WKA: CIK: Rock Island Grand Prix results

302 views

2003 Rock Island Grand Prix Aug. 30-31, 2003, Rock Island, Illinois King of the Streets Sponsor: Bob Bondurant SuperKart School 1. Bobby Wilson, Dousman, WI 2. Kyle Wiegand, Bargerville, IN 3. Alan Rudolph, Gilbert, AZ 4. Matt Champagne,...

2003 Rock Island Grand Prix
Aug. 30-31, 2003, Rock Island, Illinois

King of the Streets
Sponsor: Bob Bondurant SuperKart School
1. Bobby Wilson, Dousman, WI
2. Kyle Wiegand, Bargerville, IN
3. Alan Rudolph, Gilbert, AZ
4. Matt Champagne, Onterio, Canada
5. Joe White, San Jose, CA
6. Wade VanHooser, Tuulare, CA
7. Graham Rahal, New Albany, OH
8. Preston Peebles, Lubbock, TX
9. James Willis, Middleton, OH
10. A.J. Whisler, Scottsdale, AZ
11. Joe Janowski, Carmel, IN
12. Seth Ingram, Moxee, WA
13. Darin Marcus, Northbrook, IL
14. Larry Nagy, Cedar Lake, IN
15. Scott Miller, Indianapolis, IN
16. Ryan Stringfield, New Richland, MN
17. Ron White, Santa Clara, CA
18. Brian Reimer, Tinley Park, IL
19. Cody Yarborough, Dallas, TX
20. Justin Stefani, Waterford, MI.
Fastest lap: Bobby Wilson, 40.981.
Top qualifier: Kyle Wiegand, Bargerville, IN, 32.428 (class & course record).

Intercontinental A (ICA)
Sponsor: SBC Communications
1. Sean Isreal, Fayetteville, GA
2. Chris Wehrheim, Norcross, GA
3. Brian McHattie, Youngstown, OH
4. Johnny Amba, Valley Village CA
Fastest lap: Chris Wehrheim, Norcross, GA, 44.250.
Top qualifier: Chris Wehrheim, Norcross, GA, 34.436. (class record).

125cc Shifter Masters
Sponsor: Bi-State Home Improvement
1. John Kindhart, Lake Dallas, TX
2. Sam Walls, Longmont, CO
3. Stacey Cook, Grand Junction, CO
4. Jeff Carter, Oklahoma City, OK
5. Phil Gordon, Evanston, IL
6. Harry Alden, Haslet, MI
7. Craig Pyatt, High Ridge, MO
8. Garrick Miller, Plainfield, IN
9. Howie Idelson, Pacific Palisades, CA
10. Gary Meunier, Avon, IN
11. Randy Reichart, Appleton WI
12. Greg Augustine, Lakewood, CO
13. Rob Howden, Ontario, Canada
14. Gary Shekell, Imperial, MO
15. Chris Chultz, Indianapolis, IN
16. Greg Yocum, Kirkwood, MO
17. Stephen Murphy, Orion, IL
18. Dave Doogan, Oak Lawn, IL
19. Ted Steffke, South Lyon, MI
20. Mike Cunningham, Palisade, CO
21. Chris Nodurft, Rock Island, IL
22. Sanford Mitz, Milwaukee, WI
23. Curt Ellis, Kenosha, WI
24. Raymond Nabozny, Farmington Hills, MI
Did not start: Jeff King, Sheridan, IN; Dean Duffney, Maple Grove, MN; James Bly, LaGrange, IL; Joel Brown, Des Moines, IA; Todd Vandermolen, League City, TX.
Fastest lap: Howie Idelson, Pacific Palisades, CA, 42.603.
Top qualifier: Sam Walls, Longmont, CO, 33.505 (class record).

4-Cycle Stock Heavy
Sponsor: Zimmerman Cars
1. Billy Dickson, West Decatur, PA
2. Gary Lawson, Mentor, OH
3. Eric Garland, Washington, NJ
4. Nicholas Ricketts, Indianapolis, IN
5. Matt Riggs, Pevely, MO
6. Robby Smith, New Castle, IN
7. Matthew Jordan, Punxsutawney, PA
8. Jason Birdsell, St. Joseph, IL
9. Chris Harding, Ft. Wayne, IN
10. Matt Duncombe, Hampton, IL
11. Ken Williams, High Ridge, MO
12. Jerry Miller, Springfield, IL
13. Stephan Kammerer, Mt. Prospect, IL
14. Mark Hough, Zionsville, IN
15. David Pierce, Davenport, IA
16. Jerad Ludwig, Quincy, IL
17. Scott Kleman, Tecumseh, MI
18. Tony Franklin, Davenport, IA
19. Dave Roycraft, Noblesville, IN
20. Brandon Myers, Crawfordsville, IN
21. Joe Janiga, Valparaiso, IN
22. Bob Chandler, Indianapolis, IN
23. Jason Trennepohl, Indianapolis, IN
24. Chris Toffolo, Indianapolis, IN
25. Allen Kopel, Silvis, IL
26. Richard Hale, West Terre Haute, IN
27. Kyle Erdmann, Coal Valley, IL
Did not start: Jason Ludwig, Quincy, IL; Rob Downing Jr., Topeka, KS.
Fastest lap: Gary Lawson, Mentor, OH, 46.523.
Top qualifier: Jason Birdsell, St. Joseph, IL, 38.498 (class record).

TAG USA Street Challenge
Sponsor: Biland USA
1. Matt Champagne, Ontario, Canada
2. Sam Walls, Longmont, CO
3. Jonathan Koch, N/A
4. Dean Boyd, Lewisville, TX
5. Dennis Garwood, Denver, CO
6. Greg Den Herder, Boston, MA
7. Jason North, Devonshire, Bermuda
8. Brian Gallagher, Minneapolis, MN
9. Mike Combs, Sheridan, IL
10. Chris Thode, Highland Ranch, CO
11. Michael Johnson, Dallas, TX
12. Clay Maddox, Zionsville, IN
13. Brian Stitle, Arlington Heights, IL
14. Jeff Siewert, Minneapolis, MN
15. Kevin Owen, Aurora, IL
16. Chris Jennings, Allen, TX
17. Scott Barnes, Pembroke, Bermuda
18. Gary Kannegiesser, Avon Lake, OH
19. John Grounds, Geneva, IL
Did not start: Sara Hyslop, Morris, IL; Robin Bank, Aliquippa, PA; Jim Cassi, Minneapolis, MN; Ben Romero, Dacono, CO; Brian Bryniarski, Portage, IN; Eric Chapell, Portage, IN.
Fastest lap: Greg Den Herder, Boston, MA 43.199.
Top qualifier: Greg Den Herder, Boston, MA, 34.633. (class record)

2-Cycle Senior Sportsman
Sponsor: Zimmerman Cars
1. Gary Lawson, Mentor, OH
2. Todd Bolton, Bowen, IL
3. Mike Welsh, Davenport, IA
4. Jason Birdsell, St. Joseph, IL
5. Dan Newell, Hermitage, TN
6. Stephan Kammerer, Mt. Prospect, IL
7. Kyle Erdmann, Coal Valley, IL
8. Michael Dittmer, Davenport, IA
9. Andrew Fisher, Milan, IL
10. Scott Evans, Des Moines, IA
11. Brandon Jones, Granger, IA
12. Ronnie Smith, Davenport, IA
13. Chris Hale, West Terre Haute, IN
14. Randy Smith, Davenport, IA
15. Kevin Woodard, Indianapolis, IN
16. Kevin Potter, N/A
17. Marvin Bluedorn, Davenport, IA
18. Chris Nodurft, Rock Island
19. Matt Rigs, Pevely, MO
20. Brandon Simms, Colorado Springs, CO
21. Mike Clauson, Davenport, IA
Did not start: Ty Thomas, Bettendorf, IA; Wesley Wall, Rock Island, IL; Jim Brumet, Geneseo, IL; Kenton Hensley, Des Moines, IA; Allen Kopel, Silvis, IL; Greg Weese, Moline, IL; Mike Witt, Davenport, IA; Mitch Conley, Winterset, IA; Travis England, Davenport, IA.
Fastest lap: Gary Lawson, Mentor, OH, 44.953.
Top qualifier: Gary Lawson, Mentor, OH, 37.896 (class record).

Intercontinental C
Sponsor: WHBF-TV4
1. Alan Rudolph, Gilbert, AZ
2. Ryan Conley, Eagan, MN
3. Noah Roe, Chanhassen, MN
4. Chris Fulks, Springfield, IL
5. T.J. Koutny, Ingleside, IL
6. Justin Stefani, Des Moines, IA
7. Darin Marcus, Northbrook, IL
8. Jonathan Koorsen, Marshalltown, IA
9. Kevin Harris, Zionsville, IN
10. Jason North, Devonshire, Bermuda
Did not start: Alex Scheuerell, Hartford, WI; Joe White, San Jose, CA; Ron White, Santa Clara, CA.
Fastest lap: Alan Rudolph, Gilbert, AZ, 41.751.
Top qualifier: Noah Roe, Chanhassen, MN, 32.639 (class record).

Yamaha Heavy
Sponsor: SBC Communications
1. Todd Bolton, Bowen, IL
2. Michael Dittmer, Davenport, IA
3. John Johnson, Marshalltown, IA
4. Christopher Larson, Trinity, FL
5. Scott Evans, Des Moines, IA
6. John Dixon, Evansville, IN
7. Jacob Otto, Marshalltown, IA
8. Mike McIntire, Chesterland, OH
9. Kris Wentink, Davenport, IA
10. Dick Margison, New Castle, IN
11. Don Garwood, Marshalltown, IA
12. Tibor Ujj, Ontario, Canada
13. Scott Paape, Heartland, WI
14. Adam Johnson, Marshalltown, IA
15. Staple Nash, Newbury, OH
16. Curt Hoegner, East Moline, IL
17. Travis Porter, Rock Island, IL
18. Chris Franklin, O'Fallon, MO
19. Michelle Anglea, Greenwood, IN
20. Jerry Fandrey, Oak Lawn, IL
21. Paul Passell, Waukesha, WI
22. Mark Dismore Jr., Greenfield, IN
23. Alex Angel, Paragon, IN
24. Ron Brannam, Barrington, IL
Did not start: Jason Kelling, Pella, IA; Chris Salmon, Beech Grove, IN; Brad Carter, Des Moines, IA; Andrew Fisher, Milan, IL; Kenton Hensley, Des Moines, IA.
Fastest lap: Todd Bolton, Bowen, IL, 44.194.
Top qualifier: Todd Bolton, Bowen, IL, 35.274 (new class record).

TAG Masters
Sponsor: WHBF-TV4
1. Mike Combs, Sheridan, IL
2. Jim Harrison, New Braunfels, TX
3. Sam Walls, Longmont, CO
4. Brian Stitle, Arlington Heights, IL
5. Michael Fling, Edmond, OK
6. Ken Johnson, Carollton, TX
7. Curt Hoegner, East Moline, IL
Did not start: Dennis Chappell, St. Charles, MI; Rhonda Mims-Brown, Double Oak, TX; Gary Kannegiesser, Avon Lake, OH; Cheryl Lavick, Barrington, IL; Bob Lovewell, Erie, CO.
Fastest lap: Sam Walls, Longmont, CO, 44.254.
Top qualifier: Sam Walls, Longmont, CO, 35.314.

4-Cycle Medium
Sponsor: Bi-State Home Improvement
1. Gary Lawson, Mentor, OH
2. Eric Garland, Washington, NJ
3. Billy Dickson, West Decatur, PA
4. Matt Riggs, Pevely, MO
5. Nicholas Ricketts, West Terre Haute, IN
6. Scott Kleman, Tecumseh, MI
7. A.J. Lane, Carleton, MI
8. Matthew Jordan, Punxsutawney, PA
9. Chris Harding, Ft. Wayne, IN
10. Ken Williams, High Ridge, MO
11. Robby Smith, New Castle, IN
12. Chris Toffolo, Indianapolis, IN
13. Matt Duncombe, Hampton, IL
14. Mark Dismore Jr., Greenfield, IN
15. Jerry Miller, Springfield, IL
16. Stephan Kammerer, Mt. Prospect, IL
17. Joe Janiga, Valparaiso, IN
18. Ty Schurr, Sherrard, IL
19. Mark Hough, Zionsville, IN
20. Cori Larson, Silvis, IL
21. Brandon Myers, Crawfordsville, IN
22. Tony Franklin, Davenport, IA
23. Jason Trennepohl, Indianapolis, IN
24. Jason Ludwig, Quincy, IL
25. Jared Anders, Quincy, IL
26. Jason Birdsell, St. Joseph, IL
27. Richard Hale, West Terre Haute, IN
Did not start: Rob Downing Jr., Topeka, KS; Allen Kopel, Silvis, IL; Jerad Ludwig, Quincy, IL; Kyle Erdmann, Coal Valley, IL.
Fastest lap: Gary Lawson, Mentor, OH, 45.480.
Top qualifier: Matt Riggs, Pevely, MO, 38.098 (class record).

125cc Semi Pro
Bi-State Home Improvement
1. Robert Pretts, North Branch, WI
2. Dan Roe, Minnetonka, MN
3. John Kindhart, Lake Dallas, TX
4. Garrick Miller, Plainfield, IN
5. Phil Gordon, Evanston, IL
6. Stacy Cook, Grand Junction, CO
7. John Hoppa, Ballwin, MO
8. Mark Vielgut, Hubertus, WI
9. Jason Quinn, Hampton, IL
10. Justin Mullins, Ontario, Canada
11. Shane Wells, Milan, IL
12. Harry Alden, Haslett, MI
13. Derek Denman, McKinney, TX
14. Chris Nodurft, Rock Island, IL
15. Kevin Koshkarian, Milford, MI
16. Aaron Wolfe, Freeport, IL
17. Ashley Betts, Andover, MN
18. Brandon Stroschein, Shoreview, MN
19. Dale Bales, Danville, IL
20. Scott Patchin, Rock Island, IL
21. Jason North, Devonshire, Bermuda
22. Scott Barnes, Pembroke, Bermuda
23. Chris Carlson, Eden Prairie, MN
24. Ben Kapella, Hibbing, MN
Did not start: Chris Jackson, Tuttle, OK; Dean Duffney, Maple Grove, MN; James Ames.
Fastest lap: Robert Pretts, North Branch, WI, 41.659.
Top qualifier: Justin Mullins, Ontario, Canada, 32.858 (class record).

4-Cycle Junior II
Sponsor: Rieken Racing
1. Ritchie Kuhn, Mentor, OH
2. Tim Goettsch, Bettendorf, IA
3. Matt Pewe, Davenport, IA
4. Travis DeVriendt, Sherrard, IL
5. Ryan Currie, Quincy, IL
6. Michael VanAcker, Moline, IL
7. Bret Miller, Dixon, IA
8. Mitchell Strayer, Davenport, IA
9. Andrew Coulter, Quincy, IL
10. Kory Meyer, Big Rock, IA
11. Chad Patch, Eldridge, IA
12. Josh Phillips, Wellsville, KS
13. Joshua Mattias, Indianapolis, IN
14. Joey King, Silvis, IL
15. Brandon Bealer, Coal Valley, IL
16. Jack Zweber, Shoreview, MN
Fastest lap: Travis DeVriendt, Sherrard, IL, 48.543.
Top qualifier: Tim Goettsch, Bettendorf, IA, 39.788 (class record).

2-Cycle Super Sportsman
Sponsor: Zimmerman Car
1. Gary Lawson, Mentor, OH
2. Mike Welsh, Davenport, IA
3. John Johnson, Marshalltown, IA
4. Todd Bolton, Bowen, IL
5. Michael Dittmer, Davenport, IA
6. Jason Birdsell, St. Joseph, IL
7. Adam Johnson, Marshalltown, IA
8. Dan Newell, Hermitage, TN
9. Scott Evans, Des Moines, IA
10. Christopher Larson, Trinity, FL
11. Brandon Simms, Colorado Springs, CO
12. Andrew Fisher, Milan, IL
13. Greg Weese, Moline, IL
14. Matt Riggs, Pevely, MO
15. Don Garwood, Marshalltown, IA
16. Mike Clausen, Davenport, IA
17. Bob Ropke, Wildwood, IL
18. Stephan Kammerer, Mt. Prospect, IL
19. Kyle Erdmann, Coal Valley, IL
20. Dean Boyd, Lewisville, TX
21. Chris Hale, West Terre Haute, IN
22. Mark Dismore Jr., Greenfield, IN
23. Chris Nodurft, Rock Island, IL
24. Ernie Rathz, Indianapolis, IN
25. Kyle Landon, Indianapolis, IN
26. Rick Hudson, Comiskey, IN
27. Jason Quinn, Hampton, IL
Did not start: Kenton Hensley, Des Moines, IA; Mitch Conley, Winterset, IA; Alex Angel, Paragon, IN.
Fastest lap: Gary Lawson, Mentor, OH, 43.139.
Top qualifier: Michael Dittmer, Davenport, IA, 35.813 (class record).

Consolation race
Top 5 advance to final
1. Bob Ropke, Wildwood, IL
2. Don Garwood, Marshalltown, IA
3. Rick Hudson, Commiskey, IN
4. Brandon Simms, Colorado Springs, CO
5. Chris Hale, West Terre Haute, IN
6. Randy Smith, Davenport, IA
7. Brad Carter, Des Moines, IA
8. Kevin Woodard, Indianapolis, IN
9. Al Pettis, Davenport, IA
Did not start: Garrett Bouchard, Clinton, IA; Jon Ellingham, Racine, WI; Jim Brummet, Geneseo, IL; Allen Kopel, Silvis, IL; Ty Thomas, Bettendorf, IA; Jill Rubenzer, Brookfield, WI; Travis Englund, Davenport, IA; Mike Witt, Davenport, IA; Chris Tomasik, Avon, IN.

Yamaha Medium
Sponsor: SBC Communications
1. Todd Bolton, Bowen, IL
2. John Johnson, Marshalltown, IA
3. Michael Dittmer, Davenport, IA
4. Mark Dismore Jr., Greenfield, IN
5. Staple Nash, Newbury, OH
6. Mike McIntire, Chesterland, OH
7. Jacob Otto, Marshalltown, IA
8. John Dixon, Evansville, IN
9. Chris Wehrheim, Norcross, GA
10. Andrew Fisher Milan, IL
11. Scott Evans, Des Moines, IA
12. Kris Wentink, Davenport, IA
13. Dick Margison, New Castle, IN
14. Chris Salmon, Beech Grove, IN
15. Travis Porter, Rock Island, IL
16. Chris Franklin, O'Fallon, MO
17. Kyle Landon, Indianapolis, IN
18. Matthew Monday, Plainfield, IN
19. Jerry Fandrey, Oak Lawn, IL
20. Michelle Anglea, Greenwood, IN
21. Alex Angel, Paragon, IN
22. Jason Burgess, Indianapolis, IN
23. Adam Johnson, Marshalltown, IA
24. Ron Brannam, Barrington, IL
25. Jason Kelling, Pella, IA
26. Gina Codalata, Speedway, IN
Did not start: Jared Anders, Quincy, IL; Jason Quinn, Hampton, IL; Kenton Hensley, Marshalltown, IA; Scott Patchin, Rock Island.
Fastest lap: John Johnson, Marshalltown, IA, 42.098.
Top qualifier: Michael Dittmer, Davenport, IA, 35.129 (class record).


4-Cycle Stock Light
Sponsor: WHBF-TV 4
1. A.J. Lane. Carleton, MI
2. Dustin Morris, Birdsboro, PA
3. Mathew Jordan, Punxsutawney, PA
4. Nicholas Ricketts, Indianapolis, IN
5. Scott Kleman, Tecumseh, MI
6. Joe Janiga, Valparaiso, IN
7. Matt Riggs, Pevely, MO
8. Mark Dismore Jr., Greenfield, IN
9. Chris Toffola, Indianapolis, IN
10. Tony Franklin, Davenport, IA
11. Ty Schurr, Sherrard, IL
12. Jason Birdsell, St. Joseph, IL
13. Cori Larson, Silvis, IL
14. Bob Chandler, Indianapolis, IN
15. Chris Harding, Ft. Wayne, IN
16. Jason Trennepohl, Indianapolis, IN
17. James Willis, Middleton, OH
Did not start: Jared Anders, Quincy, IL; Jason Ludwig, Quincy, IL; Robby Smith, New Castle, IN.
Fastest lap: A.J. Lane, Carleton, MI, 43.309.
Top qualifier: Dustin Morris, Birdsboro, PA, 37.813 (class record).

-rigp-

Write a comment
Show comments
About this article
Series KART

User photos

stirlingf18

stirlingf18

14 photos
Fleury

Fleury

20 photos
EuroRacer

EuroRacer

2 photos
JaWoe

JaWoe

7 photos
Krystle Carrara

Krystle Carrara

35 photos
Scott857

Scott857

11 photos
Elena_Racer

Elena_Racer

1 photos
user

user

1 photos
Upload photo