Falls, OH; 12, #5D Gary Taylor, Snohomish, WA; 13. #2 Robert Harr, Arvada, CO; 14. #86 Shane Cottle, Kokomo, IN; 15. #21 Andrew Andruskevitch, Riverton, IL; 16. #49 Billy Alley, Lincoln, NE; 17. #12C Rick England, Wichita, KS; 18. #78 Todd Plemons, Denver, CO; 19. #10K Ron Kuhn, Lee's Summit, MO; 20. #24 Rick Eckert, York, PA; 21. #2AZ Rickie Gaunt, Torrance, CA; 22. #12H Rick Hendrix, Canoga Park, CA.

-lw-

Write a comment
Show comments
About this article
Series MIDGET